Mieszkanie dla studenta - jak powinna wyglądać umowa na wynajem mieszkania

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Mieszkanie dla studentówWynajmując mieszkanie, student może czuć się swobodniej niż w akademiku, bardziej „po domowemu".
Mieszkanie dla studentówWynajmując mieszkanie, student może czuć się swobodniej niż w akademiku, bardziej „po domowemu". Haifa Dorma
Studenci mają teraz większy niż jesienią wybór mieszkań do wynajęcia. Na lepsze ceny też można liczyć. Są one średnio o 10 procent niższe niż stawki za kwatery dla żaka oferowane na początku roku akademickiego.

Wynajem mieszkania w kilka osób niekiedy jest tańszy od osoby albo taki sam, jak pokój w akademiku. Wynajmując kwaterę prywatną, student może czuć się swobodniej, bardzie „po domowemu", więc to częste rozwiązanie wybierane przez żaków. Umowa wynajmu mieszkania to podstawa. Bez niej obie strony jeśli – odpukać – coś się stanie, mogą być poszkodowane.

Przejrzyj oferty nieruchomości: Tanie mieszkania dla studentów 

Stan prawny mieszkania pod wynajem studencji

Student przed podpisaniem umowy powinien sprawdzić stan prawny mieszkania. Musi wiedzieć, czy wynajmujący to właściciel lokum, czy osoba przez niego upoważniona, czy może jednak ktoś, kto zamierza podnająć lokal. Żak powinien poprosić o okazanie aktu notarialnego nabycia mieszkania, aktualny odpis z księgi wieczystej albo też dokument ze spółdzielni potwierdzający stan własności mieszkania. Jeżeli mamy do czynienia z pełnomocnikiem właściciela, student powinien zobaczyć dokument pełnomocnictwa. Należy też spisać dane osoby wynajmującej mieszkanie i porównać je z tymi widniejącymi w dokumentach dotyczących mieszkania.

Warto zobaczyć ogłoszenia: Mieszkania na wynajem

Są różne umowy najmu, ale każda powinna być sporządzona w oparciu o schemat. Na początku umowy powinny być spisane dane obu stron (imiona z nazwiskami, adresy, numery dowodów osobistych, pesele). Musi być określony przedmiot umowy, czyli mieszkanie. Wynajmujący oświadcza zazwyczaj, że jest jedynym jego właścicielem. Ponadto deklaruje, że nie stanowi ono przedmiotu żadnego postępowania lub zabezpieczenia.

Protokół zdawczo-odbiorczy w przypadku mieszkania dla studentów

Wynajmujący i najemca sporządzają protokół. Ten zdawczo-odbiorczy to dokument stanowiący podstawę do rozliczeń między stronami po zakończeniu umowy najmu. W protokole podany jest metraż mieszkania i stan liczników do niego należących. Strony opisują stan techniczny lokalu oraz stopień zużycia instalacji, urządzeń i mebli. Protokół stanowi zwykle załącznik do umowy najmu. Niektórzy opis mieszkania traktują, jako kolejny punkt umowy. Warto porobić zdjęcia wszystkich pomieszczeń. Fotki będą stanowiły dodatkowy dokument.

Poczytaj: Wynajem mieszkania, czyli co musisz wiedzieć 

Najemca na piśmie zobowiązuje się korzystać z lokalu należycie, dbać o jego stan techniczny i sanitarny. W umowie powinien też znaleźć się zapis, że najemca nie ma prawa bez zgody właściciela mieszkania zmieniać przeznaczenia lokum, podnajmować go osobom trzecim, dokonywać  remontów, przeróbek. Muszą też być spisane ustalenia dotyczące drobnych napraw. Z reguły to właściciel deklaruje, że podejmie się usunięcia usterek (np. cieknący kran, nieszczelne okno), ale kosztami niektórych może obarczyć najemcę, jeżeli te powstały z winy użytkownika (np. zbita szyba w drzwiach do pokoju).

Miesięczne opłaty

Następny punkt to miesięczne opłaty – wysokość czynszu i dodatkowych opłat, w tym korzyść dla właściciela. Najemca ma obowiązek płacić czynsz np. do 10. dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy właściciela mieszkania. Może być i inne rozwiązanie: najemca ma opłacać czynsz bezpośrednio do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Ważne jest, jak strony porozumieją się co do regulowania i wysokości opłat wtedy, gdy studenta nie będzie, bo wyjedzie na 2- lub 3-miesięczne wakacje letnie.

W umowie trzeba uwzględnić zapis odnośnie pozostałych rachunków za prąd, ogrzewanie, gaz, wywóz śmieci, telewizję kablową czy telefon stacjonarny. Następny zapis to taki, że wszystkie koszty wynikające z opóźnienia w płatnościach obciążają najemcę. Zniszczenia powstałe w wyniku nieprawidłowego użytkowania mieszkania najemca też zobowiązany jest naprawić na swój koszt albo pokryć koszty naprawy. 

Warto wiedzieć: Pamiętaj o odpowiednich zapisach w umowie 

Kaucja nie jest obowiązkowa, ale wielu właścicieli asekuruje się, pobierając kaucję. To na wypadek, gdyby najemca miał zaległości w opłatach za wynajmowane mieszkanie lub dokonał dewastacji lokum. Kaucja z reguły jest w wysokości jednego lub dwóch czynszów. Jej wysokość powinna znaleźć się w umowie. Kaucja jest oddawana najemcy przy zakończeniu umowy w tej samej wysokości, jeśli strony wywiązały się z ustaleń.

Czas trwania umowy na wynajem mieszkania

W umowie musi być podany czas jej trwania oraz długość terminu wypowiedzenia – to z reguły miesiąc lub dwa. Może być tak, że student, aby „przetrzymać" lokum do następnego roku akademickiego zobowiązuje się do regulowania np. samego czynszu w okresie wakacji. Inne rozwiązanie: pierwsza umowa trwa od początku października do końca czerwca. Za miesiące wakacyjne żak nic nie płaci. Po wakacjach, znowu w październiku, podpisywana jest następna umowa między tymi samymi stronami.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Umowa powinna zawierać stwierdzenie, że możliwe jest jej wcześniejsze wypowiedzenie. Właściciel ma prawo szybciej wypowiedzieć umowę najmu, jeżeli najemca dokonał zniszczeń lokalu, jest uciążliwy dla sąsiadów albo też spóźnia się z zapłatą np. dłużej niż dwa miesiące. Student także powinien zapewnić sobie prawo wcześniejszego wypowiedzenia umowy. Ważny jest zapis, że jeżeli umowa nie zostanie przedłużona, najemca jest zobowiązany opuścić lokum w stanie nie gorszym od tego, w którym do niego się wprowadził.

Zmiany warunków umowy

Istotny jest też zapis, że każda zmiana warunków umowy (np. podwyżka) musi być sporządzona na piśmie. Kolejny to taki, że w sprawach nieuregulowanych tą umową obowiązują przepisy Kodeksu Cywilnego.

Pod spodem musi znaleźć się jeszcze notka, że umowa została sporządzona w danym dniu, w dwóch (zazwyczaj dwóch) jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym (przeważnie jednym) dla każdej ze stron. No i czytelne podpisy wynajmującego i najemcy. 

Sprawdź również: Ceny wynajmu mieszkań studenckich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom