Jak przechować zimowe zapasy: przetwory, warzywa, owoce

Joanna Turakiewicz
Piwniczka na przetworyPrzetwory zimowe musimy przechowywać w miejscu nie tylko ładnym, ale przede wszystkim czystym i z odpowiednimi warunkami.
Piwniczka na przetworyPrzetwory zimowe musimy przechowywać w miejscu nie tylko ładnym, ale przede wszystkim czystym i z odpowiednimi warunkami. (jmt)
Domowe przetwory nagromadzone przez lato i jesień wymagają odpowiednich warunków przechowywania, by zachowały swoje wartości odżywcze i właściwości.

Równiutkie rządki weków z dżemami i ogórkami, skrzynki z owocami i aromatyczny ziołowy susz cieszą oko. Łatwo jednak mogą się popsuć. Przyjrzyjmy się sposobom i warunkom przechowywania zimowych zapasów.

Warto przeczytać:Co może grozić nam ze strony domowych przetworów robionych nie tylko na zimę

Warzywa i owoce

  • Warzywa jak marchew, pietruszka, buraki, ziemniaki, czy cebula oraz nadające się do przechowania owoce, jak późne jabłka najlepiej przechowywać w odpowiednio przygotowanej piwnicy.
  • Optymalna temperatura w piwnicy powinna utrzymywać się na poziomie ok 3–5°C.
  • Piwnica powinna mieć sprawny system wentylacji, możliwość wietrzenia oraz winna być zaopatrzona w sztuczne oświetlenie.
  • Przed złożeniem zapasów pomieszczenie warto nie tylko posprzątać, ale wybielić wapnem i wysiarkować, co odkazi je i zniszczy ewentualne szkodniki.
  • Ogrzewana piwnica w bloku, na ogół z ograniczonymi możliwościami wietrzenia może pełnić rolę piwniczki na zapasy, ale w ograniczonym czasowo zakresie – w takich warunkach warzywa i owoce zepsują się szybciej.
  • Ziemniaki i buraki najlepiej trzymać w drewnianej skrzynce, marchew, pietruszkę umieszczamy w skrzyni wypełnionej piaskiem, cebulę w koszach lub siatkowych workach podwieszonych u sufitu, kapustę zaś, kabaczki i owoce układamy na półkach z drewnianych listewek.
  • Warzywa i owoce można też przechować w nieogrzewanej spiżarni w szafkach, które należy w takim przypadku wyposażyć w otwory wentylacyjne.

Warto wiedzieć: Jak przechowywać owoce w domu, by cieszyć się ich smakiem 

Przetwory w wekach i kiszonki

  • Hermetycznie zamknięte słoiki i butelki z warzywnymi i owocowymi przetworami najlepiej przechowywać w piwnicy, choć nada się do tego i chłodna spiżarnia. Pomieszczenie w każdym razie powinno być raczej ciemne i chłodne. Światło w takim pomieszczeniu powinno się włączać na jak najkrótsze chwile.
  • Przetwory nie poddane procesowi pasteryzacji, jak np. powidła, dobrze jest trzymać w spiżarni.
    Wybierając lokalizację na spiżarnię, szukamy pomieszczenia umiejscowionego z północnej lub wschodniej strony budynku z dala od wszelkich przewodów kominowych i instalacji grzewczych.
  • Najprostsze umeblowanie spiżarni stanowią regały i szafki, a podłogę dobrze jest wyłożyć ułatwiającą utrzymanie czystości glazurą lub innym materiałem o podobnych właściwościach.
  • Jeśli ktoś pokusi się o ukiszenie i przechowywanie np. kapusty i ogórków w beczkach zamiast w wekach, pamiętajmy, że najlepszym dla nich miejscem jest czysta, sucha i wietrzona piwnica.

Zioła i susz warzywny

  • By uchronić aromatyczne zioła i suszone warzywa oraz grzyby przed zwietrzeniem, zamykamy je w szczelnych i ciemnych puszkach lub słojach, które umieszczamy w suchym i przewiewnym miejscu, np. na regale w spiżarni.
  • W podobnych warunkach warto przechowywać cukier, mąkę, kasze i makarony, jeśli mamy ich więcej niż na bieżące zużycie. Pamiętajmy, że do zamkniętego w szklanym słoju słonecznika czy kaszy nie dostaną się mole spożywcze, dla których foliowa torebka nie jest żadną przeszkodą.
  • I na koniec jedna generalna uwaga: jeśli przetwory się psują, warto przyjrzeć się samemu pomieszczeniu. Jeden słoik nie musi być powodem do paniki, ale jeśli zdarza się ich więcej i z różnych przetworów, może to oznaczać, że w pomieszczeniu namnożyły się szkodliwe drobnoustroje. Pomóc może: Selekcja przetworów i wyrzucenie zepsutych, następnie,
    posprzątanie pomieszczenia, na koniec zaś bielenie ścian lub tzw. siarkowanie.

W przypadku siarkowania i bielenia, przed rozpoczęciem zabiegów wynosimy wszystkie zapasy, a po – zamykamy pomieszczenie na 12 godzin, a następnie starannie wietrzymy, a półki szorujemy i osuszamy przed ponownym wniesieniem żywności. 

Zobacz również: Sposoby na przechowywanie żywności. Nie marnuj jedzenia 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom