Branża energetyczna: nowela ustawy wiatrakowej to tańsza energia i 100 tys. miejsc pracy do 2040 r.

Justyna Madan
PAP
Na zdjęciu od lewej: prezes Tauron Polska Energia Grzegorz Lot, wiceprezes Michał Orłowski i prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki podczas konferencji na farmie wiatrowej Piotrków 22 sierpnia 2024 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Farma wiatrowa Piotrków składa się z 15 turbin wiatrowych i produkuje 90 GWh rocznie.
Na zdjęciu od lewej: prezes Tauron Polska Energia Grzegorz Lot, wiceprezes Michał Orłowski i prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki podczas konferencji na farmie wiatrowej Piotrków 22 sierpnia 2024 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Farma wiatrowa Piotrków składa się z 15 turbin wiatrowych i produkuje 90 GWh rocznie. fot. PAP/Marian Zubrzycki
Według przedstawicieli branży energetycznej, zmiana tzw. ustawy wiatrakowej może przyczynić się do znacznego spadku cen energii oraz stworzenia nawet 260 mld zł dodatkowego PKB i 100 tys. nowych miejsc pracy do roku 2040. Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podkreśla, że jest to krok w stronę wykorzystania zaniedbanego dotąd potencjału energetyki wiatrowej na lądzie.

Spis treści

Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, informuje, że projekt ustawy jest obecnie w fazie uzgodnień międzyresortowych i może trafić pod obrady Sejmu tej jesieni. Zmiana prawna zakłada między innymi zniesienie zasady 10H, co pozwoli na budowę turbin wiatrowych bliżej niż 10-krotność ich wysokości od budynków, proponując minimalną odległość 500 metrów od zabudowań mieszkalnych.

Uwolnienie potencjału energetycznego

PSEW wskazuje, że aktualnie moc zainstalowana w farmach wiatrowych na lądzie wynosi 10GW, co jest wartością zdecydowanie zbyt niską. Eksperci szacują, że zmiana minimalnej odległości pozwoli na uwolnienie potencjału energetycznego na poziomie około 41 GW do 2040 roku. To przekłada się na wzrost PKB, stworzenie nowych miejsc pracy oraz bezpośrednie korzyści finansowe dla gmin.

Energetyka wiatrowa oferuje energię ponad trzykrotnie tańszą niż te wytwarzane ze źródeł konwencjonalnych, co przekłada się na trwałe obniżenie cen energii. Ponadto, elektrownie wiatrowe wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne i przyczyniają się do uniezależnienia od paliw kopalnych, w tym z Rosji.

Gajowiecki apeluje o szybkie wprowadzenie nowej ustawy, wskazując na dużą lukę inwestycyjną spowodowaną przez regulacje wprowadzone przez poprzedni rząd. Podkreśla, że zasada 500 metrów jest światowym standardem i nie zagraża lokalnym społecznościom, a zmniejszenie odległości z 700 do 500 metrów znacząco zwiększy powierzchnię kraju pod potencjalne lokalizacje lądowych elektrowni wiatrowych.

Oczekiwanie na nowelizację ustawy

Duże przedsiębiorstwa energetyczne, takie jak Grupa Tauron, również oczekują na nowelizację ustawy, która umożliwi przyspieszenie rozwoju energetyki wiatrowej i dalszą dekarbonizację gospodarki.

Wiceminister Motyka wyraża nadzieję na szybkie wejście ustawy w życie i uzyskanie szerokiego konsensusu wokół niej, podkreślając korzyści dla wszystkich stron wynikające z liberalizacji przepisów dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom