Zbierz krwawnik i zrób z niego oprysk. Wyciąg pomoże zwalczyć mączniaka i inne choroby, a wywar odstraszy mszyce i szkodniki

Katarzyna Józefowicz
Do oprysków można wykorzystać krwawnik świeży lub suszony. Pomoże w walce z chorobami grzybowymi roślin oraz szkodnikami.
Do oprysków można wykorzystać krwawnik świeży lub suszony. Pomoże w walce z chorobami grzybowymi roślin oraz szkodnikami. alsen/pixabay.com, Trung Thanh/unsplash.com
Krwawnik to popularna roślina, która ma właściwości lecznicze. Ale można je także wykorzystać do ochrony roślin. Z krwawnika – świeżego lub suszonego – łatwo można przygotować preparaty do oprysków, które pomogą chronić rośliny m.in. przed mączniakiem i chorobami drzew owocowych. Przydadzą się także do zwalczania mszyc, przędziorków i innych szkodników. Radzimy, jak zrobić wywar i wyciąg z krwawnika do oprysków.

Spis treści

Ekologiczne metody uprawy roślin budzą coraz większe zainteresowanie, mimo iż nie zawsze łatwo stosować je w praktyce. Rośliny uprawiane w ogrodach chorują i padają ofiarami szkodników, dlatego potrzebują ochrony. Jeśli zrezygnujemy z chemicznych oprysków stajemy przed dylematem, czym je zastąpić, aby nasze rośliny były zdrowe i wolne od toksyn. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie do ich ochrony preparatów roślinnych, które wbrew pozorom mogą okazać się świetną alternatywą dla swoich chemicznych odpowiedników. Takie środki możemy przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego celu różne rośliny, a najlepiej te, które są już sprawdzone i dobrze poznane. Należy do nich między innymi krwawnik pospolity, którego bez problemu znajdziemy niemal na każdej łące i polanie, a nierzadko też we własnym ogrodzie.

Polecamy też: Wrotycz odstraszy kleszcze z ogrodu i mole z szafy. Sprawdź, jak go uprawiać i wykorzystać

Wykorzystaj właściwości krwawnika

Dzięki bogatemu składowi chemicznemu i licznym substancjom aktywnym (w tym m.in. silnym olejkom eterycznym), krwawnik jest cenionym zielem, mającym szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce, jednak może być też niezwykle przydatny w ogrodzie. Przygotowane z niego preparaty, wykazują przede wszystkim działanie przeciwgrzybicze, ale mogą też ochronić rośliny przed szkodnikami.

Wyciąg z krwawnika na choroby grzybowe roślin

Jeśli w naszym ogrodzie uprawy zagrożone są porażeniem przez:

przygotujmy z wyciąg krwawnika i zróbmy oprysk.

Przepis na wyciąg z krwawnika

Do zrobienia wyciągu z krwawnika będzie nam potrzebny 1 kg świeżego ziela z kwiatami, zbieranego od czerwca do września z młodych roślin lub 100 g suszu. Ziele zalewa się 10 l letniej wody i odstawia w ocienione miejsce na ok. 24 godziny. Po tym czasie płyn należy przecedzić, rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10 i gotowym preparatem opryskiwać zapobiegawczo rośliny narażone na infekcje grzybicze. Nie należy go jednak przechowywać, tylko zużyć od razu po przygotowaniu.

Jak i kiedy stosować wyciąg z krwawnika

Wyciąg z krwawnika jest naturalnym preparatem, dlatego chociaż jest skuteczny i sprawdzony, nie działa tak agresywnie jak środki chemiczne, wiec należy go stosować zapobiegawczo, czyli zanim choroba się rozwinie, a nie interwencyjnie, kiedy nasze rośliny już będą porażone przez grzyba (krzewy i drzewa najlepiej opryskiwać w porze ich kwitnienia).

Wywar z krwawnika przeciw mszycom i innym szkodnikom

Krwawnik dzięki silnym olejkom eterycznym, służącym mu do odstraszania szkodników, może też pomoc ochronić inne rośliny przed szkodnikami, w tym między innymi przed:

  • mszycami,
  • miodówkami,
  • przędziorkami,
  • wciornastkami,
  • gąsienicami zjadającymi liście (m.in. gąsienice bielinka kapustnika).

Do tego celu lepszy od wyciągu będzie jednak wywar z krwawnika.

Jak zrobić wywar z krwawnika i jak go stosować?

Wywar z krwawnika przygotowuje się podobnie, jak wyciąg, ale po 24 godzinach preparatu się nie odcedza, tylko gotuje na wolnym ogniu razem z zielem przez ok. 30 minut. Gotowanie utrwala produkt, dlatego w razie potrzeby gorący płyn można wlać do słoików, szczelnie zamknąć (zawekować) i przechowywać przez ok. 3 miesiące w ciemnym miejscu. Jeśli nie chcemy przechowywać preparatu, możemy zużyć go od razu, odcedzając płyn i po wystudzeniu opryskując nim bez rozcieńczania rośliny, na których zauważyliśmy pierwsze oznaki obecności szkodników. Aby preparat lepiej przylegał do powierzchni roślin oraz skuteczniej oblepiał ciała owadów, warto dodać do niego nieco mydła potasowego.

Jak zbierać krwawnik i co zrobić z jego resztkami?

Przygotowując preparaty z krwawnika warto pamiętać, że najbardziej wartościowe jest świeże ziele zrywane w porze kwitnienia wraz z kwiatami, bo to właśnie w kwiatach znajduje się najwięcej cennych olejków eterycznych, szczególnie pożądanych przy odstraszaniu szkodników.
ez względu jednak na to, jaki rodzaj preparatu z krwawnika przygotujemy, z pewnością pozostaną nam po nim resztki roślin (liście, pędy, kwiaty). Zamiast jednak wyrzucać je na śmietnik, wrzućmy je na kompost, gdyż nadal pozostają cennym surowcem roślinnym, który wykazuje nawet właściwości przyspieszające rozkład materii organicznej. Na pryzmę kompostową możemy też wrzucić nieco świeżego ziela, które zapewni nam jeszcze lepsze efekty i zadziała jak aktywator kompostu.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom