Co zamiast oprysków? Mączka bazaltowa, popiół drzewny i mąka ochronią rośliny przed chorobami i szkodnikami. Polecamy skuteczny sposób

Katarzyna Józefowicz
Opylanie roślin to ekologiczny sposób ochrony przed chorobami i szkodnikami. Można do tego wykorzystać popiół drzewny, ale też mączkę bazaltową, a nawet mąkę pszenną.
Opylanie roślin to ekologiczny sposób ochrony przed chorobami i szkodnikami. Można do tego wykorzystać popiół drzewny, ale też mączkę bazaltową, a nawet mąkę pszenną. pixabay.com
W ogrodzie zamiast oprysków przeciw chorobom i szkodnikom roślin warto stosować opylanie naturalnymi i łatwo dostępnymi produktami, takimi jak mączka bazaltowa, popiół drzewny, a nawet mąka. W ten ekologiczny sposób można chronić warzywa i owoce, ale także rośliny ozdobne. Radzimy, jak stosować opylanie roślin.

Spis treści

Co to jest opylanie roślin i jak działa na szkodniki i choroby?

Do ochrony roślin przeciwko szkodnikom i chorobom, najczęściej wykorzystujemy preparaty w formie oprysku, znacznie rzadziej sięgamy po środki, którymi możemy rośliny opylać. Ten rodzaj zabiegu polega na pokrywaniu powierzchni roślin suchymi, pylistymi substancjami, mającymi postać proszku. Pył pokrywa patogeny, utrudniając im rozwój i rozmnażanie (np. rozsiewanie zarodników grzyba), a także oblepia ciała szkodników, uniemożliwiając im przemieszczanie się i oddychanie.

Czego użyć do opylania roślin?

Opylanie można przeprowadzać przy pomocy specjalnych opylaczy (urządzenia do rozpylania proszku), ale ponieważ są to na ogół urządzenia dość kosztowne, na mniejszych powierzchniach lepiej sprawdzi się ręczny dozownik do nawozów o małych otworach lub kuchenne sitko, przy pomocy którego możemy posypywać rośliny proszkiem.

Kiedy robić opylanie roślin?

Opylanie należy wykonywać podczas bezwietrznej i bezdeszczowej pogody (pył łatwo może być rozwiewany przez wiatr), najlepiej wcześnie rano, kiedy rośliny są jeszcze pokryte rosą lub po deszczu, gdyż do wilgotnej powierzchni proszek lepiej się przykleja.

Zadbaj o ubranie ochronne

Aby zabieg był dla nas bezpieczny, opylanie należy wykonać w ubraniu ochronnym, maseczce przeciwpyłowej, okularach ochronnych i rękawicach. Takie środki ostrożności przy zabiegach z użyciem środków chemicznych są zrozumiałe, ale w przypadku preparatów naturalnych mogą wydawać się trochę na wyrost. Trzeba jednak pamiętać, że każda substancja pylista może powodować podrażnienia błon śluzowych (np. oczu lub nosa), skóry (reakcje alergiczne) i układu oddechowego (kaszel i kłopoty z oddychaniem), dlatego nigdy nie należy tego lekceważyć.

Co wykorzystać do opylania roślin?

Dawniej do opylania roślin w celu ich ochrony przed chorobami i szkodnikami, wykorzystywano głównie preparaty chemiczne (pestycydy), które były bardzo toksyczne i niebezpieczne zarówno dla nas, jak i dla środowiska. I choć obecnie w pewnych sytuacjach takie środki nadal mają zastosowanie (np. do pozbycia się insektów w pomieszczeniach magazynowych), w uprawach ogrodniczych do opylania roślin wykorzystuje się już głównie preparaty naturalne, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska, a mogą nawet wpłynąć na nie korzystnie, wzbogacając podłoże w szereg wartościowych związków mineralnych.
Do najpopularniejszych produktów wykorzystywanych do opylania roślin zalicza się mączka bazaltowa i popiół drzewny, choć niekiedy polecana jest też zwykła, pszenna mąka spożywcza.

Mączka bazaltowa chroni przed chorobami grzybowymi i szkodnikami

Mączka bazaltowa to naturalny produkt, powstający w procesie mielenia skały bazaltowej. Ma ona postać szarawego, miałkiego proszku i jest bogata w szereg mikro i makroelementów. Znakomicie nadaje się do ekologicznego nawożenia roślin, ale sprawdza się też jako preparat ochronny, zapobiegający rozwojowi chorób grzybowych (np. zarazy ziemniaczanej, szarej pleśni czy mączniaka na roślinach ozdobnych i użytkowych, w tym m.in. na truskawkach, warzywach kapustnych, krzewach owocowych.

Pomaga też walczyć ze szkodnikami (np. warzywa kapustne chroni przed bielinkiem kapustnikiem i mączlikiem warzywnym, a rośliny ozdobne przed mszycami), które niechętnie odwiedzają liście oprószone pylistą substancją. Mączka wzmacnia także rośliny i uodparnia je na kolejne infekcje.

Sprawdź: Do czego jeszcze przyda się mączka bazaltowa w ogrodzie

Jak stosować mączkę bazaltową?

Opylanie roślin mączką powinno powtarzać się kilkakrotnie w tygodniowych odstępach czasu, stosując ok. 1-2 kg. preparatu na ok. 100 m2 upraw. Niestety, choć mączka bazaltowa jest produktem naturalnym, może być niebezpieczna dla owadów pożytecznych, dlatego nie należy jej stosować podczas intensywnego oblotu pszczół i masowego kwitnienia opylanych roślin.

Popiół drzewny przeciw mszycom, mączniakowi i nie tylko

Oprócz mączki bazaltowej do opylania roślin możemy wykorzystać też popiół drzewny, który pomaga uporać się z chorobami (np. szarą pleśnią czy mączniakiem prawdziwym na truskawkach i agreście, a także parchem na jabłoniach) i szkodnikami (mszyce, stonka ziemniaczana).

Mąka do opylania roślin

Najbardziej kontrowersyjnym środkiem polecanym do opylania roślin jest mąka spożywcza. Jej działanie ochronne nie jest sprawdzone i choć może ona, podobnie jak dwie poprzednie substancje, pokryć pylistą warstwą rośliny, jej zastosowanie lepiej potraktować jako ogrodniczy eksperyment niż sprawdzoną metodę ochrony roślin.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom