Jak wybrać najlepsze biuro nieruchomości

Agata Kaźmierczak
Agenci nieruchomościWybierając agencję nieruchomości pamiętajmy, żeby sprawdzić wybieraną przez nas firmę. Długoletnia tradycja i konkretna siedziba firmy z adresem - to dwa główne wyznaczniki dobrego pośrednictwa nieruchomości.
Agenci nieruchomościWybierając agencję nieruchomości pamiętajmy, żeby sprawdzić wybieraną przez nas firmę. Długoletnia tradycja i konkretna siedziba firmy z adresem - to dwa główne wyznaczniki dobrego pośrednictwa nieruchomości. sxc.hu
Agenci nieruchomości pomagają zrealizować zamiar kupna lub najmu mieszkania czy innego lokalu w sposób profesjonalny i szybki. Warto jednak wybrać biuro, które nas nie zawiedzie. Czym kierować się przy jego wyborze i na co zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób zgłasza się do biura nieruchomości o pomoc w poszukiwaniu odpowiedniej oferty najmu lub kupna mieszkania czy domu. Rzadziej pojawiają się klienci chcący wynająć lokal użytkowy, co oczywiście nie dziwi – w związku z obecną sytuacją na rynku i słabszymi notowaniami naszej gospodarki.

Dowiedz się, jak sprawnie sprzedać mieszkanie: Home staging, czyli jak sprawnie sprzedać mieszkanie 

W przypadku sprzedaży mieszkania agenci, do których się zgłaszamy, stworzą ofertę sprzedaży wraz z fotografiami mieszkania czy domu, ale nie tylko. Pomogą także w kompletacji potrzebnych dokumentów, pomogą w sprawach prawnych związanych z umowami lub przeniesieniem własności. Ale agencje nieruchomości zajmują się także trudniejszymi sprawami, np. związanymi z podziałem majątku. Rozwodzące się małżeństwo może zgłosić się do biura nieruchomości, by to pomogło im sprzedać wspólne mieszkanie oraz kupić na przykład dwa oddzielne lokale. Sami małżonkowie nie są w stanie tego zrobić, gdyż wiąże się to z wieloma formalnościami. Także w przypadku, kiedy mieszkanie jest zadłużone i trzeba bezpiecznie przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży.

Agencja nieruchomości powinna mieć swoją siedzibę i tradycję

Zazwyczaj agencję wybieramy z polecenia lub za pośrednictwem internetu. Jednak nie powinniśmy bazować tylko na tym. Będąc dociekliwymi, działamy tylko na swoją korzyść.

– Przede wszystkim sprawdzajmy, czy biuro nieruchomości ma swoją siedzibę i czym konkretnie się zajmuje. Wybierajmy firmy trudniące się tylko nieruchomościami, pomijajmy zaś te, dla których handel nieruchomościami to dodatkowa branża – tłumaczy Mirosław Krawczak, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami LUBSPON. Może się zdarzyć, że trafimy do agenta, który będzie umawiał się z nami np. w kawiarniach czy innych lokalach, może się wtedy okazać, że nie trafiliśmy do specjalisty. A tylko dobry pośrednik nieruchomości est w stanie pomóc nam w obrocie nieruchomością tak, byśmy na tym skorzystali.

– Sprawdźmy także, czy biuro posiada tradycję. Warto dowiedzieć się od kiedy firma istnieje na rynku – dodaje Krawczak. Wiele biur działa nieprzerwanie na rynku od ponad 20 lat. To firmy z tradycją i dobrą opinią wśród klientów. Co nie oznacza wcale, że nowe agencje nie są równie wiarygodne. Warto jednak pokusić się o sprawdzenie historii danej firmy.

Zawodowy agent nieruchomości powinien mieć licencję oraz ubezpieczenie OC

Podobnie rzecz ma się w przypadku konkretnego agenta obrotu nieruchomościami. Warto dowiedzieć się, czy dana osoba posiada licencje. – Obecnie szacuje się, że licencję agenta obrotu nieruchomościami posiada w całej Polsce około 20 tysięcy osób – mówi prezes Krawczak. Agent posiadający świadectwo nadania licencji zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami na nasze życzenie powinien nam je okazać.

Ważne! Świadectwo nadania licencji zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami powinno zawierać numer licencji zawodowej.

Drugą bardzo ważną sprawą jest sprawdzenie, czy pośrednik w obrocie nieruchomościami posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jest ono potrzebne w momencie popełnienia błędu przez agenta, np. gdy klient za pośrednictwem agenta kupi mieszkanie, na którym ciąży hipoteka. Wówczas klient byłby stratny, ale dzięki polisie OC agenta ma szansę odzyskać swoje pieniądze. Gdy klient straci pieniądze z winy pośrednika nieruchomości, może zwrócić się do firmy, która ubezpieczyła agenta i żądać zwrotu pieniędzy.

Pamiętaj o podatku od sprzedazy nieruchomości: Podatek od sprzedaży nieruchomości: jak go rozliczyć 

Zapamiętaj!

Zgłoszenie mieszkania do sprzedaży za pośrednictwem agenta zawsze powinno wiązać się z oględzinami nieruchomości przez przedstawiciela biura. Samo zgłoszenie może być telefoniczne, ale i tak wizyta agenta jest nieunikniona. Podczas wizyty odbywa się rozmowa, ale i wykonuje się zdjęcia pomocne w sprzedaży nieruchomości. Ponadto agent powinien wiedzieć, w jakiej okolicy znajduje się mieszkanie. Czy blisko znajduje się przedszkole, szkoła, czy inne instytucje. Podczas wizyty agent dowie się również, jakie jest ukształtowanie terenu (istotne w przypadku domów na sprzedaż) oraz jaki jest dojazd do miejsca,  w którym jest nieruchomość. 

Pomocny poradnik: Jak szybko sprzedać używane mieszkanie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom