Mech w ogrodzie to problem czy ozdoba? Sprawdź, jak się go pozbyć z trawnika i chodnika. Ale mech warto też docenić

Katarzyna Józefowicz
Mech w ogrodzie często jest traktowany jak uciążliwy chwast, ale niekoniecznie tak musi być.
Mech w ogrodzie często jest traktowany jak uciążliwy chwast, ale niekoniecznie tak musi być. pixabay.com
Z mchem pojawiającym się na trawniku czy chodniku przeważnie walczymy. Trzeba jednak zwrócić uwagę, dlaczego pojawia się on w niektórych miejscach. Radzimy, jak się pozbyć mchu. Ale te rośliny mają również swoje zalety i mech można wykorzystać w aranżacji ogrodu. Podsuwamy kilka pomysłów.

Spis treści

Kiedy na naszym trawniku, w warzywniku lub na ogrodowej ścieżce pojawiają się mchy, natychmiast próbujemy się ich pozbyć, uznając za zagrożenie dla roślin i ogrodowej infrastruktury. Zanim jednak chwycimy za narzędzia lub preparaty chemiczne, przyjrzyjmy się mchom nieco bliżej i spróbujmy zrozumieć ich naturę, bo choć faktycznie bywają uciążliwe, mogą też stanowić wspaniałą ozdobę ogrodu.

Mchy to rośliny, ale nietypowe

Mchy to bardzo szczególne organizmy. Pomimo iż zaliczane są do roślin, nie tworzą typowych dla nich organów takich jak liście, łodygi czy korzenie, ale zastępujące je listki (mikrofile), łodyżki i chwytniki. Mchy należą też do roślin pionierskich, zasiedlających trudne stanowiska, którymi w ich przypadku są miejsca cieniste oraz gleby ciężkie, zbite, mokre i kwaśne. Z tego względu mogą być nawet roślinami wskaźnikowymi, sygnalizującymi, że z glebą w ogrodzie dzieje się coś niedobrego.

O czym świadczy mech w ogrodzie?

Jeśli wiec zauważymy, że na naszym trawniku lub w warzywniku zaczyna rozrastać się mech, powinniśmy jak najszybciej sprawdzić stan podłoża. Zbyt zbite i ciężkie warto napowietrzyć np. za pomocą wideł oraz dodać do niego nico rozluźniającego piasku.
W miarę możliwości dobrze jest też poprawić warunki oświetleniowe na danym stanowisku, przycinając nadmiernie rozrośnięte krzewy lub gałęzie drzew.

Wapnowanie grządek, czyli sposób na mech

Trzeba też sprawdzić za pomocą kwasomierza odczyn podłoża i kiedy gleba okaże się zbyt kwaśna, należy ją odkwasić za pomocą odpowiedniego nawozu wapniowego. Na glebę lekką oraz każdą inną odpowiednie będzie wolno działające wapno węglanowe np. kreda nawozowa czy dolomit, z kolei na glebą ciężką, można zastosować wapno szybko działające np. wapno tlenkowe.
Wapnowanie należy wykonać o odpowiedniej porze roku (jesienią w październiku i listopadzie) i pamiętać o zachowaniu 3-4 tygodni przerwy przed zastosowaniem innych nawozów.

Wapnowanie trawnika

Przeprowadzenie zabiegu będzie łatwiejsze w opustoszałym warzywniku, gorzej, jeśli problem dotyczy trawnika. Wtedy wybór nawozów wapniowych będzie ograniczony jedynie do nawozów węglanowych, które działają wolniej i są mniej agresywnie od nawozów tlenkowych. Trawnik należy wapnować jesienią (październik-listopad) lub na przedwiośniu (luty-marzec), gdyż wtedy jest najmniejsze ryzyko jego uszkodzenia i lepsze warunki do wnikania nawozu w głąb podłoża (wilgotno i chłodno).
Ważną rolę w zwalczaniu mchu na trawniku odgrywa też systematyczne przeprowadzanie aeracji i wertykulacji.

Preparaty na mech w ogrodzie

Wszystkie te zabiegi powinny pomóc ograniczyć rozwój mchów w niepożądanych miejscach, jeśli jednak nie pomogą, trzeba sięgnąć po jeden z aktualnie polecanych preparatów do zwalczania mchów. Do wyboru mamy jednak głównie nawozy typu antymech, zawierające w składzie żelazo, gdyż inne środki to często preparaty totalne i nieselektywne. Wprawdzie nie wszystkie zawierają toksyczny glifosat, którego w ogrodzie lepiej unikać (np. Agrecol - Randacol Total Natural na ścieżki i podjazdy, Target - Effect 24H, Compo Herbistop), ale oprócz mchu niszczą też inne rośliny, dlatego stosuje się je wyłącznie do zwalczania mchu porastającego kostkę brukową, chodniki czy podjazdy.

Wykorzystaj mech do dekoracji ogrodu

Mech to jednak nie zawsze nasz wróg. Czasami warto wprowadzić go do ogrodu celowo, gdyż idealnie nadaje się do ogrodów leśnych, naturalnych i japońskich. Z jego pomocą można tworzyć urocze, tajemnicze, romantyczne zakątki, nawiązujące klimatem do baśniowych historii o Hobbitach i elfach oraz miniaturowe krajobrazy. Szczególnie dobrze mech komponuje się z paprociami, z którymi tworzy wspaniały duet. Uzupełnieniem całości mogą być stare konary i głazy, które pięknie wtopią się w otoczenie.

Mech można wykorzystać choćby do tworzenia mniej lub bardziej poważnych miniaturowych krajobrazów. Te bardziej kolorowe, a baśniowymi akcentami, docenią
Mech można wykorzystać choćby do tworzenia mniej lub bardziej poważnych miniaturowych krajobrazów. Te bardziej kolorowe, a baśniowymi akcentami, docenią dzieci. pixabay.com

Aby wprowadzić mech do ogrodu, wystarczy znaleźć wilgotne, zacienione miejsce z próchniczą, stale wilgotną glebą i obsadzić je paprociami oraz kępkami mchu (należy pobrać go z innych części ogrodu lub kupić na aukcjach internetowych w postaci żywego mchu, gdyż nie wolno pozyskiwać go z lasu).

Mech może posłużyć też do zagospodarowania dachu altanki ogrodowej, uatrakcyjnienia głazów i murków w ogrodzie skalnym czy celowego obsadzania szczelin między płytami chodnikowymi. W zacienionych, wilgotnych, rzadko uczęszczanych zakątkach ogrodu może też tworzyć zielony, miękki dywan, zastępując trawnik.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom