Jakie paprocie uprawiać w ogrodzie

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Paprocie w ogrodziePaprocie ogrodowe warto wykorzystać do zagospodarowania miejsc zacienionych.
Paprocie w ogrodziePaprocie ogrodowe warto wykorzystać do zagospodarowania miejsc zacienionych. sxc.hu
Paprocie to rośliny bez kwiatów. Ich duże, różnorodne liście mają przeróżne kształty i... kolory. Paprocie lubią miejsca zacienione, a z ich uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik.

Chociaż paprocie nie wytwarzają kwiatów, wcale nie są mniej atrakcyjne od roślin kwitnących. Ich wspaniałe, duże liście mogą mieć przeróżne kształty. Od pierzastych i ażurowych, rozwidlonych lub dłoniastych, po takie z całymi brzegami. Mogą mieć różne odcienie zieleni. Bywają delikatne lub skórzaste.

Zobacz również: Paprocie w domu dla ozdoby i dla zdrowia 

Uprawa paproci w ogrodzie nie jest trudna, gdyż rośliny te doskonale rosną w różnych miejscach, nie wymagają też specjalnej pielęgnacji. Lubią miejsca zacienione i wilgotne, ale równie ładnie rosną w półcieniu. Uprawiając paprocie należy pamiętać, ze mają płytki system korzeniowy, dlatego glebę wokół nich warto wyściółkować korą, kompostem lub innym rodzajem ściółki.

Polecamy poradnik: Jak uprawiać paprocie doniczkowe

Odmian paproci jest mnóstwo. W naszym klimacie w ogrodach rosną najczęściej:

  • Nerecznica samcza – świetnie sprawdza się w polskim klimacie, ponieważ jest rośliną mrozoodporną. Występuje w wielu odmianach, których wspólną cechą charakterystyczną są długie, zielone, pierzaste liście, niekiedy lekko pofalowane, wzrastające pionowo. Pojawiają się również odmiany z brązowymi gałązkami, które ciekawie kontrastują z kolorem liści (narecznica mocna). Roślina lubi zacienione miejsca i wilgoć. Najlepiej sadzić ją w ciemnych zakątkach ogrodu lub przy stawach.
    Uwaga: rozpowszechniona jest też błędna nazwa tej paproci, czyli narecznica.

  • Zanokcica skalna – jest to roślina, która występuje głównie w ciemnych, skalnych szczelinach. Jest rośliną delikatną. Ma charakterystyczne, pojedynczo pierzaste liście, które mają czerwony kolor u nasady, a na końcach są zaokrąglone. Nie jest wysoka – jej maksymalna wysokość to ok. 20 cm. Bardzo lubi glebę wapienną, dlatego wymaga nawożenia kamieniem wapiennym.

  • Podrzeń żebrowiec – to paproć o ciekawych, dwurodzajowych liściach. Jedne są ciemniejsze, jakby skórzane i pozostają zielone nawet zimą. Drugie, które są zarodnionośne, są jaśniejsze i dłuższe. Roślina najlepiej wygląda obok kolorowych kwiatów. Można ją posadzić na skalniaku, rabacie lub w doniczce z kwaśną i żyzną glebą. Jej kępki osiągają wysokość do 45 cm. Lubi miejsca zacienione i wilgotne. Jest rośliną mrozoodporną.

Przeczytaj też: Paprocie mogą być ozdobą ogrodu 

  • Pióropusznik strusi – to paproć niezwykle dostojna. Jej liście sterczą dumnie, niczym pióropusz, są podwójnie pierzaste, koloru intensywnej zieleni. Najlepiej rośnie w cieniu drzew, przy stawach i strumykach. Liście osiąga wysokość do jednego metra tworząc ciekawy lejek. Lubi glebę wilgotną i żyzną. Jest łatwa w uprawie i mrozoodporna. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że mocno się rozrasta, więc nadaje się do dużych ogrodów.
  • Długosz królewski – jest jedną z ciekawych i większych odmian paproci. Na wiosnę jej liście mają kolor rdzawej purpury, która z czasem przechodzi w zieleń. Ma podłużne, pierzaste liście. Osiąga wysokość nawet do 130 cm. Rośnie w kępach. Podobnie, jak inne paprocie, preferuje miejsca zacienione, glebę wilgotną, żyzną i kwaśną. Można ją sadzić w okolicy oczek wodnych i stawów.

  • Paprotnik szczecinkozębny – w środowisku naturalnym można go spotkać w lasach liściastych, rozrośniętego w cieniu drzew. Jest rośliną bardzo dekoracyjną. Świetnie sprawdza się na ogrodowych rabatach oraz jako roślina okrywowa. Jej wysokość sięga od pół do jednego metra. Liście są podwójnie pierzaste, w kolorze ciemnej zieleni, mają owłosione ogonki. Najlepiej rośnie w glebie żyznej, wilgotnej i próchniczej. Lubi miejsca zacienione.

  • Języcznik zwyczajny– ta lubiąca wapienne i żyzne gleby paproć jest jedną z ciekawszych odmian. Ma podłużne, błyszczące liście w kolorze ciemnej zieleni, które w większości są mocno pofalowane. Długość liści sięga od 10 do 40 cm. Preferuje głównie zacienione miejsca. Jest rośliną niewymagającą i łatwą w utrzymaniu. Stanowi piękną dekorację skalniaków i rabat.
  • Paprotka zwyczajna – naturalnie występuje w lasach i na skałach. Liście paproci zwyczajnej są zimozielone, pojedynczo pierzaste, wznoszące się. Osiągają długość do 60 cm. Paprotka zwyczajna może być sadzona zarówno w ogrodzie, jak i w domu, w doniczce. Lubi miejsca zacienione, choć potrzebuje również nieco słońca. Preferuje glebę żyzną. Jest jedną z najbardziej popularnych odmian paproci, hodowaną w domach i ogrodach.

  • Wietlica – występuje w dwóch odmianach: samiczej i alpejskiej. Wietlica samicza ma liście rozwijające się pionowo, które osiągają wysokość do 30 cm. Liście są podwójnie, a nawet potrójnie pierzaste, mają kolor zielony i układają się w rozetki. Wietlica alpejska ma liście jasnozielone, które również tworzą rozetkę i, podobnie jak u wietlicy samiczej, są podwójnie i potrójnie pierzaste. Ich ogonek jest żółty lub czerwony. Przybiera formy bardzo urozmaicone. Obie odmiany lubią miejsca wilgotne i zacienione. Ich naturalnym środowiskiem są południowe rejony Polski, głównie lasy górskie.
    Jest jeszcze jedna paproć z tego rodzaju, czyli wietlica japońska, pochodząca z Azji. Ma ona przepiękne odmiany ozdobne o kolorowych liściach (np. srebrno-fioletowych). Ma wymagania takie, jak pozostałe wietlice.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać łosie rogi, czyli niezwykłą paproć doniczkową

Liście wietlicy japońskiej zachwycają kolorami. Na zdjęciu odmiana Metalicum
Liście wietlicy japońskiej zachwycają kolorami. Na zdjęciu odmiana Metalicum Fot. Katarzyna Laszczak

Ciekawa propozycja: Wrzosy i wrzośce w twoim ogrodzie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom