Relaks w domu: ciastoterapia

redakcja.regiodom, Candy Hoover Polska
Pieczenie ciasta z dzieckiemDomowe pieczenie daje nam i dziecku dużo satysfakcji z samodzielnego przygotowania smakołyków. Własnoręczne wypieki mają domowy smak, a w trakcie ich przygotowywania kuszący zapach unosi się w całym domu. Dodatkowo, zyskujemy pewność świeżości użytych składników. Jest ono nie tylko smaczne, ale i zdrowe, bez konserwantów, które sztucznie przedłużają termin przydatności do spożycia. To również sposób na przygotowanie pysznego deseru dla dziecka, które jest alergikiem pokarmowym.
Pieczenie ciasta z dzieckiemDomowe pieczenie daje nam i dziecku dużo satysfakcji z samodzielnego przygotowania smakołyków. Własnoręczne wypieki mają domowy smak, a w trakcie ich przygotowywania kuszący zapach unosi się w całym domu. Dodatkowo, zyskujemy pewność świeżości użytych składników. Jest ono nie tylko smaczne, ale i zdrowe, bez konserwantów, które sztucznie przedłużają termin przydatności do spożycia. To również sposób na przygotowanie pysznego deseru dla dziecka, które jest alergikiem pokarmowym. Shutterstock
Zdaniem psychologów samodzielne pieczenie ciast w domu daje nam wiele korzyści. Ciepły, pachnący smakołyk wyjęty prosto z piekarnika to nie tylko uczta dla zmysłów i podniebienia.

Energia poświęcona na pieczenie ciasta pozwala rozładować napięcie, poprawia koncentrację i zdolności manualne. Ponadto wspomaga rozwój dzieci, ucząc je przez zabawę.

Ciastoterapia jest coraz popularniejsza na Zachodzie

W Polsce również powstają  pierwsze tego typu warsztaty i zajęcia. Są one skierowane głównie dla dzieci i ich rodziców. Nie potrzeba jednak do tego specjalnych umiejętności czy przyrządów. Wystarczy książka kucharska, odrobina chęci - i ciastoterapię każdy może zrobić we własnym domu.

Dla dzieci wspaniałym doświadczeniem jest współuczestniczenie w kulinarnych przygotowaniach, atmosfera oczekiwania, a następnie próbowanie gorącego jeszcze smakołyku. Małe panie domu chętnie włączają się w pomoc – mieszają galaretkę, wykrawają ciasteczka, a nawet wałkują ciasto. Wspólne pieczenie to doskonała okazja, by nauczyć dziecko prostych czynności w kuchni, umacniać więzi i budować nowe relacje. Wyrabianie i formowanie ciasta pozwala doskonalić zdolności manualne. Dzięki temu dzieci ćwiczą nadgarstki i dłonie. Zmniejsza się również ich napięcie mięśniowe. Pieczenie to także nauka organizacji i planowania poszczególnych czynności.

Przyjemność i frajda z dekorowania wypieków

Od naszej fantazji i wyobraźni zależy, czy ciasto polane będzie czekoladą, posypane cukrem pudrem czy przystrojone kolorowym lukrem (np. wyciskanym ze specjalnych piasków) i oprószone kokosem lub migdałami. Co więcej, pozostałą po dekoracji polewę, bitą śmietanę czy krem można bezkarnie spałaszować.

Należy zadbać o bezpieczeństwo małych kucharzy

Włączając dzieci do przygotowywania kulinarnych smakołyków, trzeba pamiętać, by zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo. Pomogą w tym specjalne zabezpieczenia spotykane w sprzęcie AGD.

Warto przeczytać: AGD do kuchni bezpieczne dla dziecka 

Najczęściej maluchy nie mogą się doczekać, kiedy wreszcie ciasto będzie już upieczone. Wystarczy chwila nieuwagi i rączki ciekawskiego mogą zawędrować do włączonego piekarnika. Dlatego ucz swoje dziecko, że samodzielnie nie może zbliżać się do piekarnika.

Jeżeli zamierzasz zmienić kuchenkę, warto zobaczyć te wyposażone w piekarnik z systemem zimnych drzwi. Wykorzystuje on właściwości izolacyjne szyb termo-refleksyjnych. Wówczas drzwi piekarnika są zawsze chłodne, nawet gdy piekarnik jest rozgrzany do maksimum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom