Kompost użyźni ogród, ale trzeba na niego długo czekać. Sprawdź, jak przyspieszyć kompostowanie! Polecamy domowe i skuteczne metody

Katarzyna Józefowicz
Dojrzały kompost wygląda jak czarna, żyzna ziemia (i ma jej zapach). Jednak na taki efekt trzeba dość długo czekać. Warto sięgnąć po sposoby, które przyspieszą kompostowanie.
Dojrzały kompost wygląda jak czarna, żyzna ziemia (i ma jej zapach). Jednak na taki efekt trzeba dość długo czekać. Warto sięgnąć po sposoby, które przyspieszą kompostowanie. pixabay.com
Kompost to wyjątkowo cenny nawóz, który poprawia także strukturę ziemi. Można go przygotować samemu, w ogrodzie. Jednak zwykle trzeba dość długo czekać na to, by był gotowy do użytku. Są jednak sposoby, które przyspieszą kompostowanie. Większość jest łatwo dostępna i darmowa. Sprawdź, jak szybko zrobić kompost.

Spis treści

Co to jest kompost i jak działa?

Kompost to jeden z najcenniejszych nawozów organicznych, jaki możemy wykorzystać w ogrodzie. Powstaje w procesie rozkładu resztek organicznych przez pożyteczne mikroorganizmy i zawiera cały szereg substancji odżywczych, makr- i mikroelementów oraz kwasów organicznych. Dodany do podłoża nie tylko odżywia rośliny, ale też poprawia strukturę, chłonność i żyzność gleby, a także wzbogaca ją w cenną próchnicę i sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych.

Sprawdź: Jak zrobić kompost i co się na niego nadaje

Jak długo robi się kompost i jak to przyspieszyć?

Niestety, przygotowanie kompostu trwa zwykle dość długo (ok. 1-1,5 roku), gdyż materiał organiczny potrzebuje czasu, aby się rozłożyć, dlatego zanim z niego skorzystamy, będziemy musieli trochę poczekać. Jeśli jednak zastosujemy metody przyspieszające dojrzewanie kompostu, możemy otrzymać gotowy nawóz już po kilku miesiącach. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu preparatów przyspieszających kompostowanie. Zamiast jednak sięgać po środki zawierające nawozy sztuczne, lepiej poszukać ich naturalnych odpowiedników lub zastosować metody domowe.

Chcesz szybciej zrobić kompost? Dorzucaj skoszoną trawę!

Materiał organiczny zgromadzony na pryzmie kompostowej potrzebuje do rozkładu między innymi sporej ilości azotu. Zamiast jednak wzbogacać go w ten pierwiastek sztucznymi nawozami azotowymi, lepiej dorzucać do kompostu zieloną, świeżo skoszoną trawę (warstwa trawy nie może być zbyt gruba, gdyż łatwo zgnije), która zawiera sporo azotu i w naturalny sposób przyspiesza rozkład resztek organicznych. Podwyższa też temperaturę pryzmy, co sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, przetwarzających je w próchnicę.

Mocznik przyspieszy kompostowanie

Jeśli brakuje nam trawy, do wzbogacenia pryzmy w azot możemy wykorzystać naturalny, mineralny nawóz azotowy, czyli mocznik.

Roślinne gnojówki to sposób na szybki kompost

Preparatami przyspieszającymi dojrzewanie kompostu są również gnojówki roślinne, które oprócz azotu zawierają cały szereg innych, cennych minerałów. Najbardziej skuteczne i wartościowe przygotowuje się z:

Gotowymi, nierozcieńczonymi gnojówkami należy podlewać zgromadzony na pryzmie kompostowej materiał organiczny, który dzięki temu szybciej ulegnie on rozkładowi. Na kompost warto też wrzucać zielone części tych roślin, w tym przede wszystkim żywokostu i pokrzywy.

Aktywator do kompostu. Gotowy lub z ogrodu

Dobry kompost nie powstanie jednak przy udziale samego azotu, gdyż ważnym czynnikiem odpowiadającym za tworzenie się próchnicy jest obecność pożytecznych mikroorganizmów, dlatego chcąc przyspieszyć dojrzewanie pryzmy, warto wzbogacić ją o naturalną, gotową szczepionkę (nazywaną też starterem lub aktywatorem), zawierającą starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii oraz gatunki grzybów. Jako zaszczepkę można też wykorzystać dojrzały obornik lub dojrzały… kompost.

Zadbaj o dżdżownice. Dodawaj kartony do kompostu

Do pryzmy kompostowej warto też dorzucać kawałki naturalnego, niefoliowanego, brązowego kartonu zawierającego celulozę. Karton przywabi do kompostu dżdżownice, które podobnie jak pożyteczne mikroorganizmy, skutecznie przyspieszą rozkład materii organicznej, przerabiając ją na humus. Na pryzmę kompostową można też wrzucać dżdżownice znalezione w ogrodzie (np. pod kamieniami, beczkami lub zbutwiałymi deskami) lub zaopatrzyć się u hodowcy w specjalne, kompostowe dżdżownice kalifornijskie, które wyjątkowo dobrze radzą sobie z przetwarzaniem materii organicznej (dostępne m.in. na aukcjach internetowych).

Przygotowanie pryzmy kompostowej

Na prawidłowy i szybki rozkład materii organicznej w kompoście, duży wpływ ma też właściwe przygotowanie samej pryzmy, czyli:

  • wykorzystanie odpowiedniego materiału organicznego i jego rozdrobnienie,
  • utrzymanie właściwej wilgotności i odpowiednio wysokiej temperatury w pryzmie
  • zapewnienie dostępu tlenu do jej wnętrza.

Dlatego przed rozpoczęciem pracy nad tworzeniem własnego kompostu, warto poznać podstawowe zasady dotyczące zakładania i utrzymania kompostownika.

Termokompostownik to specjalny pojemnik, w którym dzięki wyższej temperaturze, kompostowanie przebiega wyjątkowo szybko.licencja
Termokompostownik to specjalny pojemnik, w którym dzięki wyższej temperaturze, kompostowanie przebiega wyjątkowo szybko.
licencjaChajd/wikimedia.commons CC BY-SA 3.0

Termokompostownik – sposób na szybsze kompostowanie

Na proces dojrzewania kompostu bardzo korzystnie wpływa też wykorzystanie do składowania resztek organicznych gotowego termokompostownika. Ma on formę zamykanego pojemnika z otworami wentylacyjnymi w ściankach i dzięki utrzymaniu odpowiedniej wilgotności oraz podwyższonej temperatury, pozwala skrócić czas tworzenia się kompostu nawet o 70%.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom