Spis treści
Wapń to cenny pierwiastek, który może mieć wiele zastosowań w ogrodzie. Znajdziemy go głównie w nawozach wapniowych (najczęściej w postaci tlenku wapnia CaO), służących do dokarmiania roślin i odkwaszania gleby, ale też w wapnie ogrodniczym. To ostatnie przeznaczone jest przede wszystkim do bielenia drzew, choć również może być wykorzystane do odkwaszania podłoża.
Bielenie drzew wapnem. Dlaczego warto to robić
Bielenie drzew to zabieg bardzo ważny, ale jeśli ma spełnić swoje zadanie, musi zostać przeprowadzony w odpowiednim terminie. Wbrew obiegowej opinii bielenie pni drzew nie służy ich ochronie przed szkodnikami ani nie ma na celu uzyskania efektu dekoracyjnego. Jego zadaniem jest ochrona pni i grubych konarów przed uszkodzeniami mrozowymi, powstałymi w wyniku panujących zimą różnic temperatur między dniem i nocą.
W dzień ostre, zimowe słońce nagrzewa ciemną korę pni i konarów drzew oraz krzewów owocowych (np. porzeczek), zakłócając roślinom zimowy spoczynek i pobudzając je do wznowienia wegetacji. Nocą, gdy temperatura gwałtownie spada, nagrzane i częściowo rozhartowane drewno zaczyna pękać, a na jego powierzchni tworzą się głębokie, podłużne rany, sprzyjające przemarzaniu roślin. W uszkodzone miejsca łatwo wnikają też patogeny (powodujące m.in. choroby kory) i szkodniki, które w sezonie wegetacyjnym mogą zniszczyć osłabione drzewa. Pobielona wapnem kora odbija słońce i skutecznie chroni pnie oraz konary drzew przed nagrzaniem.
Sprawdź: Co trzeba zrobić w ogrodzie w grudniu? Lista prac na ten miesiąc
Kiedy bielić drzewa i jakiego wapna użyć?
Tak trudne dla roślin warunki panują najczęściej w styczniu i w lutym, dlatego jeśli zabieg ma przynieść spodziewany efekt, należy go wykonać już w listopadzie lub grudniu, powtarzając w razie potrzeby procedurę w styczniu i lutym (wapno może być zmywane przez deszcz).
Do bielenia pni można wykorzystać białą farbę emulsyjną lub specjalnie przeznaczone do tego celu wapno ogrodnicze (np. wapno ogrodniecze Biopon, wapno ogrodnicze o zwiększonej przyczepności FLORMIX, wapno do bielenia Target, wapno do bielenia pni FLOROVIT).
O tym pamiętaj podczas bielenia drzew
Ważne jest, aby zabieg wykonać w czasie bezdeszczowej i bezmroźnej pogody (ok. 4°C), ściśle stosując się do zaleceń producenta preparatu. Zalecaną ilość wapna należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody dla uzyskania roztworu nazywanego mlekiem wapiennym, którym pokrywa się dokładnie pnie drzew, szczególnie od strony południowej.
Wapno ogrodowe do odkwaszania ziemi
Wapno ogrodnicze w razie potrzeby możemy też wykorzystać do odkwaszania podłoża na glebach nadmiernie zakwaszonych (pH 5,5 i niższe) w celu uzyskania odczynu między lekko kwaśnym i obojętnym, a nawet zasadowym (lekko kwaśny 5,6 – 6,5; obojętny 6,6 – 7,2; zasadowy powyżej 7,3).
Taki zabieg nie tylko podwyższa pH podłoża, czyniąc je zdatnym do uprawy wielu roślin (z wyjątkiem wrzosowatych i innych, które preferują kwaśną glebę), ale też:
- poprawia strukturę podłoża,
- ułatwia roślinom przyswajanie zawartych w glebie mikroelementów,
- wspomaga prawidłowy rozwój pożytecznych mikroorganizmów.
Uwaga: Przed zabiegiem należy jednak sprawdzić kwasomierzem odczyn gleby, upewniając się, że faktycznie wymaga ona odkwaszenia.
Kiedy wapnować ziemię?
Trzeba też pamiętać, że zabiegu nie można wykonać o dowolnej porze roku. Wapno do prawidłowego związania się z podłożem potrzebuje umiarkowanej temperatury i odpowiedniej wilgotności gleby, dlatego wapnowanie ziemi najlepiej przeprowadzić jesienią (październik–listopad), a jeśli się to nie uda, to wczesną wiosną (luty–marzec).
Uwaga: wiosna jest gorszym terminem na wapnowanie niż jesień, gdyż w nowym sezonie, przed rozpoczęciem upraw, stosujemy zwykle różne inne nawozy, których nie wolno łączyć z nawozami wapniowymi. Odstęp między wapnowaniem gleby a zastosowaniem innych nawozów (nawozów fosforowych, siarczanowych i potasowych) musi wynosić co najmniej 2–3 tygodnie, w przeciwnym razie może dojść między nimi do niekorzystnych reakcji chemicznych.
Wapnowania nie możemy przeprowadzić też później niż 3–4 tygodnie przed siewem i sadzeniem roślin, gdyż wapno mogłoby uszkodzić młode siewki oraz nasiona. Trzeba też pamiętać, że nawóz wapniowy po zastosowaniu należy wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi (ok. 20 cm), gdyż pozostawiony na powierzchni nie przyniesie pożądanego efektu, a może nawet być szkodliwy.
Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?