Przydomowa elektrownia wiatrowa. Jaką turbinę wiatrową wybrać i ile to kosztuje? Sprawdź, jak skorzystać z energii wiatru

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przydomowa elektrownia wiatrowa pozwala produkować energię elektryczną na własne potrzeby.
Przydomowa elektrownia wiatrowa pozwala produkować energię elektryczną na własne potrzeby. pixabay.com
Przydomowa elektrownia wiatrowa to ciekawy pomysł na inwestycję w OZE. Turbina wiatrowa pozwala produkować prąd i obniżyć rachunki za energię elektryczną, a co więcej, można ją łączyć z fotowoltaiką. Wyjaśniamy formalności i inne kluczowe kwestie związane z wiatrakami prądotwórczymi.

Spis treści

Przydomowa elektrownia wiatrowa – co to takiego i czy się opłaca?

Przydomowa elektrownia wiatrowa to nic innego, jak mniejsza wersja dobrze znanych wiatraków prądotwórczych, które coraz częściej można spotkać w Polsce. Zasada działania turbiny wiatrowej jest prosta: podmuchy poruszają łopatkami wirnika, a urządzenie przetwarza ten ruch w energię elektryczną, którą można następnie wykorzystać w domu. Energia wiatru nie tylko jest ekologiczna (OZE), ale też darmowa, dlatego warto z niej korzystać – osobno lub w połączeniu z fotowoltaiką.

Podobnie jak instalacja fotowoltaiczna, elektrownia wiatrowa może być podłączona do sieci energetycznej (on-grid) lub nie (off-grid). W tym drugim przypadku warto połączyć turbinę z magazynem energii, by móc przechowywać wytworzony prąd na później. Warto dodać, że turbina, tak samo jak fotowoltaika, nie sprawdzi się jako jedyne źródło zasilania w budynku, gdyż nie działa w dni bezwietrzne.

Opłacalność turbiny wiatrowej zależy od lokalnych warunków wiatrowych – w bardziej wietrznych regionach Polski taka inwestycja zdecydowanie się opłaca. Jak wynika z danych Akademii Pomorskiej w Słupsku, korzystne warunki wiatrowe odnotowuje się głównie w:

  • Polsce północnej (wybrzeże Bałtyku, Suwalszczyzna, Mazury),
  • Polsce środkowej (Mazowsze, część Pojezierza Wielkopolskiego, Lubelszczyzna),
  • Polsce południowo-wschodniej (okolice Rzeszowa, Przemyśla, Sandomierza),
  • górach (okolice Zakopanego, okolice Śnieżki).

Najsłabsze wiatry występują z kolei w kotlinach i na przedgórzach (Kraków, Tarnów, Jelenia Góra), a także na Podlasiu i w okolicach Pojezierza Drawskiego. W tych okolicach przydomowa elektrownia wiatrowa raczej nie będzie produkować wiele energii.

Jaką turbinę wiatrową wybrać? Jaka moc wystarczy do domu?

Szacuje się, że w przypadku domu jednorodzinnego optymalna moc turbiny wiatrowej to 3–5 kW. Poniżej tej wartości wytworzonego prądu wystarczy co najwyżej na zasilanie pojedynczych urządzeń. Z kolei dla porównania 10 kW to już moc wystarczająca do zasilenia gospodarstwa rolnego. W teorii przydomowe elektrownie wiatrowe mogą mieć moc nawet 50 kW, ale trzeba pamiętać, że zakup przewymiarowanej instalacji sprawi, iż większość energii będzie się po prostu marnować.

– Jeżeli zdecydujemy się na budowę turbiny o mocy 500 W, może nam ona posłużyć jako dodatkowe źródło prądu, którym zasilimy np. pompę w oczku wodnym lub bramę wjazdową na posesję. Większa turbina o mocy 1 kW wspomoże ogrzewanie ciepłej wody użytkowej lub energooszczędnie doświetli nasz dom. Instalacja o mocy 2 kW wystarczy na zaspokojenie potrzeb standardowego domku letniskowego, natomiast elektrownia o potencjale 5 kW obsłuży drobny sprzęt AGD, oświetli dom i podgrzeje wodę, a także wspomoże dodatkowo instalację centralnego ogrzewania – informuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jeśli chodzi o wybór turbiny wiatrowej, to zdecydowanie najczęściej wybierane są turbiny poziome, czyli klasyczne „wiatraki”. Są one co prawda głośniejsze i wytwarzające więcej drgań niż turbiny pionowe, ale za to bardziej wydajne, lżejsze i tańsze, dlatego do domowego użytku są najlepszą opcją. Turbiny o pionowej osi obrotu montuje się dziś raczej na budynkach użyteczności publicznej (np. urzędach, szpitalach), choć oczywiście również można je stosować w domach.

turbiny
Przykład pionowych turbin wiatrowych na dachu urzędu. Urząd Dzielnicy Ursynów

Chcąc zainwestować w turbinę, trzeba też podjąć decyzję, czy zamontować ją na dachu, czy na gruncie. W praktyce z uwagi na hałas i drgania bardziej praktyczny jest montaż na gruncie. Inwestorzy, którzy zdecydują się na mniejszą, pomocniczą instalację (np. tylko do zasilania garażu) mogą rozważyć umieszczenie jej na dachu budynku.

Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa? Czy można dostać dofinansowanie na wiatraki prądotwórcze?

Przybliżony koszt przydomowej elektrowni wiatrowej to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to więc inwestycja porównywalna kosztowo z pompą ciepła albo większą instalacją fotowoltaiczną. Jak wynika z danych producentów turbin:

  • przybliżony koszt turbiny o mocy 3 kW to 20 tys. zł,
  • w przypadku mocy 5 kW szacunkowy koszt to 40 tys. zł.

Jeśli chodzi o dofinansowanie do elektrowni wiatrowych, to niestety obecnie nie ma zbyt wielu sposobów na uzyskanie dotacji. Jedyny rządowy program pozwalający uzyskać środki na turbinę to „Energia dla wsi”, skierowany – jak sama nazwa wskazuje – do mieszkańców terenów wiejskich. Na tym możliwości się kończą: dotacji na wiatraki prądotwórcze nie przewidziano w programach takich jak „Czyste Powietrze”, „Stop Smog” czy „Moje Ciepło”.

Formalności przy turbinie wiatrowej. Co trzeba załatwić, by czerpać z energii wiatru?

Inwestycja w mikroinstalację wiatrową nie wiąże się na szczęście z wieloma formalnościami. W wielu przypadkach możliwa jest budowa przydomowej elektrowni wiatrowej na zgłoszenie, bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wolno tak zrobić, gdy stojąca na gruncie turbina spełnia następujące wymogi:

  • ma moc mniejszą niż 40 kW,
  • jej całkowita wysokość to mniej niż 3 m,
  • nie wystaje więcej niż 3 m ponad obrys budynku,
  • nie ingeruje w konstrukcję dachu.

– W przypadku montażu turbiny wiatrowej bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku, nie musimy zabiegać o dodatkowe zezwolenia – podaje NCBR.

Co ważne, instalacji często nie trzeba nawet zgłaszać zakładowi energetycznemu. Będzie tak, jeśli jest to urządzenie off-grid, czyli niepodłączone do sieci energetycznej. Tak samo będzie, jeśli instalacja jest on-grid (podłączona do sieci), ale zużywamy całą wytwarzaną energię na własne potrzeby. Jedynie w przypadku instalacji o dużej mocy, których właściciel chce sprzedawać nadmiar energii do sieci, konieczne jest zgłoszenie się do zakładu energetycznego oraz uzyskanie koncesji na produkcję i sprzedaż prądu.

Sięgnij po energię ze słońca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom