Bazujące na tradycyjnych i dobrze znanych przepisach dania kuchni polskiej niezmiennie goszczą na naszych stołach i z zadowoleniem przyjmowane są przez wszystkich domowników. Jednym ze specjałów jest zupa ziemniaczana.
Kuchnia staropolska ze szczyptą nowoczesności
Przepisy kulinarne nieustannie ewoluują. Inspirują nas konkretne przepisy. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż nieustannie poszukujemy nowych smaków, podróżujemy i kosztujemy nieznanych nam dotychczas dań. Czynniki te znajdują odzwierciedlenie w naszych poczynaniach kulinarnych. Znane od pokoleń receptury modyfikujemy i dostosowujemy do preferencji swoich i domowników.
Sycąca zupa w jesiennym menu
Jesienią kulinarny prym wiodą sycące zupy. Te łatwe i szybkie w przygotowaniu potrawy rozgrzewają nas i dostarczają potrzebnej energii, której spadek odczuwamy w deszczowe i zimne dni. Do jesiennych zup, które najczęściej królują na polskich stołach należą: zupa dyniowa, grzybowa, jarzynowa oraz zupa ziemniaczana z kiełbasą. Dziś więcej na temat ostatniej propozycji.
Polecamy również: Przepis na zupę z dyni
Przepis na zupą ziemniaczaną z kiełbasą
Do zupy należy przygotować następujące składniki:
- 300 g kiełbasy Polskiej,
- 200 g kości wędzonych wieprzowych,
- 2 średnie marchewki,
- 1/3 średniej wielkości selera,
- średniej wielkości pietruszka,
- ok. 2 ½ litra wody,
- 3 liście laurowe,
- 5–6 ziaren ziela angielskiego,
- 3 łyżki oleju,
- 2 średniej wielkości cebule,
- płaska łyżka mąki,
- kilogram ziemniaków,
- 3 ząbki czosnku,
- 100 g kurek świeżych lub mrożonych,
- mały pęczek natki pietruszki,
- majeranek, pieprz ziołowy, pieprz czarny, sól do smaku
Jak przygotować zupę ziemniaczaną z kiełbasą?
Do garnka z wodą wkładamy kości, liść laurowy i ziarna ziela angielskiego. Wszystko solimy i gotujemy około 40 minut. Po 20 minutach dodajemy umyte i pokrojone w kostkę warzywa: marchew, pietruszkę i seler. Ziemniaki obieramy, myjemy, kroimy w kostkę i gotujemy osobno. Połowę ugotowanych ziemniaków musimy zmiksować i razem z pozostałymi dodajemy do zupy. Kiełbasę kroimy w centymetrowe plasterki i podsmażamy na odrobinie oleju. Pod koniec smażenia dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę, a po chwili płaską łyżkę mąki. Całość jeszcze chwilę podsmażamy.
Przeczytaj: Solanina to trucizna ukryta w ziemniakach
Gdy wszystkie składniki będą miały złoty kolor – zawartość patelni dodajemy do zupy. Następnie dodajemy wyciśnięty przez praskę czosnek, sparzone kurki (wcześniej musimy wrzucić grzyby na minutę do wrzątku) oraz wszystkie przyprawy do smaku. Całość musimy następnie zagotować. Warto odczekać około pół godziny, aby smaki dobrze się połączyły i "przegryzły". Zupę podajemy posypaną natką pietruszki.
Smacznego!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?