Spis treści
- Co to jest kompost i jak działa?
- Jak długo robi się kompost i jak to przyspieszyć?
- Chcesz szybciej zrobić kompost? Dorzucaj skoszoną trawę!
- Mocznik przyspieszy kompostowanie
- Roślinne gnojówki to sposób na szybki kompost
- Aktywator do kompostu. Gotowy lub z ogrodu
- Zadbaj o dżdżownice. Dodawaj kartony do kompostu
- Przygotowanie pryzmy kompostowej
- Termokompostownik – sposób na szybsze kompostowanie
Co to jest kompost i jak działa?
Kompost to jeden z najcenniejszych nawozów organicznych, jaki możemy wykorzystać w ogrodzie. Powstaje w procesie rozkładu resztek organicznych przez pożyteczne mikroorganizmy i zawiera cały szereg substancji odżywczych, makr- i mikroelementów oraz kwasów organicznych. Dodany do podłoża nie tylko odżywia rośliny, ale też poprawia strukturę, chłonność i żyzność gleby, a także wzbogaca ją w cenną próchnicę i sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych.
Jak długo robi się kompost i jak to przyspieszyć?
Niestety, przygotowanie kompostu trwa zwykle dość długo (ok. 1-1,5 roku), gdyż materiał organiczny potrzebuje czasu, aby się rozłożyć, dlatego zanim z niego skorzystamy, będziemy musieli trochę poczekać. Jeśli jednak zastosujemy metody przyspieszające dojrzewanie kompostu, możemy otrzymać gotowy nawóz już po kilku miesiącach. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu preparatów przyspieszających kompostowanie. Zamiast jednak sięgać po środki zawierające nawozy sztuczne, lepiej poszukać ich naturalnych odpowiedników lub zastosować metody domowe.
Chcesz szybciej zrobić kompost? Dorzucaj skoszoną trawę!
Materiał organiczny zgromadzony na pryzmie kompostowej potrzebuje do rozkładu między innymi sporej ilości azotu. Zamiast jednak wzbogacać go w ten pierwiastek sztucznymi nawozami azotowymi, lepiej dorzucać do kompostu zieloną, świeżo skoszoną trawę (warstwa trawy nie może być zbyt gruba, gdyż łatwo zgnije), która zawiera sporo azotu i w naturalny sposób przyspiesza rozkład resztek organicznych. Podwyższa też temperaturę pryzmy, co sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, przetwarzających je w próchnicę.
Mocznik przyspieszy kompostowanie
Jeśli brakuje nam trawy, do wzbogacenia pryzmy w azot możemy wykorzystać naturalny, mineralny nawóz azotowy, czyli mocznik.
Roślinne gnojówki to sposób na szybki kompost
Preparatami przyspieszającymi dojrzewanie kompostu są również gnojówki roślinne, które oprócz azotu zawierają cały szereg innych, cennych minerałów. Najbardziej skuteczne i wartościowe przygotowuje się z: