Windą do... nieba - czyli jak jeden wynalazek ułatwił życie ludzkości (WIDEO, ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Radosław Gajda / youtube.pl
Windą do... nieba? Jedna rzecz, która zmieniła świat (WIDEO, ZDJĘCIA)Windą do... nieba - czyli jak jeden wynalazek ułatwił życie ludzkości (WIDEO, ZDJĘCIA)
Windą do... nieba? Jedna rzecz, która zmieniła świat (WIDEO, ZDJĘCIA)Windą do... nieba - czyli jak jeden wynalazek ułatwił życie ludzkości (WIDEO, ZDJĘCIA) Radosław Gajda / youtube.pl
Architekt Radek Gajda udowadnia na swoim vlogu, że historia wind jest bardzo ciekawa. Warto posłuchać kolejnej lekcji architektury i wyciągnąć z niej pewne interesujące wnioski.

- Za każdym razem kiedy wsiadamy do windy nasze życie, prawie dosłownie, zawisa na włosku. I chociaż ludzkość potrafi wznosić budowle wyższe niż 100 metrów od tysięcy lat, to jednak przez stulecia nasi przodkowie wybierali schody i mieszkali w budynkach składających się z kilku kondygnacji. Lina, jak to lina, potrafi pęknąć, posyłając windę na dno szybu, a jej pasażerów na tamten świat. Jednak w XIX wieku pewien genialny wynalazek sprawił, że windy stały się bezpieczne, a architekci i inżynierowie zaczęli wyścig do góry, który trwa do dzisiaj - zaznacza architekt.

Zobacz też: Złoty wiek amerykańskich wieżowców, czyli skąd wzięły się drapacze chmur (WIDEO, ZDJĘCIA)

Zobacz wideo »

Radosław Gajda / youtube.pl

Radosław Gajda przypomina, że historia budownictwa wysokościowego zaczyna się z wysokiego "C". - Gdyby wielką piramidę Cheopsa zbudować w Polsce, to byłaby ona w pierwszej dziesiątce najwyższych budynków świata. W późniejszych czasach, rekordy wysokości biły wieże kościołów, które przez setki lat górowały nad miastami. Mimo swoich rozmiarów, nie były one przeznaczone na stały pobyt ludzi, były raczej znakami w przestrzeni, obiektami bardziej symbolicznymi, niż praktycznymi. Problemem w funkcjonalnym zagospodarowaniu pomieszczeń znajdujących się na wysokości kilkudziesięciu metrów był dostęp do nich. Proste windy oczywiście istnieją od dawna, stosowano je tam, gdzie było to konieczne, np. w kopalniach, ale były niebezpieczne, niewygodne i wolne - napędzane siłą ludzkich rąk - dodaje architekt.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY ZOBACZYĆ WIĘCEJ

To też cię zainteresuje: Skąd wzięły się bloki mieszkalne? Weź udział w interesującej lekcji architektury (WIDEO, ZDJĘCIA)

Rewolucja

Dopiero rewolucja przemysłowa i jej nowoczesne silniki pozwoliły na przyspieszenie transportu, jednak wciąż do rozwiązania pozostawał problem bezpieczeństwa. W połowie XIX wieku ogłoszono ważny wynalazek - windę, która zatrzymywała się po zerwaniu liny nośnej. Linę przymocowano nie do kabiny, a do specjalnego układu ze sprężyną - gdy wszystko działało poprawnie, lina ściskała sprężynę i winda mogła jechać. Ale co w przypadku przerwania liny?

Sprężyna błyskawicznie wpychała linę w zębatki zamocowane na prowadnicach windy - dzięki takiemu prostemu pomysłowi pęknięcie liny powodowało spadek kabiny o najwyżej kilka centymetrów.

KLIKNIJ W ZDJĘCIA, ŻEBY ZOBACZYĆ WIĘCEJ

- I nagle okazało się, że najwyższe piętra budynków są bardzo atrakcyjne. Oczywiście od XIX wieku w windach zaszło mnóstwo zmian - inne są hamulce, pojawiły się nowe układy bezpieczeństwa, kabina wisi nie na jednej, a całym zestawie lin, dzięki czemu głównym problemem w konstrukcji win nie jest teraz bezpieczeństwo, ale przepustowość - podsumował architekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom