Wynajem mieszkania: co musisz wiedzieć

redakcja GL, Autor: (mibur)
Mieszkanie do wynajęciaWłaścieciel mieszkania i najemca powinni spisać taką umowę, która dobrze zabezpieczy interesy obu stron.
Mieszkanie do wynajęciaWłaścieciel mieszkania i najemca powinni spisać taką umowę, która dobrze zabezpieczy interesy obu stron. sxc.hu
Niezależnie od tego, czy wynajmujesz, czy jesteś najemcą, musisz wiedzieć, jak nie dać się oszukać.

Szukając mieszkania do wynajęcia pamiętajmy też, że ważna jest nie tylko jego cena i lokalizacja, ale również prawidłowo sporządzona umowa najmu. To właśnie ona zabezpieczy obie strony przed nieuczciwym oszustwem.

Co jest ważne dla właściciela mieszkania

Najczęściej właściciele „oddający" komuś swoje mieszkanie, boją się dwóch sytuacji:

  • że ich majątek w postaci mieszkania i jego wyposażenia ulegnie zniszczeniu
  • że najemca przestanie płacić za wynajem, nie opuści lokalu, a nawet zadłuży mieszkanie nie płacąc rachunków.

I obawiają się nie bezpodstawnie, bowiem ich prawa uwzględniając ochronę praw lokatora, są zdecydowanie słabiej chronione! A na dodatek aktualnie podaż mieszkań na wynajem jest duża, za to rentowność najmu dość niska.

 Poradnik dla studenta: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie studenckie

Dlatego to właściciele mieszkań powinni być przede wszystkim zainteresowani fachowym zawieraniem umowy, a więc takiej, która chroniłaby ich dobytek przed zniszczeniem i dawała choćby minimalne gwarancje na regularne otrzymywanie zapłaty.

Zasady spisywania umowy najmu

Umowa najmu powinna zawierać:

  1. dane właściciela i najemcy - adres stałego zameldowania, numer dowodu, pesel, itp.
  2. dokładny opis wynajmowanego mieszkania - adres, powierzchnię, liczbę pokoi, wyposażenie.
  3. określoną cenę czynszu i termin, do którego trzeba uregulować należność za dany miesiąc-trzeba też zaznaczyć, w jaki sposób będą rozliczane rachunki za gaz, wodę i prąd. W dniu odbioru kluczy zawsze trzeba spisać stan liczników gazu, wody, prądu.

Zarówno wynajmujący, jak i najemca podpisuje umowę w dwóch egzemplarzach.

Co jest ważne dla najemcy

Wynajmując od kogoś mieszkanie, zakładamy, że będziemy mieszkać w nim wygodnie przez czas, na jaki się umówimy. Nie zawsze jednak to, co zostało powiedziane, jest dotrzymane. I zdarza się, że w połowie miesiąca trzeba wyprowadzać się w biegu, bo od zaraz wymówiono nam mieszkanie. Dlatego szukają mieszkania uważajmy:

  • przede wszystkim, aby nie zostać oszukanym na tzw. „okazyjną cenę". Najemcy przede wszystkim powinni być wyczuleni na tzw. okazje.
  • drugi sposób oszukiwania amatorów taniego najmu, to oferowanie tego samego lokalu – przy posługiwaniu się fałszywymi dokumentami np. pełnomocnictwem, spółdzielczym przydziałem, kilku lub kilkunastu klientom. Potem spotykają się oni pod drzwiami tego samego mieszkania, każdy ze stratą zaliczki w postaci jedno, a nawet kilkumiesięcznego czynszu.
  • na przybyszów spoza miasta czyha jeszcze inna pułapka: często nie znają okolicy. Nie wiedzą, gdzie i jakie są kłopoty z dojazdem, czy w pobliżu swojej siedziby znajdą jakieś zatrudnienie, żeby dorobić itp. Czasem nie warto kusić się na tanią ofertę w mało bezpiecznej dzielnicy, lub z fatalnym dojazdem i spędzać dwie, trzy godziny dziennie w tłoku i w korkach.

Jednak generalnie sytuacja lokatora jest lepsza, bo w czasie wakacji do wynajęcia jest mnóstwo lokali. A to daje wybór.

Kaucja - co to takiego?

Właściciel mieszkania może kazać lokatorowi zapłacić kaucję w wysokości miesięcznego, dwu- lub nawet trzymiesięcznego czynszu. Kaucję odda dopiero po wyprowadzce najemcy. Jednak, jeśli będzie miał uzasadnione pretensje np. o zniszczone domowe sprzęty lub ściany, wtedy kaucja może przepaść. Kaucja to forma zabezpieczenia przed lokatorami, którzy nie poczuwają się do odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Dobrze jest spisać potwierdzenie na piśmie, żeby w razie nieuczciwości właściciela mieć dowód wpłacenia kaucji.

Pamiętaj!

Do transakcji najmu potrzeba dwóch stron: właściciela (lub dysponenta lokalu) oraz najemcy. Dobra umowa najmu to taka, która satysfakcjonuje dwie strony i zabezpiecza w zrównoważony sposób ich interesy.

W czym pomoże pośrednik nieruchomości

  • „prześwietli" nam klienta – wie o co zapytać potencjalnego najemcę, sprawdzi dokumenty wynajmującego
  • doradzi jak przygotować lokal mieszkalny
  • podpowie jak negocjować cenę
  • sporządzi umowę i powie, co jest istotne w jej zapisach
  • ma prawo zażądać do wglądu dokumentów potencjalnego najemcy, w fachowej rozmowie zorientuje się w zdolnościach płatniczych przyszłego lokatora. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom