Kto był dzieckiem w latach 70- i 80-tych, ten pamięta, że jednym z najpopularniejszych deserów na ciepło był budyń (a kisiel mu wtórował). Dzisiaj jest tyle propozycji słodkości do wyboru, że poczciwy budyń stał się nieco zapomniany. Warto więc sobie o nim przypomnieć i przyrządzić go samemu. Domowy budyń na pewno będzie bardziej smakował, niż ten z opakowania. Podajemy przepisy.
Przeczytaj: Aquafaba jako substytut białka jaja kurzego. Jak ją przygotować?
Domowy budyń, jak od mamy – przepis
Składniki:
- 2 szklanki mleka,
- 1 żółtko,
- 1 łyżka masła,
- 3 łyżki mąki (najlepiej 2 łyżki mąki ziemniaczanej i 1 łyżka mąki pszennej),
- 1 łyżka cukru (albo miodu).
1,5 szklanki mleka gotujemy z cukrem (ewentualnie miodem) i masłem, a pozostałe pół szklanki odlewamy i zostawiamy. Do odlanej połówki szklanki mleka wsypujemy mąkę oraz dodajemy żółtko. Całość mieszamy tak, żeby nie powstały grudki. Gdy większa porcja mleka się zagotuje, powoli dolewamy miksturę, przygotowaną w połowie szklanki. Całość znowu energicznie mieszamy. Po około minucie budyń będzie gotowy. Domowy budyń można podawać z truskawkami, malinami lub innymi owocami, również z przetworów przygotowanych na zimę.
Polecamy też przepisy na: Ciasta i desery bez pieczenia
Budyń czekoladowy – przepis
Składniki:
- 2 szklanki mleka,
- pół tabliczki czekolady, najlepiej deserowej,
- 2 żółtka,
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej.
Odlewamy pół szklanki mleka, a pozostałe 1,5 szklanki gotujemy. W tym czasie łamiemy czekoladę na drobne kawałki albo siekamy. Do pozostałej połówki szklanki mleka dodajemy żółtka, cukier i skrobię. Energicznie mieszamy całość. Czekoladę w kawałkach dodajemy do gotującego się mleka. Dodajemy też przygotowaną zawartość połówki szklanki i całość ponownie mieszamy. Dobrze smakuje z borówkami.
Budyń waniliowy – przepis
Składniki:
- 2 szklanki mleka,
- 3 łyżki cukru waniliowego,
- 2 żółtka,
- 1 łyżka masła,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej.
1,5 szklanki mleka wlewamy do garnka i gotujemy z masłem. Pozostałą część łączymy z cukrem waniliowym, żółtkami oraz mąką, aż konsystencja stanie się jednolita. Powstałą mieszankę powoli dolewamy do gotującego się mleka. Mieszamy, gotując przez około minutę. Budyń warto podawać z konfiturą lub syropem owocowym.
Warto spróbować: Minitarta z owocami