Ogórki małosolne - jak je zrobić? Przepisy i właściwości ogórków małosolnych

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Do przygotowania ogórków małosolnych zwykle używa się 1-2 łyżek (20-40 g) soli na każdy litr wody, z której przygotowujemy zalewę.
Do przygotowania ogórków małosolnych zwykle używa się 1-2 łyżek (20-40 g) soli na każdy litr wody, z której przygotowujemy zalewę. xesisex/Pixabay
Ogórki małosolne to specjalna, wakacyjna wersja ogórków kiszonych. Wakacyjna, bo właśnie latem smakują najlepiej. Pewnie, że w warzywniaku można je kupić, ale te domowej roboty są jeszcze lepsze. Podajemy proste, wypróbowane przepisy na ogórki małosolne.

Lipiec i sierpień to dobra pora na domowe zaprawy. Warto zrobić choćby ogórki małosolne. Jak nazwa wskazuje, ogórki małosolne mają mniej soli niż te standardowe, kiszone. W przypadku tych pierwszych na 1 litr wody trzeba dać około 1 łyżkę soli, natomiast jeśli chcemy otrzymać typowo kiszone ogórki soli, na tyle samo wody dajemy już przeważnie 2 łyżki soli.

Ogórki małosolne, czyli przekąska dla cierpliwych

Niektórzy żartują, że ogórki małosolne to przekąska dla cierpliwych. No, może tych wykazujących średnią cierpliwość. Coś w tym faktycznie jest: od zaprawienia ogórków, należy czekać przynajmniej 2 dni na efekt, czyli na to, aby doszły do siebie i zyskały smak, chociaż przeważnie ogórki małosolne są najlepsze do zjedzenia po 3-4 dniach. Ci, którzy regularnie, co sezon, je zaprawiają, przekonują natomiast, że warto poczekać tych kilka dni. Co ważne, im dłużej będziemy je trzymać w słoju czy kamiennym naczyniu, tym bardziej ukiszone się staną. Zwykle zaleca się zjedzenie ogórków małosolnych w ciągu tygodnia od ich przygotowania.

Przeczytaj:

Co dobrego i zdrowego kryje się w ogórkach małosolnych

Ogórki małosolne, nie dość, że zawierają mniej soli, to jeszcze niskokaloryczne. Otóż 100 gramów tychże ogórków to jedynie 11 kalorii. Dla porównania: sałata, po którą tak chętnie sięgają osoby będące na diecie, też jest niskokaloryczna, a jednak 100 g zawiera prawie 15 kalorii. Ogórki małosolne od kiszonych różnią się także smakiem, ponieważ są delikatniejsze (mniej ukiszone), poza tym bardziej kruche.

W ogórkach jest sporo witaminy C, która wzmacnia nasza odporność i wspomaga układ krążenia. Występuje w nich kwas foliowy (witaminę B9), tak potrzebny kobiecie ciężarnej po to, żeby dziecko w jej łonie prawidłowo się rozwijało (a także wszystkim innym - m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego czy produkcji czerwonych krwinek). Ogórki małosolne mają w sobie także inne witaminy z grupy B. One usprawniają pracę układu nerwowego. Witamina A natomiast poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, a także wykazuje działanie antynowotworowe. Witamina K, która też kryje się w ogórkach, przyspiesza krzepnięcie krwi oraz działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Witamina E odpowiada za młody wygląd skóry oraz korzystnie wpływa na płodność. Te warzywa posiadają ponadto spore pokłady potasu, wpływającego na prawidłową pracę serca w i ogóle układu mięśniowego oraz stymulującego pracę układu nerwowego. Fosfor z kolei odpowiada za zdrowe zęby i silne kości. To tak samo, jak wapń, który też kryje się w ogórkach. Jest jeszcze magnez, który poprawia koncentrację i likwiduje zmęczenie, znużenie.

Warto poznać również:

Przepis na ogórki małosolne 1

  • 1,5 kg krajowych, małych ogórków
  • 4 ząbki czosnku
  • parę gałązek kopru świeżego
  • 1 świeży korzeń chrzanu
  • 4 liście laurowe
  • 2 litry wody
  • 2 łyżki soli

Umytym ogórkom obciąć końce (ale bardzo mało). Przepłukać czosnek, koper i chrzan (nie trzeba go obierać, ale pokroić na większe kawałki). Na dno garnka położyć połowę chrzanu, czosnku, kopru i liści laurowych. Na to położyć ogórki, nie ściskając ich zbyt mocno. Na górze położyć znowu chrzan, czosnek, koper i liście laurowe, czyli to, co pozostało. Ogórki zalać osolonym wrzątkiem. Jeżeli ogórki są umieszczone w dużym słoiku (w sprzedaży są specjalne słoiki do zaprawiania ogórków), powinno się nałożyć nakrętkę, ale nie dokręcając jej do końca. Zamiast nakrętki, można użyć gazy, którą umocuje się za pomocą gumki. Gdy ogórki robimy w kamiennym sporym naczyniu (np. 5-litrowym), można je przykryć talerzykiem (wstawiając go do góry nogami) i dociskając sporym kamieniem. Po około 3 dniach ogórki małosolne będą gotowe do spożycia.

Przepis na ogórki małosolne 2

  • 1,5 kg ogórków
  • 1 główka czosnku
  • 1 korzeń chrzanu
  • parę gałązek kopru
  • kilka liści czarnej porzeczki
  • 2 litry wody 
  • 2 łyżki soli
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka miodu

Umyte ogórki włożyć do słoja lub kamionki i zalać zimną, ale wcześniej przegotowaną wodą (wykorzystać do tego około 1,5 litra). Odstawić na 2-3 godziny w ciemne, chłodne miejsce. Umyty chrzan pokroić na kawałki, a z główki czosnku wydzielić wszystkie ząbki. Powtykać w ogórki czosnek, chrzan i koper oraz liście porzeczki. W pozostałej ilości wody (mniej więcej 05, litra) rozpuścić sól i cukier, dodać miód. Zalać tym roztworem ogórki aż po samą górę. Na słoik nałożyć nakrętkę i zamknąć, ale nie szczelnie albo – inne rozwiązanie – przykryć gazą i umocować ją gumką. Gdy jest to kamionka, można położyć na powierzchni ogórków odwrócony talerz i przycisnąć kamieniem. Po 2-3 dniach ogórki można jeść. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom