Szukasz mieszkania w internecie? Na te rzeczy uważaj

redakcja.regiodom, Przemysław Kotwicki, Jarosław Mikołaj Skoczeń z otoDom.pl
Szukanie nieruchomości w internecieOgłoszenia internetowe mają przewagę nad publikowanymi w gazetach. Przede wszystkim zawierają one  zdecydowanie więcej informacji. Osoba dodająca ogłoszenie może dokładnie opisać nieruchomość oraz zobrazować wszystko zdjęciami nieruchomości. To bardzo ułatwia podjęcie właściwej decyzji o kupnie lub wynajmie danej nieruchomości.
Szukanie nieruchomości w internecieOgłoszenia internetowe mają przewagę nad publikowanymi w gazetach. Przede wszystkim zawierają one zdecydowanie więcej informacji. Osoba dodająca ogłoszenie może dokładnie opisać nieruchomość oraz zobrazować wszystko zdjęciami nieruchomości. To bardzo ułatwia podjęcie właściwej decyzji o kupnie lub wynajmie danej nieruchomości. sxc.hu (sqback)
Wyszukiwanie mieszkania czy to na wynajem, czy do kupienia, tylko teoretycznie wydaje się łatwą sprawą. Klienci mają swoje kryteria, którymi kierują się w trakcie wyszukiwania. Znalezienie oferty spełniającej kluczowe z nich to często bardzo czasochłonne zajęcie.

Szukając mieszkania w internecie warto zwrócić uwagę na aspekty, o których nie zawsze pamiętamy.

Internetowe serwisy z ogłoszeniami to najczęściej kopalnie ofert nieruchomości na wynajem i na sprzedaż. Aby uprościć proces wyszukiwania i ułatwić sprawę kupującym, wyszukiwarki mają bardzo szczegółowe filtry, które pozwalają odpowiednio zawęzić listę wyników wyszukiwania. Jednak nawet po zdefiniowaniu bardzo szczegółowych kryteriów nie traćmy czujności.

Dowiedz się: Lepiej kupić mieszkanie nowe, czy używane

Na co uważać szukając mieszkania w internecie?

Dane dotyczące konkretnych nieruchomości wprowadzają ludzie, dlatego zdarzają się także pomyłki. Zwykle są one przypadkowe i związane z błędnym wprowadzeniem ceny całkowitej, np. zgubienie jednego zera. W rezultacie wśród poszukiwanych przez nas mieszkań może przez pomyłkę znaleźć się np. bardzo atrakcyjny apartament w centrum miasta.

Należy brać poprawkę, że nasze postrzeganie pewnych spraw może być zupełnie odmienne niż sprzedającego. „Bliskość centrum", „mieszkanie do odświeżenia", to najczęstsze przykłady zwrotów mogących w sobie mieścić naprawdę szerokie spektrum znaczeń.

Jeśli opis lokalu wzbogacony jest zdjęciami i brakuje na nim jakiegoś pomieszczenia (zwykle łazienki lub kuchni) to możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa doliczać sobie koszty generalnego remontu.

Przeczytaj również: Ile faktycznie kosztuje zakup mieszkania

Zachowujmy zdrowy rozsądek i nie „rzucajmy się" na okazyjne nieruchomości. Szczególnie atrakcyjne oferty wymagają bardzo dokładnego zbadania z czego wynika ich tak niska cena. Zazwyczaj są to trudne nieruchomości: z umowami o dożywocie, lokatorami z wyrokami eksmisji, itd. Z tego też powodu niektórzy poszukujący z góry odrzucają oferty wyraźnie odstające od rynkowych realiów.

Przytłaczająca większość ogłoszeń na portalach wyspecjalizowanych w prezentowaniu nieruchomości to oferty pośredników – wynika z badań Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA . Dlatego nie warto się do nich z góry uprzedzać. Coraz więcej agencji nie pobiera prowizji od strony kupującej – tak więc skorzystanie z usług pośrednika często nie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Dla osób dysponujących ograniczonymi możliwościami czasowymi skorzystanie z fachowej pomocy może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem. W ich przypadku wyszukiwarka internetowa może być pierwszym krokiem w poszukiwaniu mieszkania, a kolejnym powinna być wizyta w wyspecjalizowanej i fachowej agencji nieruchomości – a tą poznamy po rzetelności agenta i jego profesjonalizmie.

Sprawdź aktualne oferty lub skorzystaj z aplikacji Gratki: Mieszkania na sprzedaż – ogłoszenia

Można również dać w internecie ogłoszenie, że szukamy mieszkania do kupienia lub wynajęcia. Wtedy na pewno zadzwonią pośrednicy posiadający oferty z okolicy i zaproponują jakieś mieszkania. To sposób polecany osobom, które nie mają zbyt dużo czasu na szukanie nieruchomości.

Ostatnia, ale bardzo ważna wskazówka – nie bójmy się negocjować ceny nieruchomości. Może się bowiem okazać, że w toku negocjacji pierwotnie droższe mieszkanie uda się ostatecznie kupić po lepszej cenie, niż lokal startujący wprawdzie z niższego pułapu cenowego, ale którego właściciel nie był zainteresowany obniżką. Różnica między ceną ofertową (początkową) i transakcyjną (ostateczną) może sięgać nawet kilkunastu procent. 

Radzimy: Jak wybrać dobrego agenta nieruchomości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom