Mączniak to groźna choroba roślin. Polecamy domowe sposoby na mączniaka! Naturalne i skuteczne opryski

Katarzyna Józefowicz
Mączniak to choroba grzybowa, która atakuje wiele roślin ozdobnych i użytkowych.
Mączniak to choroba grzybowa, która atakuje wiele roślin ozdobnych i użytkowych. SBSArtDept/GettyImages
Choroby roślin potrafią skutecznie niszczyć uprawy, dlatego są zmorą każdego ogrodnika. Najpowszechniejsze z nich są choroby grzybowe, a wśród nich głównie mączniak prawdziwy (rzadziej rzekomy), który nie jest wybredny i może atakować najróżniejsze rośliny. Podpowiadamy, jak wygląda mączniak, jakie rośliny są na niego szczególnie narażone oraz jakie opryski stosować na tę chorobę.

Spis treści

Jak wygląda mączniak prawdziwy?

Mączniak to choroba grzybowa. Charakterystycznym objawem mączniaka prawdziwego jest biały lub jasnoszary nalot na liściach (wyglądają, jak oprószone drobną mąką). Początkowo jest on delikatny i występuje miejscowo, z czasem obejmuje coraz większą powierzchnię i staje się bardziej intensywny. Może występować na liściach, pędach, a także pączkach (oraz samych kwiatach). Liście i łodygi porażone przez mączniak zamierają.

Jakie rośliny atakuje mączniak?

Mączniak najczęściej pojawia się na różach, floksach wiechowatych i agreście, ale nie gardzi też innymi gatunkami, w tym także warzywami (np. ogórki, marchew) i owocami (np. jabłonie, truskawki).

Środki na mączniaka. Czym zwalczać tę chorobę?

Do walki z nim mamy na rynku dostępnych szereg chemicznych preparatów ochrony roślin, ale nie zawsze warto po nie sięgać. Wprawdzie są bardzo skuteczne i wygodne w użyciu, ale trzeba pamiętać, że zawarte w nich chemikalia kumulują się w roślinach i szkodzą środowisku. Jeśli zastosujemy je w ogrodzie ozdobnym, mogą zatruć owady pożyteczne, w tym cenne pszczoły, z kolei wykorzystane w ogrodzie warzywnym lub owocowych, trafią do części użytkowych roślin, a następnie na nasze stoły, co z pewnością nie będzie korzystne dla naszego zdrowia. Z tego względu walkę z tym powszechnym i dość uciążliwym przeciwnikiem warto rozpocząć od metod naturalnych.

Cynamon to tania przyprawa, którą kupimy w każdym sklepie spożywczym. Zobacz, jak ją wykorzystać w ogrodzie i do pielęgnacji roślin domowych.

Ta tania przyprawa to pomocnik ogrodnika. Odstraszy mrówki i...

Domowe sposoby na mączniaka

Preparaty ekologiczne i roślinne zastosowane we wczesnej fazie choroby i w odpowiednim stężeniu, wbrew pozorom mogą całkiem skutecznie poradzić sobie z chorobą i zapobiec jej dalszemu rozwojowi, tym bardziej, że do dyspozycji mamy całkiem pokaźny arsenał środków ekologicznych. Jedną z możliwości jest zastosowanie w ogrodzie wywarów i wyciągów na bazie roślin. Bez problemu zrobimy je sami w domu. Można przygotować je choćby ze skrzypu polnego, czosnku lub krwawnika pospolitego.

Wywar ze skrzypu polnego na mączniaka

Wywar ze skrzypu polnego przygotowujemy następująco: świeże lub suszone ziele zalewa się zimną wodą w proporcji 1 kg świeżego ziela lub 200 g suszu na 10 litrów wody, a następnie gotuje na małym ogniu przez ok. 30 min. Wywar należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1:4, opryskuje się nim rośliny co kilka dni przez ok. 2 tygodnie.

Wywar i wyciąg z czosnku do walki z mączniakiem

Aby zrobić wyciąg z czosnku potrzebne będą zmiażdżone lub zmielone ząbki czosnku, które zalewa się wodą w proporcji ok. 200 g czosnku na 10 litrów wody i odstawia w chłodne, ciemne miejsce na ok. 2-4 dni. Następnie płyn odcedza się i bez rozcieńczenia opryskuje nim rośliny zaatakowane przez choroby grzybowe.
Wywar z czosnku uzyskuje się w podobny sposób, co wyciąg, ale zalany woda czosnek odstawia się na 24 godziny, a następnie gotuje przez ok. 20 min. Po wystudzeniu płyn należy odcedzić i bez rozcieńczenia opryskać nim porażone rośliny.

Warto przeczytać:

Wyciąg z krwawnika na mączniaka

Wyciąg z krwawnika pospolitego przygotowuje się z 1 kg świeżych, kwitnących roślin lub 100 g suszu. Należy zalać je 10 litrami wody i odstawić na 24 godz. Po tym czasie gotowym płynem rozcieńczonym wodą w proporcji 1:10 opryskuje się rośliny zapobiegawczo lub w początkowej fazie choroby.

Soda oczyszczona pomoże zwalczyć mszyce. Sprawdź, do czego jeszcze ją wykorzystać w ogrodzie. Przejdź do kolejnych slajdów z poradami, używając strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Soda jest tania i kupisz ją w sklepie spożywczym. Zwalczy ms...

Olejki eteryczne na mączniaka

Z mącznikiem możemy też spróbować walczyć z pomocą olejków eterycznych. Najpopularniejszym z nich jest olejek z drzewa herbacianego. Możemy z niego przygotować skuteczny preparat na mączniaka (1 łyżeczka olejku na 1 litr wody). Opryskuje się nim rośliny zaraz po zauważeniu pierwszych objawów choroby nawet raz w tygodniu, wykorzystując do tego celu opryskiwacz przeznaczony wyłącznie do zabiegów środkami na bazie olejków roślinnych.

Gotowe, ekologiczne środki do walki z mączniakiem

Samodzielne przygotowanie powyższych preparatów może być czasochłonne, dlatego jeśli wolimy skorzystać z gotowego środka, unikając jednocześnie trującej chemii, możemy wybrać jeden z ekologicznych, biologicznych lub naturalnych środków ochrony roślin, których na rynku pojawia się coraz więcej (np. Agrecol natura – Fungi-limit biopreparat na grzyby, Limocide Warzywa i Owoce, Target natural – Evasiol, Compo – BIO Spray na choroby grzybowe, Polyversum WP).

Co robić, żeby rośliny nie były atakowane przez mączniaka

W walce z mączniakiem nie bez znaczenia jest też profilaktyka, która polega głównie na:

  • usuwaniu i niszczeniu porażonych części roślin (m.in. liści, pędów, kwiatów),
  • dokładnym usuwaniu resztek pozostałych na rabatach po zbiorach (nie wolno składować ich na kompoście!),
  • unikaniu moczenia liści roślin podczas podlewania,
  • stosowaniu płodozmianu,
  • zachowaniu odpowiednich odległości miedzy roślinami (unikaniu nadmiernego zagęszczenia),
  • a także wyborze i uprawie odpornych na mączniaka odmian warzyw i owoców oraz zakupie zdrowych sadzonek i nasion u sprawdzonego sprzedawcy.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom