Przecier z pomidorów na zimę – najlepiej smakuje domowy. Poznaj babciny przepis. Sprawdź, które pomidory najlepiej się nadają na przecier

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Z przecieru pomidorowego zrobisz wiele potraw, a najlepiej smakują te z domowego przecieru. Do jego przygotowania można wykorzystać każdy gatunek pomidorów.
Z przecieru pomidorowego zrobisz wiele potraw, a najlepiej smakują te z domowego przecieru. Do jego przygotowania można wykorzystać każdy gatunek pomidorów. larryratt/123RF
Przecier z pomidorów to idealna baza do wielu potraw, dlatego warto mieć go w domowej spiżarni. Bez domowej passaty nie wyobrażamy sobie spaghetti, zupy pomidorowej czy pizzy. Podsuwamy najlepszą babciną recepturę na przecier z pomidorów. Podpowiadamy, jakie warzywa wybrać, żeby zrobić idealną passatę z pomidorów. Nawet kuchenny laik, mając ten przepis pod ręką, świetnie sobie poradzi.

Spis treści

Najlepszy babciny przepis na domowy przecier z pomidorów . To łatwiejsze, niż myślicie

Składniki:

  • 5 kg pomidorów,
  • 2 łyżki soli,
  • 1-2 łyżki cukru,
  • 50 ml wody lub 2-3 łyżki oliwy.

Dodatkowo możemy dodać do passaty m.in. bazylię, oregano, czosnek czy pikantne chili. Otrzymamy w ten sposób gotowy sos pomidorowy do makaronu, zapiekanek, zupy pomidorowej i pizzy.

Czytaj także: Ułatwi odchudzanie, wzmocni serce, wygładzi skórę. Zimą lepszy od pomidorów. Dlaczego warto pić sok pomidorowy? Wypróbuj jego właściwości

Przygotowanie przecieru z pomidorów krok po kroku:

  1. Umyte, pozbawione szypułek pomidory zalewamy wrzącą wodą lub każdy na 15 sekund umieszczamy we wrzątku, a następnie w bardzo zimnej wodzie, żeby powstała duża różnica temperatur. Skóra zacznie delikatnie odchodzić.
  2. W kolejnym kroku ostrożnie zdejmujemy skórki z pomidorów.
  3. Następnie wszystkie warzywa kroimy na mniejsze kawałki i pozbywamy się z ich środka twardych gniazd nasiennych.
  4. Na dno dużego garnka wlewamy odrobinę oliwy lub wody.
  5. Pokrojone pomidory wkładamy do garnka.
  6. Włączamy płytę grzewczą i gotujemy warzywa pod przykryciem przez ok. 20-30 minut. Musimy je regularnie mieszać, żeby nie przywarły do dna i się nie przypaliły.
  7. W międzyczasie, gdy pomidory się zagotują, blendujemy je na mus lub rozgniatamy tłuczkiem do ziemniaków.
  8. Zdejmujemy z garnka pokrywkę, żeby sok trochę odparował i przecier zgęstniał.
  9. Pod koniec gotowania dodajmy do pomidorów sól, cukier oraz ewentualnie inne przyprawy do smaku i dokładnie mieszamy przecier.
  10. Do umytych, wyparzonych i wysuszonych słoików wlejmy gorący przecier z pomocą łyżki wazowej. Zostawmy na górze każdego naczynia ok. 1,5 cm wolnej przestrzeni, mocno zakręćmy słoiki i ustawmy je na kuchennym blacie.
  11. W kolejnym kroku dno szerokiego garnka wyściełajmy ścierką i na niej stawiamy słoiki w niewielkiej odległości od siebie. Naczynia nie powinny się stykać. Do garnka wlejmy wodę do ok. 3/5 wysokości słoików.
  12. Ustawmy palnik na średnią moc i doprowadźmy wodę do wrzenia.
  13. Zmniejszmy moc płyty grzewczej i pasteryzujmy słoiki przez ok. 10-15 minut.
  14. Następnie ostrożnie wyjmujemy je z garnka za pomocą chwytaka, obracamy każdy z nich do góry dnem i zostawiamy do ostygnięcia.
  15. Po kilkunastu godzinach możemy umieści pomidorowe przeciery na zimę w spiżarni lub innym suchym i zacienionym miejscu, gdzie będziemy je przechowywali. Smacznego!

Jakiej odmiany pomidory wybrać na przecier – paprykowe, śliwkowe czy malinowe?

Najlepiej nadają się na domowy przecier soczyste odmiany pomidorów. Dobrze się sprawdzą w tej roli m.in. warzywa o podłużnym kształcie. Pomidory nie mogą być uszkodzone, nadpsute czy przejrzałe. Najlepiej je kupić ze sprawdzonego źródła. Warto wybrać się m.in. na lokalną giełdę spożywczą, gdzie pojawiają się stoiska z ekologicznymi warzywami. Można też zapytać sąsiada czy znajomych, czy nie znają sprawdzonych źródeł, gdzie można nabyć dobrej jakości pomidory bez szkodliwej dla zdrowia chemii.

Domową passatę możemy zrobić m.in. z:

  • pomidorów śliwkowych,
  • pomidorów rzymskich,
  • pomidorów paprykowych,
  • pomidorów malinowych,
  • pomidorów Gargamel,
  • pomidorów Bawole Serce,
  • pomidorów Buła,
  • pomidorów Lima,
  • pomidorów koktajlowych.

Na domowe przeciery do słoików na zimę wybierajmy dojrzałe pomidory, które są również mocno czerwone w swoim przekroju. Najważniejsze, żeby były bardzo słodkie, z niewielką ilością wody i pestek.

Jak przygotować pomidory na przecier? Co warto mieć pod ręką?

Zanim zaczniemy przygotowywać passatę pomidorową, najpierw spróbujmy warzyw, z których chcemy ją zrobić. Warto też dobrze przyjrzeć się pomidorowej skórce, która nie powinna mieć plam, uszkodzeń i pleśni. Następnie każde warzywo musimy dokładnie wypłukać zimną wodą i pozbyć się pomidorowych szypułek oraz gałązek.

Do domowych przetworów najlepiej się sprawdzi klasyczna sól kamienna. Szklane naczynia na przecier muszą być dobrze umyte i wyparzone. Sprawdźmy też, czy nie są wyszczerbione i czy dobrze się zamykają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom