Kasza jaglana - jak ją przygotować, by nie była szkodliwa dla zdrowia?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Kasze mają wiele cennych dla ludzkiego organizmu składnikówŻeby kasza jaglana była smaczna i nie zawierała goryczki, trzeba ją przed ugotowaniem moczyć, najlepiej przez całą noc.
Kasze mają wiele cennych dla ludzkiego organizmu składnikówŻeby kasza jaglana była smaczna i nie zawierała goryczki, trzeba ją przed ugotowaniem moczyć, najlepiej przez całą noc. coopmart (Pixabay.com)
Kasza jaglana, przez wiele lat lekceważona i pomijana w zdrowej diecie wraca powoli do łask konsumentów i coraz częściej trafia na polskie stoły. Ma całą paletę zdrowych właściwości, ale również swoją gorszą stronę.

Jak przygotować kaszę jaglaną, by wyciągnąć z niej wszystko co najlepsze i omijać dietetyczne pułapki, w które przy okazji jej jedzenia można wpaść?

Kasza jaglana nie uczula

Kaszę jaglaną i jej różne formy (np. płatki) doceniają osoby z uczuleniami pokarmowymi. Jaglanka nie uczula, bo nie zawiera tak krytykowanego ostatnio (czy słusznie – głosy są podzielone) glutenu. Jest też kaszą, która jako jedna z nielicznych wpływa na zasadowość organizmu, utrzymując równowagę zasadowo-kwasową w organizmie (co powinny wziąć pod uwagę zwłaszcza osoby spożywające sporo zakwaszającego organizm nabiału). Jest też lekkostrawna, dlatego chętnie do jadłospisu włączają ją chorzy na wątrobę czy jelita.

Przeczytaj również: Jak przyrządzać różne kasze. Przepisy 

Kasza jaglana jest bogata w białko, żelazo, miedź i witaminy z grupy B – B1, B2 i B6 oraz witaminę E (zwaną witaminą młodości) oraz lecytynę, która ma pozytywny wpływ na procesy związane z koncentracją i zapamiętywaniem. Kasza jaglana potrafi również regulować poziom cholesterolu we krwi. Jako, że zawiera również sporo krzemu, który gra ważną rolę w procesie mineralizacji kości (wpływając przy okazji pozytywnie na stan włosów i paznokci). Kasza jaglana ma też inne ciekawe właściwości. Jest dobrym lekarstwem na... katar, bowiem ma „dar" wysuszania nadmiarów wydzielin.

„Jaglanka" ma też swoją „mroczniejszą" stronę. Źle przygotowana potrafi zepsuć potrawy przez swój gorzki posmak. Posiada jak na kaszę dość wysoki indeks glikemiczny (70 – podnosi więc dość szybko poziom cukru we krwi) co powinni wziąć pod uwagę chorzy na cukrzycę. Ma również sporo kalorii co dla jednych jest jej ogromną zaletą, ale dla osób szukających rozwiązań ograniczających liczbę kalorii w diecie już nie (100 g kaszy to około 350 kcal).

Jednak najwięcej wątpliwości, które odstręczają wiele osób od jej szerszego stosowania w kuchni jest kwas fitynowy (fitowy), którego sporą dawkę zawiera. Kwas ten tworzy sole z magnezem, cynkiem, żelazem, wapniem i innymi minerałami przez co utrudnia ich wchłanianie przez organizm. Nie wypłukuje tych dobroczynnych substancji, ale i tak przez swoje „blokujące" działania sprawia, że posiłki nie są tak wartościowe, jak mogłyby być. Zamiast dostarczać w diecie minerały, kwas fitynowy sprawi, że zostaną one wydalone z organizmu.

Przeczytaj: Jak łączyć produkty, by przygotować wartościowe śniadanie 

Nic więc dziwnego, że kuchenne wysiłki zmierzają do tego, by ocalić to co najwartościowsze w kaszy jaglanej, a jednocześnie pozbyć się z niej kwasu fitynowego.

Jak przygotować kaszę jaglaną, by nie szkodziła?

Na szczęście – choć wymaga to nieco zachodu i wyklucza przygotowanie kaszy w sposób błyskawiczny – nie jest to specjalnie trudne. Zarówno gorzki posmak, jak i większość fitynianów można wyeliminować stosując się do kilku prostych zasad.
Kaszę jaglaną przed ugotowaniem należy przelać zimną i gorącą wodą. Najlepiej zostawić ją jednak na noc w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Następnie wodę odlać i zagotować ją w nowej. Tak przygotowana kasza straci gorzkawy smak, a fityniany zostaną zneutralizowane. Z podobnych powodów moczy się dzień przed przyrządzeniem nasiona roślin strączkowych – nie tylko łatwiej i szybciej się je gotuje, ale również usuwa z nich fityniany, które rośliny strączkowe również zawierają w sporej ilości. O ile to możliwe i dobrze komponuje się z przygotowywanymi posiłkami, warto do nich dodać czosnek i (lub) cebulę. Tak się bowiem składa, że siarka w nich zawarta zwiększa przyswajalność związków mineralnych występujących w składzie roślin, które posiadają duże ilości kwasu fitynowego (a więc również nasion prosa z których wytwarza się kaszę jaglaną) które zawierają duże ilości kwasu fitynowego.

Dowiedz się: Jakie produkty zaliczamy do superfoods

Żeby skomplikować sprawę, naukowcy stwierdzili, że kwas fitynowy może mieć również pozytywny wpływ na ludzki organizm. Jest bowiem silnym antyoksydantem o właściwościach przeciwnowotworowych, a więc całkowite pozbywanie się go diety również nie jest najlepszym pomysłem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom