Spis treści
- Przędziorki – jak je rozpoznać? Objawy żerowania szkodników
- Masz przędziorki? Nie czekaj!
- Opryski na przędziorki
- Opryski olejowe na przędziorka
- Ekologiczne preparaty na przędziorki
- Zwalczanie przędziorków – skuteczne domowe sposoby
- Biologiczne zwalczanie przędziorka, czyli dobroczynek w akcji
- Co robić, żeby przędziorki nie atakowały roślin
Przędziorki – jak je rozpoznać? Objawy żerowania szkodników
Przędziorki to szkodniki, które atakują zarówno rośliny doniczkowe, jak i ogrodowe. Początkowo zasiedlają dolną stronę liści, a dopiero później zaczynają żerować na innych częściach rośliny. Ze względu na niewielki rozmiar są trudne do zauważenia, więc przez dłuższy czas mogą rozwijać się bez przeszkód. Dopiero gdy zwiększą swoją liczebność, na liściach zaczynają pojawiać się pierwsze objawy jego żerowania w postaci drobnych, żółtych plamek, które stopniowo pokrywają cały liść, prowadząc do jego żółknięcia i zasychania. Przyglądając się wtedy roślinie z bliska, dostrzeżemy na liściach i ogonkach liściowych gęstą pajęczynę, a spoglądając przez szkło powiększające, zobaczymy mnóstwo małych, ruchliwych pajęczaków (przędziorki to roztocza), które są przyczyną problemu.
Polecamy też:
Masz przędziorki? Nie czekaj!
Nie czekajmy jednak z diagnozą aż tak długo, bo wtedy na uratowanie rośliny może być już za późno. Zacznijmy przyglądać się roślinom od razu po zauważeniu pierwszych, niepokojących objawów, bo wtedy walka ze szkodnikiem będzie łatwiejsza. Niestety, poza mikroskopijnym rozmiarem i zdolnością ukrywania się pod liśćmi, przędziorek ma jeszcze jedną tajną broń w zanadrzu, gdyż wykazuje dużą odporność na środki chemiczne.
Opryski na przędziorki
Nie dość, że przędziorki są odporne na „chemię”, to zdarza się, że jeśli nawet jakiś preparat niszczy dorosłe owady, może nie mieć wpływu na ich jaja. Są też środki które radzą sobie ze wszystkimi stadiami rozwojowymi szkodnika z wyjątkiem osobników dorosłych, dlatego wybierając preparat sprawdźmy, jakie formy szkodnika zwalcza. O takie środki najlepiej zapytać specjalisty w sklepie ogrodniczym, gdyż lista dopuszczonych do użytku preparatów często się zmienia, a do tego nie wszystkie mają zastosowanie amatorskie. Inne preparaty są też polecane do ochrony upraw warzywnych i owocowych (np. m.in. Karate Gold, Nissorun Strong 250), a inne do zwalczania szkodnika na roślinach ozdobnych i domowych (np. Substral Polysect).
„Dodaj kroplę tego, a rośliny rozkwitną”? Niekoniecznie. Oto...
Opryski olejowe na przędziorka
Zanim jednak sięgniemy po ciężką chemię, spróbujmy pozbyć się problemu w mniej agresywny sposób. Zacznijmy od preparatów olejowych (na bazie oleju parafinowego, rydzowego lub rzepakowego), które mogą ograniczyć liczebność szkodnika. Należy jednak zastosować je w określonym terminie i w odpowiedni sposób, bo tylko wtedy będą skuteczne.