Spis treści
Jak wybierać czerwoną porzeczkę na przetwory na zimę?
Czerwoną porzeczkę warto kupić w sprawdzonym źródle, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie jest nafaszerowana szkodliwą chemią. Unikajmy zaopatrywania się w owoce sezonowe w dużych sieciach handlowych. Najlepiej wybrać się po czerwoną porzeczkę na przetwory na giełdę spożywczą, gdzie pojawiają się sadownicy z produktami z ekologicznych gospodarstw. Warto też podpytać rodzinę, sąsiadów i znajomych, czy nie mają sprawdzonych źródeł, gdzie można nabyć dobrej jakości owoce czerwonej porzeczki.
Czerwona porzeczka na domowe przetwory na zimę powinna być w mocno dojrzała, twarda i okazała. Nie wykorzystujmy do domowych przetworów uszkodzonych, niedojrzałych owoców i nadpsutych owoców.
Jak przygotować czerwoną porzeczkę na domowe przetwory? Sprawdź, co warto mieć pod ręką
Owoce porzeczki najpierw dokładnie myjemy. Najwygodniej umieścić je w dużym naczyniu z zimną wodą i delikatnie przemieszać. Następnie odsączamy owoce na durszlaku i skrupulatnie płuczemy pod kranem. Następnie pozbywamy się gałązek oraz ogonków.
Zanim zaczniemy przygotowywać domową konfiturę z czerwonej porzeczki, koniecznie przetestujmy smak owoców. Ponadto pamiętajmy, by umyć je bezpośrednio przed wykorzystaniem do przetworów, a ogonki usunąć już po umyciu owoców. Zapobiegają one wypływaniu soku z porzeczek podczas ich mycia, a owoce nie nasiąkają niepotrzebnie wodą.
Do zrobienia konfitury powinniśmy przygotować:
- dużą miskę,
- durszlak,
- dużą drewnianą łyżkę,
- obszerny garnek średniej wielkości,
- umyte i wyparzone słoiki o poj. 200-300 ml.
Babciny przepis na domową konfiturę z czerwonej porzeczki. To prostsze niż myślisz!
Konfitura z czerwonej porzeczki to jeden z łatwiejszych w przygotowaniu przetworów na zimę. Do jej wykonania potrzebne nam będzie zaledwie kilka składników. Podsuwamy tradycyjny przepis na konfiturę porzeczkową domowej roboty.
Niezbędne składniki:
- 2 kg czerwonej porzeczki,
- 2 kg cukru,
- ok. 900 ml przefiltrowanej wody.
Konfitura z czerwonej porzeczki – przygotowanie krok po kroku:
- Do garnka wlewamy wodę i ją zagotowujemy pod przykryciem.
- Następnie wsypujemy do wrzątku cukier i dokładnie mieszamy. Jeśli na powierzchni wody pojawi się piana, pozbywamy się jej (np. łyżką cedzakową).
- Gdy woda z cukrem zacznie bulgotać, do syropu dodajemy umyte oraz obrane z szypułek i gałązek porzeczki.
- Kontynuujemy gotowanie, regularnie mieszając wywar drewnianą łyżkę. W międzyczasie pozbywamy się szumowin, które mogą tworzyć się w garnku podczas gotowania.
- Po 20-30 minutach wyłączamy płytę grzewczą i czekamy minimum kilka godzin, aż zawartość garnka wystygnie.
- W kolejnym kroku ponownie zagotowujemy owoce, aż stracą kolor i będą robiły się przezroczyste.
- Gorącą konfiturę ostrożnie przekładamy do przygotowanych słoików, szczelnie je zamykamy i ustawiamy na kuchennym blacie.
- Jeśli pokrywki są wklęsłe, to wystudzoną konfiturę możemy umieścić na półce w suchym i zacienionym miejscu, np. w spiżarni, piwnicy czy garażu.
- Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, że konfitura będzie się długo przechowywała, to możemy poddać ją dodatkowo pasteryzacji.
- Pasteryzację możemy zrobić na sucho w piekarniku lub na mokro w zmywarce, albo garnku z wodą.
- Smacznego!