Papryka do słoika: przepisy na paprykowe smakołyki na zimę

Joanna Turakiewicz
Paprykowe przetworyPapryka do słoika: przepisy na paprykowe smakołyki na zimę
Paprykowe przetworyPapryka do słoika: przepisy na paprykowe smakołyki na zimę Joanna Turakiewicz
Papryka marynowana, w formie leczo, kiszona, czy pieczona. Sposobów na zachowanie papryki na zimę jest kilka. Podajemy sprawdzone receptury na paprykowe przetwory. Co powiecie na aromatyczną pastę do chleba z grillowaną papryką i nie tylko?

Na straganach leżą jej jeszcze kolorowe stosy. Pachnąca słońcem, świeża jest chrupiąca i słodka. Dojrzała na polu, pełna witamin, często całkiem wolna od chemii. Cieszmy się nią, bo już niebawem pozostanie nam jedynie ta marketowa: wyhodowana w szklarniach lub transportowana przez pół świata.

Zobacz: Jak zrobić kiszonki, marynaty i inne zdrowe przetwory na zimę

Chrupiąca papryka w octowej zalewie

Popularnym sposobem przechowania kolorowych strąków na zimowe wieczory jest marynowanie jej. Zalewa octowa może być mocniejsza (szklanka octu 10% na cztery szklanki wody) lub bardziej delikatna (szklanka octu 10% na pięć szklanek wody). Do wyparzonych słoików wrzucamy warzywa i przyprawy, które dodadzą ulubionych aromatów: plasterki obranej marchwi i cebuli, listki selera, suszone pomidory, zioła. Należy pamiętać, że paprykę zalewa się gorącą zalewą i pasteryzuje krótko, dzięki czemu pozostaje chrupiąca. W przeciwnym wypadku stanie się miękka, lub wręcz rozgotowana. Nasz (sprawdzony) przepis na marynowaną paprykę wygląda następująco:

  • ok. 3 kg grubościennej, różnokolorowej papryki
  • 5–6 ząbków czosnku
  • 2–3 nieduże cebule
  • liście laurowe
  • ziele angielskie
  • pieprz ziarnisty
  • gorczyca biała
  • gałązki świeżego tymianku

Zalewa:

  • 8 szklanek wody
  • 2 szklanki (na kwaśniejszą zalewę) lub 1,5 szklanki (na delikatniejszą zalewę) octu spirytusowego 10%
  • 1,5–2 szklanki cukru
  • 30 g soli

Słoiki wyparzamy i na dno każdego wkładamy kilka piórek cebuli, kilka plasterków czosnku, liść laurowy, 2–3 ziarna ziela angielskiego, 5 ziarenek pieprzu, 1/3 łyżeczki gorczycy i gałązkę tymianku. Można też dodać 2–3 plasterki marchewki i listek selera, uzyskując inny aromat.
Następnie ciasno upychamy pokrojoną w paski paprykę.

Składniki zalewy zagotujemy, studzimy i zalewamy słoiki tak, by całkowicie przykryć ich zawartość. Na wierzch każdego słoika dodajemy łyżkę oleju lub oliwy. Pasteryzujemy 5–7 minut od zagotowania wody w kotle. Dłużej pasteryzowana papryka mięknie.

Kiszona papryka – zdrowy dodatek na zimę

Papryka w octowej marynacie jest dobrym źródłem witamin, jednak ze względu na ocet nie powinno się jej jeść zbyt często i w dużych ilościach. Doskonałą alternatywą dla niej jest o niebo zdrowsza papryka kiszona. Kiszonkę wykonuje się równie prosto jak marynatę. Najlepiej nadają się do tego dojrzałe strąki – czerwone, pomarańczowe i żółte. Ukiszona zielona papryka przypomina raczej małosolną. Do ukiszenia kilograma papryki potrzebować będziemy:

  • 3–4 ząbki czosnku
  • 4 listki laurowe
  • 3 łyżki ziaren kopru
  • 2 łyżeczki ziaren kminku
  • po kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego
  • ok. 1,5 litra wody
  • 3 łyżeczki soli

Fani bardziej pikantnych zapraw mogą dodać kilka ostrych papryczek.

Umytą i pozbawioną gniazd nasiennych paprykę kroimy w ósemki. Ząbki czosnku na plasterki. Wodę z przyprawami gotujemy . Paprykę układamy ciasno w słoikach, przesypując plasterkami czosnku (i ostrych papryczek, jeśli wybieramy wersję pikantną). Zalewamy przestygniętą zalewą, zakręcamy słoiki i odstawiamy w cieple miejsce na 4–6 dni. Po tym czasie dokręcamy zakrętki, pasteryzujemy ok. 7–10 min. i wynosimy w chłodne miejsce.

 Przeczytaj poradnik: Malina i róża to leki z własnego ogrodu. Jak wygrać z przeziębieniem

Leczo – pożywne i bardzo kolorowe

Nie podamy dokładnych proporcji, bo leczo to potrawa, którą wykonuje się na wiele sposobów. Klasycznie powinno być paprykowe w pomidorach, ale w Polsce bardzo popularne jest dodawanie do lecza kabaczka lub cukinii. Tak lubimy. Może być mniej lub bardziej pomidorowe, a nawet zamknięte w słoiki bez pomidorów, choć wówczas jest bardziej narażone na zepsucie, bo większą trwałość gwarantuje środowisko kwaśne, a ten efekt da nam dodatek pomidorów. Bardziej intensywny aromat pomidorów uzyskamy gotując je dłużej. Warto więc same pomidory zacząć gotować nawet poprzedniego dnia.

Leczo paprykowe z pomidorami i cebulą zamknięte w słoikach to smakołyk, który szczególnie jesienią i zimą smakuje wyjątkowo.
Leczo paprykowe z pomidorami i cebulą zamknięte w słoikach to smakołyk, który szczególnie jesienią i zimą smakuje wyjątkowo. Fot. PublicDomainPictures (Pixaby.com)

Na dziesięciolitrowy garnek zużyjemy ok. 4,5 kg papryki w wersji bez dodatku cukinii lub kabaczka, lub ok. 2,5–3,5 kg, w wersji z kabaczkiem. Najładniej prezentuje się potrawa z udziałem różnokolorowej papryki. Do tego jedna dość duża cukinia i jeden spory kabaczek oraz 2–3 kg pomidorów. Na patelni rozgrzewamy dobrej jakości olej roślinny i partiami podsmażamy pokrojoną w dużą kostkę paprykę, po czym wrzucamy do gotujących się pomidorów. Papryka może być dość mocno podsmażona,co doda potrawie aromatu. Kabaczek i cukinia nie wymagają smażenia. Pokrojone w dość grubą kostkę możemy je wrzucić do garnka na sam koniec. Po dodaniu cukinii i kabaczka całość dusimy jeszcze ok. 30 minut. Doprawiamy solą, pieprzem, słodką i ostrą papryką. Świeżą ostrą papryczkę można dodać już na etapie smażenia papryki w ilości zależnej od upodobań. Gorące leczo nalewamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i wstawiamy do kotła z wrzącą wodą. Pasteryzujemy 10 minut.

Papryka pieczona w oliwie – z ziołami lub czosnkiem i chrzanem

Słodka, bardzo aromatyczna i zdrowa przekąska, a także dodatek do zimowych kanapek. Kolorowe dojrzałe strąki pieczemy w piekarniku lub na grillu. Grillowana zyskuje więcej aromatu. Zdejmujemy ją wówczas, gdy skórka jest mocno opieczona, miejscami przypalona. W czasie, gdy papryka się piecze, wyparzamy słoiki oraz przygotowujemy olej (lub oliwę), sól i dodatki: zioła z posiekanym czosnkiem albo przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku i chrzan.

Upieczoną paprykę palcami obieramy ze skórki i usuwamy gniazda nasienne. Byłoby to nader proste zadanie, gdyby nie fakt, że trzeba to zrobić jak najszybciej po upieczeniu, nim papryka puści sok. Gorąca papryka parzy palce, obierający czują presję czasu. Wrażenia mocne, robota brudna. Ale nagroda pyszna.

Obraną ze skórki paprykę kroimy na plastry i na bieżąco układamy w słoikach. Na dno słoika lejemy kilka łyżek oleju. Każdy kawałek papryki lekko solimy, smarujemy przeciśniętym czosnkiem oraz chrzanem lub czosnkiem z ziołami, przelewamy łyżką oleju i kładziemy następną warstwę. Najlepiej nadają się do tego niezbyt głębokie, za to szerokie słoiki, w których swobodnie można układać plastry ręką. Układanie kończymy ok. 3,5 cm poniżej wieczka i na wysokość 1,5 cm uzupełniamy olejem, by zakrył dokładnie paprykę. Pasteryzujemy 10 minut od zagotowania wody. Przechowujemy koniecznie w chłodnym miejscu.

Jeśli zaś po zapakowaniu całości w słoiki pozostało kilka kawałków ugrillowanej papryki i nieco słodkiego soku, jaki z niej wyciekł, warto wykorzystać te resztki do przygotowania doskonałej pasty do pieczywa.

 PolecamyZ tymi przetworami wygrasz z przeziębieniem 

Aromatyczna pasta do pieczywa z grillowaną papryką i bakłażanem

Kroimy drobno 2–3 ząbki czosnku i podsmażamy lekko na oleju z dodatkiem niewielkiej ilości oliwy. Zalewamy sokiem z grillowanej papryki i nieco redukujemy. Dodajemy pokrojone drobno paprykę i ugrillowanego bakłażana, a także kilka dużych, pełnych łyżek podduszonych wcześniej pomidorów. Całość dusimy przez chwilę, doprawiamy ulubionymi ziołami, opcjonalnie ząbkiem czosnku przeciśniętym przez praskę, odrobiną cukru, solą. Teraz trzeba szybko przełożyć do słoików. Inaczej błyskawicznie znika! Smacznego! 

 Warto zobaczyć wideo: Jak czyścić i konserwować grzyby leśne  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom