Spis treści
W czym przygotować domowe przetwory z ogórków?
Do zrobienia kiszonek i marynat z ogórków na zimę najlepiej się sprawdzą słoiki o pojemności 900 ml. Jeśli przygotujemy przetwory w dużym słoju lub beczce i powinie nam się noga (np. pojawi się pleśń), stracimy całe zimowe zapasy tych pyszności. Wybierajmy klasyczne słoje do przetworów, żeby w razie uszkodzenia uszczelki czy pokrywki łatwo można było je wymienić na nowe.
Najlepsze są pojemniki z solidnego transparentnego szkła, które ułatwiają monitorowanie kondycji domowych przetworów. Słoiki powinny się szczelnie zamykać, a szkło nie może być wyszczerbione. Możemy zdecydować się na tradycyjne naczynia z zakręcaną pokrywką albo bardziej efektowne i praktyczne weki z gumową uszczelką. Podczas procesu fermentacji czasem trzeba wypuścić gaz, który kumuluje się w słoju, jeśli ogórki są w wekach, jego nadmiar wydostanie się przez uszczelkę, w tradycyjnych naczyniach musimy lekko odkręcić pokrywkę.
Jakie produkty najlepiej sprawdzą się do zimowych przetworów z ogórków?
Najsmaczniejsze są ogórki gruntowe, które są zerwane tuż przed umieszczeniem ich w marynatach i kiszonkach. Najlepiej kupować warzywa ze sprawdzonych źródeł (np. od znajomych czy z gospodarstw ekologicznych), dzięki temu nie będą nafaszerowane szkodliwą dla zdrowia chemią. Ogórki powinny być twarde, niewielkie i mocno zielone, bez widocznych plam oraz uszkodzeń na skórce. Do domowych przetworów najlepiej się sprawdzi filtrowana woda i klasyczna sól kamienna. Naczynia na kiszonki i marynaty muszą być dobrze umyte i wyparzone.
Sprawdzony przepis na chrupiące ogórki konserwowe. Pyszne ogórki w occie na zimę
Składniki:
- 2 kg ogórków gruntowych,
- 1 marchewka,
- 1 cebula,
- 2 szklanki octu,
- 2 litry wody,
- 150 g cukru,
- 2 płaskie łyżki soli,
- 4 ząbki czosnku,
- korzeń chrzanu,
- kilka gałązek kopru,
- liście laurowe,
- ziarna ziela angielskie, czarnego pieprzu i gorczycy.
Przygotowanie marynowanych ogórków krok po kroku:
- Do garnka z wodą wrzucamy ok. 10 liści laurowych, kilkanaście ziaren ziela angielskiego oraz czarnego pieprzu i całość zagotowujemy.
- W kolejnym kroku do wywaru dodajemy cukier i sól, a następnie ponownie doprowadzamy zalewę do wrzenia. Gotujemy ją pod pokrywką na niewielkiej mocy palnika przez kilkanaście minut.
- Po tym czasie wyłączamy płytę grzewczą i zdejmujemy garnek.
- Do wody dolewamy ocet, całość dokładnie mieszamy i czekamy, aż zalewa wystygnie.
- Obieramy cebulę, marchew, ząbki czosnku i chrzan.
- Cebulę kroimy w piórka, marchewkę na cienkie plasterki, a czosnek i korzeń chrzanu na mniejsze kawałki.
- Na dnie umytych i wyparzonych słoików układamy pokrojone warzywa, gałązkę kopru i kilkanaście ziaren gorczycy
- W kolejnym kroku układamy ciasno w słojach wymyte ogórki i dodajemy zalewę. Na górze powinniśmy zostawić ok. 1-1,5 wolnego miejsca.
- Każdy słoik dokładnie zamykamy i umieszczamy w szerokim rondlu wyściełanym bawełnianą ścierką. Naczynia nie powinny się ze sobą stykać. Do garnka wlewamy wodę do poziomy, żeby słoiki wystawały na kilka centymetrów ponad powierzchnię wody. Gotujemy słoiki z woda przez ok. 8 minut na małej mocy palnika.
- Po wyjęciu z garna ustawiamy marynaty na kuchennym blacie pokrywami do dołu.
- Po kilkunastu godzinach można umieści zimowe przetwory z ogórków w spiżarni lub innym suchym i zacienionym miejscu, gdzie będziemy je przechowywali. Smacznego!
Najlepszy przepis na pikantną ogórkową marynatę z chili
Składniki:
- 2 kg ogórków gruntowych,
- 800 m wody,
- 350 ml octu,
- 400 g cukru,
- 60 g soli,
- 8 łyżek oleju,
- kilka ząbków czosnku,
- 2 łyżeczki chili w proszku,
- kilka liści laurowych,
- ziarna ziela angielskiego i pieprzu.
Przygotowanie: umyte ogórki kroimy w grube plasterki lub wzdłuż na połówki. Po umieszczeniu ich w garnku posypujemy je przygotowaną solą, delikatnie mieszamy i przykrywamy pokrywką, zostawiając niewielką szparę. Po kilku godzinach ogórki powinny puścić sok. Co jakiś czas warto przemieszać ogórki, żeby sól szybciej się rozpuściła. W międzyczasie przygotowujemy zalewę. Do garnka z wodą dodajemy ocet, cukier, olej, pół łyżeczki pieprzu, kilka ziaren ziela angielskiego oraz dwa liście laurowe i całość zagotowujemy. W kolejnym kroku delikatnie odlewamy sok z ogórków, posypujemy je chili i dodajemy pokrojone na mniejsze kawałki ząbki czosnku. Całość zalewamy przygotowaną zalewą, a po ok. 1-2 godzinach przekładamy ogórki do słoików i wlewamy płyn, tak, żeby na górze zostawić ok. 1,5-2 cm od rantu naczynia. Dokładnie zakręcamy słoiki i pasteryzujemy przez ok. 8 minut, podobnie jak tradycyjne korniszony. Ogórki z chili osiągają pełnie smaku już po kilku tygodniach od ich. Smacznego!