Łatwy przepis na ogórki małosolne domowej roboty. Najlepszy sposób na pyszne ogórki w słoiku

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 7 lat
Ogórki małosolne to ukochany rarytas – chrupiące, aromatyczne i łatwe do zrobienia w domu. Wystarczy kilka składników, odrobina cierpliwości, a w kilka dni będziesz cieszyć się domowymi ogórkami małosolnymi. W tym artykule poznasz prosty przepis, z którym poradzi sobie każdy!

Spis treści

Jakie ogórki są najlepsze do ogórków małosolnych własnej roboty?

Chcesz mieć pyszne ogórki małosolne w słoikach? Kup warzywa ze sprawdzonych źródeł (np. od znajomych czy z gospodarstw ekologicznych), dzięki temu nie będą nafaszerowane szkodliwą dla zdrowia chemią. Najlepsze na przetwory są świeże i jędrne ogórki gruntowe, które są zerwane tuż przed umieszczeniem ich w słoikach. Warzywa powinny być twarde, niewielkie i mocno zielone, bez widocznych plam oraz uszkodzeń na skórce. Do domowych przetworów na zimę najlepiej się sprawdzi filtrowana woda i klasyczna sól kamienna. Naczynia na kiszonki i marynaty muszą być dobrze umyte i wyparzone.

Ogórki małosolne: w czym zrobić domowe przetwory z ogórków?

Ogórki małosolne najlepiej przygotuj w słoikach o pojemności 900 ml. Jeśli zrobisz przetwory w dużym słoju lub beczce i coś pójdzie nie tak (np. pojawi się pleśń), stracisz cały zapas tych pyszności. Wybierz klasyczne słoje do przetworów, żeby w razie uszkodzenia uszczelki czy pokrywki łatwo można było je wymienić na nowe. Najlepsze są naczynia z solidnego transparentnego szkła, które ułatwiają monitorowanie kondycji ogórków małosolnych własnej roboty. Słoiki powinny się szczelnie zamykać, a szkło nie może być wyszczerbione.

Do wyboru masz:

  • tradycyjne słoiki na przetwory z zakręcaną pokrywką,

  • weki z gumową uszczelką, które w spiżarni wyglądają efektowniej i są wygodniejsze w użyciu.

Podczas procesu fermentacji czasem będziesz musiał wypuścić gaz, który kumuluje się w słoju, jeśli ogórki są w wekach, jego nadmiar wydostanie się przez uszczelkę, w tradycyjnych naczyniach musisz lekko odkręcić pokrywkę.

Łatwy przepis na ogórki małosolne własnej roboty. Najlepsze ogórki w słoikach

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych,

  • 4 l wody,

  • 4 łyżki soli,

  • kilka gałązek kopru włoskiego,

  • korzeń chrzanu,

  • 6 niedużych ząbków czosnku,

  • liście wiśni, winogron lub dębu,

  • ziarna pieprzu,

  • ziarna gorczycy.

Ogórki małosolne: przygotowanie krok po kroku:

  1. Do dużego garnka wlej wodę, wsyp sól i całość dokładniej wymieszaj.

  2. Następnie włącz palnik płyty grzewczej i zagotuj wodę z solą.

  3. Teraz zaczekaj aż woda w garnku całkowicie wystygnie.

  4. Do wcześniej wymytych i wyparzonych słoików włóż – kawałek korzenia chrzanu, ząbek czosnku, łodyżkę kopru, ziarna gorczycy, pieprz i liść dębu, porzeczki lub winogrona.

  5. W kolejnym kroku ułóż ściśle w słoiku dokładnie umyte ogórki i wlej wcześniej przygotowaną zalewę, zostawiając na górze ok. 1,5 cm wolnego miejsca.

  6. Następnie mocno zamknij wszystkie słoiki.

  7. Odwróć do góry dnem naczynia wypełnione ogórkami i ustaw je na kuchennym blacie. Przez kilka dni słoiki z ogórkami powinny się znajdować w jasnym i ciepłym miejscu.

  8. Gdy woda zacznie robić się mętna umieść ogórki w słoikach w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu.

  9. Już po 1-2 dniach możesz testować smak pysznych ogórków małosolnych własnej roboty, bo właśnie krótko kiszone warzywa tak nazywamy.

  10. Ogórki kiszone będą gotowe po ok. trzech tygodniach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom