Rogale świętomarcińskie – jak upiec je w domu (PRZEPIS)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Rogale świętomarcińskieRogale świętomarcińskie to popularne wypieki szykowane specjalnie na 11 listopada. Historia ich pieczenia sięga roku 1891. Wówczas proboszcz parafii pod wezwaniem św. Marcina, Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, żeby wzorem patrona parafii zrobili coś dla ubogich. Św. Marcin znany był z dobroci i pomocy świadczonej biednym. Zgodnie z legendą, gdy pewnego dnia odwiedzał wiernych na swoim koniu, zgubił podkowę. Podniósł ją miejscowy cukiernik i kierując się jej kształtem uformował ciasto z nadzieniem migdałowym. Gdy rogale się upiekły, kierując się apelem świętego, rozdał je biednym.
Rogale świętomarcińskieRogale świętomarcińskie to popularne wypieki szykowane specjalnie na 11 listopada. Historia ich pieczenia sięga roku 1891. Wówczas proboszcz parafii pod wezwaniem św. Marcina, Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, żeby wzorem patrona parafii zrobili coś dla ubogich. Św. Marcin znany był z dobroci i pomocy świadczonej biednym. Zgodnie z legendą, gdy pewnego dnia odwiedzał wiernych na swoim koniu, zgubił podkowę. Podniósł ją miejscowy cukiernik i kierując się jej kształtem uformował ciasto z nadzieniem migdałowym. Gdy rogale się upiekły, kierując się apelem świętego, rozdał je biednym. Waldemar Wylegalski
Chcesz spróbować swoich sił w kuchni i zrobić sam rogale marcińskie? Podajemy sprawdzony przepis. Nawet Święty Marcin nie powstydziłby się tych rogali świętomarcińskich.

Tradycyjne rogale świętomarcińskie są pieczone przez poznańskich cukierników. Nie zaszkodzi, żebyś sam spróbował je upiec. Będziesz mógł poczęstować nimi domowników i gości. Święto Świętego Marcina przypada 11 listopada. W ten właśnie dzień jest tradycja jedzenia rogali świętomarcińkich i gęsiny.

Zobacz również: Legenda o gęsinie na Świętego Marcina 

Przepis na Rogale świętomarcińskie

Składniki do wyrobienia ciasta:

  • szklanka podgrzanego mleka,
  • łyżka drożdży,
  • jajko,
  • 3,5 szklanki mąki pszennej,
  • 3 łyżki cukru białego,
  • 225 g masła w temperaturze pokojowej,
  • szczypta soli.

Składniki do masy makowej:

  • 300 g białego maku (może być niebieski mak),
  • 100 g masy marcepanowej,
  • 3/4 szklanki cukru pudru,
  • łyżka miodu,
  • 100 g orzechów włoskich,
  • 100 g migdałów,
  • skórka pomarańczowa,
  • olejek migdałowy.

Jak przygotować rogale świętomarcińskie w domu

Najpierw zabieramy się za przygotowanie ciasta. – Łączymy mąkę z rozpuszczonymi w mleku drożdżami, dodajemy jajko, cukier i masło oraz szczyptę soli – mówi Marlena Szczęsna, współwłaścicielka sieci piekarni i cukierni Stan-Mar w Czarżu pod Bydgoszczą. – Wyrabiamy ciasto w misce. Potem je schładzamy. Wstawiamy do lodówki na około 15 minut.

Rogale Świętomarcińskie są tradycyjnym wypiekiem poznańskim. W dniu 11. listopada poznaniacy dzielą się rogalami świętomarcińskimi ze swoimi bliskimi,
Rogale Świętomarcińskie są tradycyjnym wypiekiem poznańskim. W dniu 11. listopada poznaniacy dzielą się rogalami świętomarcińskimi ze swoimi bliskimi, aby zgodnie z tradycją życzyć im bogactwa i szczęścia. Fot. mk

W tym czasie przygotowujemy nadzienie do rogali marcińskich, czyli masę makową. Tradycyjny rogal świętomarciński ma w środku biały mak. Nie każdy jednak lubi jego smak. Jeżeli nie jesteśmy amatorami białego maku, możemy zastąpić go niebieskim makiem. – Płuczemy i zaparzamy mak, potem go odsączamy go – tłumaczy dalej Szczęsna. – Mak mielimy dwukrotnie w maszynce. Dodajemy miód. Smażymy wszystko przez chwilę na patelni. Masę marcepanową trzeba zmiskować z cukrem pudrem. Dodajemy też orzechy, migdały, skórkę pomarańczową i olejek migdałowy.

Polecamy: Relaks w domu, czyli ciastoterapia 

Wyjmujemy ciasto z lodówki. – Wałkujemy je na stole i tniemy na prostokąty, z których wycinamy trójkąty – kontynuuje Marlena Szczęsna. – W trójkąty te wkładamy masę i zawijamy w kształt rogala. Rogaliki należy formować, zaczynając od najszerszego boku do wierzchołka. Czekamy około pół godziny, aż ciasto wyrośnie. Gdy rogale wyrosną, można je z wierzchu posmarować jajkiem, które trzepaczką zmieszamy z kilkoma łyżkami mleka.

Uformowane rogale marcińskie wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza. Trzeba je piec około 20 minut, zależnie od tego, jak mocno rogale mają być zarumienione. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom