Jaka jest ziemia w ogrodzie? Zbadaj odczyn i sprawdź, czy masz kwaśną ziemię czy zasadową! To łatwe do zrobienia, a ważne dla roślin

Agata Kaźmierczak
Najdokładniejszych informacji o odczynie gleby dostarczą kwasomierze elektroniczne. Do wyboru mamy też tańsze mierniki ze wskazówką. Bardzo dobrym i niedrogim rozwiązaniem są także kwasomierze w płynie.
Najdokładniejszych informacji o odczynie gleby dostarczą kwasomierze elektroniczne. Do wyboru mamy też tańsze mierniki ze wskazówką. Bardzo dobrym i niedrogim rozwiązaniem są także kwasomierze w płynie. Mihajlo Maricic/GettyImages
Odczyn gleby to ważna sprawa, jednak zbyt często bagatelizowana przez ogrodników. Dzięki odpowiedniemu pH gleby nasze rośliny będą zdrowsze i ładniejsze. Tym bardziej, że wiele popularnych roślin ozdobnych i użytkowych ma bardzo sprecyzowane oczekiwania dotyczące odczynu ziemi. Sprawdzenie tego, czy odczyn ziemi jest kwaśny, obojętny czy zasadowy jest naprawdę łatwe. Najlepiej zaopatrzyć się w tzw. kwasomierz. Nie są one drogie, służą długo, a ich użycie jest banalnie proste. Radzimy, jak sprawdzić odczyn ziemi w ogrodzie.

Spis treści

Badanie kwasowości gleby przeprowadzamy zwykle wiosną, tuż przed zasiewami, jednak można to robić o dowolnej porze roku, kiedy dosadzamy jakieś rośliny. Są dwa główne powody, dla których powinniśmy znać kwasowość gleby w ogrodzie ozdobnym, warzywniku i na działce.

Dlaczego trzeba badać odczyn ziemi w ogrodzie?

O pierwszym z powodów należy pamiętać szczególnie. Otóż wraz ze zmianą kwasowości gleby, rośliny mniej lub bardziej przyswajają odpowiednie składniki pokarmowe, tym samym słabiej lub lepiej rosną, są zdrowe lub chorują. Drugi z powodów wiąże się bezpośrednio z pierwszym. Wiele z roślin ma szczególne wymagania co do gleby. Weźmy pod uwagę choćby wrzosy, azalie, rododendrony, które najlepiej rosną na glebach kwaśnych. Inaczej w przypadku trzmieliny, która urośnie w zasadzie na każdym rodzaju gleby. Są też rośliny, które najlepiej rosną na zasadowych ziemiach. Jednak najwięcej roślin toleruje gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.

Niektóre rośliny muszą mieć tzw. kwaśną ziemię, inaczej nie będą dobrze rosły. Zobacz, które potrzebują takiego podłoża.

Te rośliny mają pewne specyficzne wymaganie. Poznaj krzewy, ...

Uwaga! Zwróćmy uwagę również na fakt zbyt rzadkiego badania gleby pod trawnik. Okazuje się, że najczęściej badamy glebę, na której sadzimy rośliny ozdobne bądź w warzywniku, zapominając o ziemi, na której planujemy lub już mamy trawnik. To ważne, bo jeśli nie chcemy, by zarastał mchem, podłoże nie powinno być zbyt kwaśne.

Jak sprawdzić odczyn gleby?

Przede wszystkim najbardziej miarodajnym i najdokładniejszym sposobem jest oddanie próbki do najbliższej stacji chemiczno-rolniczej. Kiedy jednak jest to dla nas kłopot lub dodatkowy koszt, a wynik potrzebny jest nam bardzo szybko, badanie przeprowadzić możemy sami. Zmierzenie pH gleby to nic trudnego, a może pomóc rozwiązać wiele problemów uprawowych.

By zatem zmierzyć kwasowość gleby, posługujemy się skalą pH: 

  • pH mniejsze niż 6,6 – gleba kwaśna,
  • pH 6,6-7,2 – gleba obojętna,
  • pH powyżej 7,2 – gleba zasadowa.
Większość roślin lubi lekko kwaśną ziemię. Ale są też takie, które najlepiej rosną na ziemi zasadowej lub o obojętnym odczynie.

Rośliny z zasadami. Poznaj kwiaty i krzewy, które lubią wapi...

Kwasomierze glebowe

Rodzajów kwasomierzy jest dość sporo. Na szczególną uwagę zasługuje kwasomierz ze wskazówką, który kupić możemy w każdym sklepie ogrodniczym. Wystarczy sondę umieścić w wilgotnej glebie, a po upływie minuty odczytać wynik pH, który został wskazany. Koszt takiego urządzenia waha się od 10 zł wzwyż.

Miej zawsze przystrzyżony trawnik

Materiały promocyjne partnera

Jeszcze dokładniejszy i szybszy będzie pomiar pH miernikiem na baterię. Choć takie urządzenia są droższe, jednak wskazują nam dokładną wartość pH naszej gleby, a odczyt będzie ułatwiony dzięki dużym cyfrom pojawiającym się na ekranie urządzenia.
Takie kwasomierze mogą mieć też dodatkowe funkcje, np. pomiar wilgotności gleby czy temperatury.

Uwaga: ziemia w ogrodzie może mieć różny odczyn w poszczególnych miejscach. Badajmy go w miejscu, gdzie chcemy posadzić dane rośliny.

Badanie odczynu gleby specjalistycznym płynem to tani sposób na ustalenie pH

Płyn do badania jest jedną z dobrych i najtańszych (oprócz domowych sposobów) metod badania odczynu pH gleby. Wystarczy plastikową łyżeczką nabrać próbkę gleby (najlepiej kilka próbek z różnych miejsc ogrodu) i kolejno zalać je płynem. Następnie porównujemy uzyskany kolor gleby ze skalą dołączoną do buteleczki. Takie płyny, wraz z pojemniczkiem i skalą, bez trudu kupimy w sklepach ogrodniczych. Wystarczają one na przebadanie kilkudziesięciu próbek.

Zobacz, jak użyć płynu do badania odczynu gleby

Domowe sposoby badania odczynu gleby

Te sposoby nic nie kosztują, ale są najmniej dokładne. Przede wszystkim, jeśli nigdy nie badaliśmy odczynu pH, a na naszej działce świetnie rosną, są estetyczne w wyglądzie wrzośce, borówka czy szczaw, może to świadczyć o dość sporej kwasowości gleby. Jednak potwierdzić powinien to pomiar!

Domowy sposób nie wskaże nam dokładnego wyniku pH, jednak dowiemy się na pewno, jaki odczyn gleby zawiera pobrana próbka gleby. Wystarczy grudkę ziemi polać zwykłym octem. Jeśli zauważymy pęcherzyki, będzie to oznaczało, że gleba nie jest kwaśna.

Zwykły ocet, który za kilka złotych kupimy w każdym sklepie spożywczym, może zastąpić chemiczne opryski, np. przeciw mszycom. Zobacz, do czego przyda się ocet w ogrodzie. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Oprysk z octu na mszyce i mrówki. Pomoże zwalczyć choroby i ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom