Smart home może pomóc obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie. Sprawdź, jakie urządzenia pomagają oszczędzać energię

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Urządzenia smart home pozwalają m.in. sterować oświetleniem w domu i zdalnie wyłączać urządzenia podpięte do gniazdka.
Urządzenia smart home pozwalają m.in. sterować oświetleniem w domu i zdalnie wyłączać urządzenia podpięte do gniazdka. Netatmo
Smart home wielu osobom wciąż kojarzą się ze zbędnymi gadżetami. Tymczasem wiele inteligentnych urządzeń posiada funkcje, dzięki którym można ograniczać zużycie prądu i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Podpowiadamy, jakimi produktami warto się zainteresować.

Spis treści

Jakie urządzenia smart home mogą pomóc w oszczędzaniu prądu i ciepła?

Urządzenia smart home wciąż są w Polsce stosunkowo mało znane i nieraz traktowane jak ciekawostka. Tymczasem ich popularność na świecie stale rośnie, głównie z uwagi na oferowany wyższy komfort życia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że inteligentne urządzenia mogą pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej. Pozwalają one bowiem m.in. samoczynnie wyłączać lampy w domu, na bieżąco monitorować zużycie prądu czy zdalnie wyłączać urządzenia podłączone do gniazdka.

Chcąc obniżyć rachunki za prąd, warto rozważyć przede wszystkim urządzenia takie jak:

  • inteligentne gniazdka,
  • inteligentne sterowanie oświetleniem,
  • inteligentne włączniki,
  • inteligentne termostaty z systemem sterowania
  • automatycznie zamykane okna.

Wszystkie wymienione urządzenia są dziś dostępne na polskim rynku. Choć ich koszt jest dość wysoki, warto rozważyć przynajmniej niektóre, dają one bowiem niespotykany przedtem zakres kontroli nad zużyciem energii elektrycznej czy cieplnej. Nie trzeba dodawać, że każda inwestycja w smart home powinna być poprzedzona dokładną analizą kosztów i korzyści, a także porównaniem ofert różnych producentów. Poniżej omawiamy najbardziej przydatne grupy urządzeń.

Inteligentne gniazdka

Największą zaletą inteligentnych gniazdek jest to, że ich pracą można sterować za pomocą smartfona. Takie gniazdko elektryczne można zatem zdalnie włączać i wyłączać, co jest przydatne np. w sytuacji, gdy podczas nieobecności w domu zorientujemy się, że zapomnieliśmy odłączyć coś od prądu. Ta funkcja pomoże też ochronić urządzenia w razie przeciążenia sieci, gdyż użytkownik może zaplanować, które urządzenia w takiej sytuacji wyłączyć.

Inteligentne gniazdka pozwalają też zaprogramować pracę urządzeń. Użytkownik może za pomocą telefonu zdecydować np., że ekspres do kawy będzie się włączał o określonej godzinie. Można również zarządzić, że urządzenia takie jak telewizor mają być zawsze wyłączone w godzinach pracy, co może się przydać zapominalskim. Dodatkowo „smart” gniazdka na bieżąco mierzą zużycie energii przez podłączone do nich urządzenia, co może pomóc w oszczędzaniu.

Inteligentne sterowanie oświetleniem

Posiadając inteligentne żarówki czy lampy podłączone do inteligentnych gniazdek, można łatwo włączać i wyłączać światło za pomocą smartfona. Chodzi jednak nie tylko o wygodę – ta funkcja pozwala reagować w sytuacji, gdy zapomnimy zgasić światło przed wyjściem z domu. Źródła światła można także programować, żeby np. gasły automatycznie w całym domu o określonej godzinie. Inna możliwość to korzystanie z tzw. trybu wieczornego, który powoduje, że żarówki świecą słabiej lub część z nich gaśnie.

Inteligentne oświetlenie można też połączyć z czujnikami ruchu, które zapalą światło przed zbliżającą się osobą, a zgaszą je, gdy w pomieszczeniu nikogo nie będzie. Warto dodać, że – choć nie wpływa to na oszczędzanie energii – część modeli inteligentnych żarówek może też zmieniać kolor.

Inteligentne włączniki

Inteligentne włączniki to przydatny dodatek do omówionego wcześniej systemu sterowania oświetleniem. Zamontowany na ścianie inteligentny włącznik może działać jak włącznik zwykły, po prostu zapalając lub gasząc światło w pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, że można go dowolnie skonfigurować. Użytkownik jest w stanie m.in.:

  • sterować dowolnie wybranym źródłem światła (czyli np. za pomocą włącznika w sypialni gasić światło w pokoju dziecka),
  • przypisać do włącznika dowolną liczbę inteligentnych żarówek (a więc np. gasić jednym przyciskiem wszystkie światła w domu),
  • sterować za pomocą włącznika także inteligentnymi gniazdkami (czyli np. jednocześnie zapalić światło w kuchni oraz uruchomić ekspres do kawy).

Wiele modeli inteligentnych włączników pozwala również programować oświetlenie tak, by zapalało się lub gasło samoczynnie o określonej porze.

Inteligentne termostaty z systemem sterowania ogrzewaniem

Urządzenia smart home mogą pomóc w oszczędzaniu nie tylko prądu, ale też energii cieplnej. Najbardziej przydatne są sterowane z poziomu smartfona inteligentne termostaty, które samoczynnie utrzymują zadaną temperaturę w danym pomieszczeniu. Użytkownik może więc np. ustawić w sypialni niższą temperaturę niż w łazience, co zdaniem naukowców jest korzystne dla zdrowia. Automatyczny system sterowania może też włączać, wyłączać, obniżać lub podwyższać ogrzewanie w określonych momentach, co pozwala np. ograniczyć zużycie ciepła podczas kilkudniowego wyjazdu.

Dodatkową funkcją ułatwiającą oszczędzanie jest mierzenie zużycia ciepła w domu czy mieszkaniu. Można więc np. eksperymentować z różnymi ustawieniami termostatów i na bieżąco obserwować efekty. Urządzenie można też zaprogramować tak, żeby wyczuwało nagły spadek temperatury (np. w wyniku otwarcia okna) i wyłączało wówczas grzejniki, by nie marnowały ciepła w czasie wietrzenia.

Automatycznie zamykane okna

Automatycznie zamykane okna mogą stanowić uzupełnienie systemu sterowania temperaturą. Ponieważ są one w pełni programowalne, użytkownik może np. zdecydować, iż okna będą same się zamykać, gdy temperatura spadnie poniżej określonej wartości, a otwierać, gdy wzrośnie powyżej ustalonego poziomu. Elektryczne silniczki można również aktywować zdalnie, co jest pomocne, jeśli przypomnimy sobie o otwartym oknie dopiero w pracy.

Automatyczne okna można też jednak stosować w połączeniu z inteligentną stacją pogodową, czyli urządzeniem mierzącym pogodę w pobliżu naszego mieszkania czy domu. Posiadacz takiego zestawu może np. ustalić, że gdy czujniki wykryją deszcz, uruchomią silniki zamykające okna dachowe.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom