Spis treści
Rdest ptasi to wyjątkowo popularna roślina. Można ją spotkać w całej Polsce. Rośnie przy drogach, na różnych nieużytkach, ale chętnie pojawia się też na trawnikach, szybko zastępując trawę. Rdest ptasi jest trudnym do zwalczania chwastem, ale ma też pewne zalety, bo jest rośliną leczniczą.
Jak wygląda rdest ptasi?
Rdest ptasi (Polygonum aviculare) jest niepozorną rośliną. Ma wąskie, wydłużone liście o eliptycznym kształcie i szarozielonym kolorze. Choć pędy rdestu mogą dorastać do 50 cm długości, rzadko wystaje więcej niż kilka centymetrów nad podłoże – łodygi płożą się po ziemi. Kwiaty rdestu ptasiego są bardzo drobne, biało-zielonkawe i prawie niewidoczne. Natomiast nasiona to tzw. orzeszki wielkości 3 mm.
Rdest a rdestowiec
Nie należy mylić rdestu z rdestowcem. To różne rośliny. Rdestowiec tworzy ogromne zarośla i jest inwazyjną, trudną do wytępienia rośliną. Sprawdź, jak zwalczać rdestowiec w ogrodzie.
Warto też wiedzieć, że rdest jest nie tylko ptasi. Te rośliny mają wiele gatunków. Różnią się one wyglądem, a są wśród nich również rośliny ozdobne.
Rdest ptasi, czyli świńska trawa
Ten rdest jest oficjalnie zwany ptasim, bo właśnie przez ptaki jest bardzo chętnie zjadany. Jeśli widzimy „trawnik”, który jest nieco bardziej siny niż żywo zielony i w dodatku aż rusza się od uwijających się wśród roślin wróbli, praktycznie możemy być pewni, że spotkaliśmy rdest ptasi. Zwyczajowa nazwa tej rośliny to świńska trawa, bo i inne zwierzęta nim nie gardzą (choć ta nazwa jest też wywodzona od kształtu młodych liści, które przypominają trawę).
Rdest na trawniku, ale nie każdym. Gdzie urośnie świńska trawa?
Rdest ptasi chętnie opanowuje trawniki, stając się prawdziwym utrapieniem ogrodników. Jednak nie pojawia się wszędzie. Ta roślina to prawdziwy „twardziel”, lubiący wyzwania. Uwielbia suche, piaszczyste i niezbyt żyzne gleby. Dobrze rośnie też w miejscach wilgotnych. W dodatku – doskonale znosi deptanie.
Rdest pojawia się na trawnikach, ale tych rosnących w gorszych warunkach i mniej starannie pielęgnowanych. Pamiętajmy, że piękna i gęsta murawa wymaga pracy i dobrej ziemi. Jeśli posiejemy trawę na słabej glebie, w słonecznym miejscu i nie będziemy jej odpowiednio pielęgnować, za to intensywnie deptać, szybko zastąpi ją mniej wymagający rdest ptasi.
Trawnik bez rdestu. Jak to zrobić?
Rdest jest wytrzymały i trudny do wytępienia, dlatego lepiej zadbać o to, żeby nie opanował naszego trawnika. A zrobimy, zapewniając jak najlepsze warunki trawie, czyli:
- żyzną ziemię o lekko zasadowym odczynie,
- odpowiednie nawożenie,
- regularne podlewanie,
- odpowiednie koszenie.
W takich warunkach trawa będzie dobrze rosła, a rdest nie będzie z nią rywalizował. Jeśli w ogrodzie mamy nie najlepsze warunki dla typowego trawnika, warto wybrać bardziej wytrzymałą murawę wielogatunkową. Wymaga ona zdecydowanie mniej starań i pracy, a wygląda pięknie. Dowiedz się więcej: jak założyć trawnik ładny i łatwy w utrzymaniu.
Jak zwalczyć rdest na trawniku?
Walka z rdestem jest uciążliwa. Ta roślina jest odporna nie tylko na trudne warunki, ale też herbicydy. Warto go po prostu wyrywać, gdy tylko się pojawi. Lepiej nie dawajmy go na kompost, bo możemy nie zauważyć jego nasion i niechcący możemy przyczynić się do rozprzestrzenienia rośliny.
Jeśli zdecydujemy się na użycie preparatów chemicznych do zwalczenia rdestu na trawniku, wybierzmy te przeznaczone do roślin dwuliściennych, bo inaczej zniszczymy również trawę. Środki stosuje się zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.
Rdest ptasi ma właściwości lecznicze
Warto wiedzieć, że rdest ptasi jest ziołem i ma właściwości lecznicze. Działa m.in. moczopędnie i pomaga przy kamicy moczowej, a także dnie moczanowej. Pomaga łagodzić obrzęki, wzmacnia naczynia krwionośne, działa też korzystnie na wątrobę oraz skórę i błony śluzowe. Ziele rdestu stosuje się wewnętrznie i zewnętrznie. Najłatwiejszy do przygotowania jest napar (ziele wystarczy zalać wrzątkiem i parzyć przez kilka minut).
Ziele rdestu powinno się zbierać, gdy zaczyna kwitnąć. Surowcem zielarskim jest cała naziemna część. Usuwając rdest z trawnika, przy okazji zyskać cenne zioło.
Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?