Spis treści
Wybieraj dobrej jakości owoce i warzywa
Warzywa i świeże owoce, z których chcemy przygotować domowe przetwory, powinny być m.in.:
- świeże,
- jędrne,
- dojrzałe,
- nieuszkodzone.
Podczas zakupów składników na przetwory unikaj zaopatrywania się w nie w hipermarketach czy dyskontach. Kupuj owoce i warzywa m.in. z ekologicznych gospodarstw oraz sadów. Możesz się też po nie wybrać na lokalną giełdę spożywczą. Warto też podpytać rodzinę lub znajomych, czy nie mają sprawdzonych źródeł, gdzie można kupić dobrej jakości warzywa i owoce bez szkodliwej chemii.
Dokładnie umyj, obejrzyj i spróbuj, jak smakują składniki
Warzywa i owoce myj bezpośrednio przed wykorzystaniem ich do przetworów. Konieczni przetestuj ich smak, żeby mieć pewność, że nadają się do obróbki, nie są np. kwaśnie ani gorzkie. Warto też dokładnie sprawdzić, czy nie są nadpsute. Nawet minimalna ilość pleśni może być zniweczyć cały wysiłek. Umyte produkty dobrze wysusz, a następnie dokładnie usuń z nich wszystkie pestki, liście i ogonki. Nie trzymaj owoców długo pod wodą, zwłaszcza małych, żeby nie nasiąkły wodą.
Korzystaj ze sprawdzonych i prostych przepisów
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z domowymi przetworami, to nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Wybieraj proste i sprawdzone przepisy, które przetestowała już rodzina i znajomi. Warto zapytać mamę lub ciocię o sekretną recepturę kiszonych ogórków czy konfitury malinowej, która tak wyśmienicie smakowała wszystkim podczas rodzinnych uroczystości. Może przyjaciele mają jakieś sprawdzone triki, którymi się chętnie podzielę i wykorzystasz je podczas przygotowywania domowych przetworów?
Zadbaj o odpowiednie naczynia do przygotowania przetworów
Do wykonania przetworów wprawdzie nie musisz mieć specjalistycznych naczyń, ale warto dysponować wygodnymi, dużymi garnkami o rozsądnej średnicy z solidnym dnem, które przydadzą się m.in. podczas pasteryzacji. Wykorzystaj też słoiki po konfiturach, oliwkach, dżemie czy pulpetach. Trzeba je tylko dokładnie wyczyścić, sprawdzić, czy nie są uszkodzone i czy pokrywki dobrze się zakręcają. Naczynia szklane z odzysku wyparz wrzątkiem lub włóż na kilkanaście minut do piekarniku nagrzanego do temperatury 100 stopni (oczywiście bez pokrywek).
W sklepach znajdziesz też wiele naczyń na przetwory m.in.:
- słoiki typu twist-off,
- klasyczne weki, tj. słoiki z gumką i metalową sprężyną lub klipsami,
- butelki.
Opisuj słoiki po przygotowaniu
Po przyrządzeniu poszczególnych partii przetworów pamiętaj, żeby je dobrze opisać. Najlepiej wykorzystać do tego celu samoprzylepne karteczki i umieścić na nich datę oraz informację, co znajduje się w środku. Osoby, które mają trochę więcej czasu, mogą nałożyć na pokrywki ozdobny papier i zamocować go gumką.
Zastanów się, gdzie przechowywać domowe przetwory
W miejscu, w którym ustawisz słoiki i butelki z przetworami, powinno być chłodno, sucho i przewiewnie. Dla kiszonek i warzywnych marynat, które preferują niższe temperatury, idealna jest piwnica lub garaż, gdzie jest chłodniej niż w mieszkaniu czy domu. Niestety nie każdy nimi dysponuje. Przetwory z cukrem – marmolady, musy, kompoty i dżemy możesz przechowywać w wyższej temperaturze, więc najlepiej wygospodarować na nie miejsce w kuchennej szafce czy spiżarni. Warto zachować porządek i posegregować domowe wyroby wg daty i rodzaju.
Przed ułożeniem przetworów na półkach dokładnie się im przyjrzyj i sprawdź, czy są dobrze zamknięte oraz, czy na ich powierzchni nie pojawiła się pleśń.
Podsuwamy sprawdzony przepisy na smakowite przetwory z wiśni
Przechowywanie w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?