Spis treści
Jakie ogórki są najlepsze do ogórków małosolnych własnej roboty?
Chcesz mieć pyszne ogórki małosolne w słoikach? Kup warzywa ze sprawdzonych źródeł (np. od znajomych czy z gospodarstw ekologicznych), dzięki temu nie będą nafaszerowane szkodliwą dla zdrowia chemią. Najlepsze na przetwory są świeże i jędrne ogórki gruntowe, które są zerwane tuż przed umieszczeniem ich w słoikach. Warzywa powinny być twarde, niewielkie i mocno zielone, bez widocznych plam oraz uszkodzeń na skórce. Do domowych przetworów na zimę najlepiej się sprawdzi filtrowana woda i klasyczna sól kamienna. Naczynia na kiszonki i marynaty muszą być dobrze umyte i wyparzone.
Ogórki małosolne: w czym zrobić domowe przetwory z ogórków?
Ogórki małosolne najlepiej przygotuj w słoikach o pojemności 900 ml. Jeśli zrobisz przetwory w dużym słoju lub beczce i coś pójdzie nie tak (np. pojawi się pleśń), stracisz cały zapas tych pyszności. Wybierz klasyczne słoje do przetworów, żeby w razie uszkodzenia uszczelki czy pokrywki łatwo można było je wymienić na nowe. Najlepsze są naczynia z solidnego transparentnego szkła, które ułatwiają monitorowanie kondycji ogórków małosolnych własnej roboty. Słoiki powinny się szczelnie zamykać, a szkło nie może być wyszczerbione.
Do wyboru masz:
tradycyjne słoiki na przetwory z zakręcaną pokrywką,
weki z gumową uszczelką, które w spiżarni wyglądają efektowniej i są wygodniejsze w użyciu.
Podczas procesu fermentacji czasem będziesz musiał wypuścić gaz, który kumuluje się w słoju, jeśli ogórki są w wekach, jego nadmiar wydostanie się przez uszczelkę, w tradycyjnych naczyniach musisz lekko odkręcić pokrywkę.
Łatwy przepis na ogórki małosolne własnej roboty. Najlepsze ogórki w słoikach
Składniki:
2 kg ogórków gruntowych,
4 l wody,
4 łyżki soli,
kilka gałązek kopru włoskiego,
korzeń chrzanu,
6 niedużych ząbków czosnku,
liście wiśni, winogron lub dębu,
ziarna pieprzu,
ziarna gorczycy.
Ogórki małosolne: przygotowanie – krok po kroku:
Do dużego garnka wlej wodę, wsyp sól i całość dokładniej wymieszaj.
Następnie włącz palnik płyty grzewczej i zagotuj wodę z solą.
Teraz zaczekaj aż woda w garnku całkowicie wystygnie.
Do wcześniej wymytych i wyparzonych słoików włóż – kawałek korzenia chrzanu, ząbek czosnku, łodyżkę kopru, ziarna gorczycy, pieprz i liść dębu, porzeczki lub winogrona.
W kolejnym kroku ułóż ściśle w słoiku dokładnie umyte ogórki i wlej wcześniej przygotowaną zalewę, zostawiając na górze ok. 1,5 cm wolnego miejsca.
Następnie mocno zamknij wszystkie słoiki.
Odwróć do góry dnem naczynia wypełnione ogórkami i ustaw je na kuchennym blacie. Przez kilka dni słoiki z ogórkami powinny się znajdować w jasnym i ciepłym miejscu.
Gdy woda zacznie robić się mętna umieść ogórki w słoikach w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu.
Już po 1-2 dniach możesz testować smak pysznych ogórków małosolnych własnej roboty, bo właśnie krótko kiszone warzywa tak nazywamy.
Ogórki kiszone będą gotowe po ok. trzech tygodniach.
To też może cię zainteresować: Jakie śliwki na przetwory są najlepsze? Zobacz, z których odmian owoców warto zrobić powidła, nalewki i marynaty na zimę
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!