Skąd wziął się dom atrialny, czyli jaki wpływ na rozwój architektury mieli starożytni Rzymianie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Radosław Gajda / youtube.pl
Skąd wziął się dom atrialny, czyli jaki wpływ na rozwój architektury mieli starożytni Rzymianie (WIDEO, ZDJĘCIA)Skąd wziął się dom atrialny, czyli jaki wpływ na rozwój architektury mieli starożytni Rzymianie (WIDEO, ZDJĘCIA)
Skąd wziął się dom atrialny, czyli jaki wpływ na rozwój architektury mieli starożytni Rzymianie (WIDEO, ZDJĘCIA)Skąd wziął się dom atrialny, czyli jaki wpływ na rozwój architektury mieli starożytni Rzymianie (WIDEO, ZDJĘCIA) Radosław Gajda / youtube.pl
Architekt Radek Gajda udowadnia na swoim vlogu, że historia architektury jest bardzo interesująca. Warto posłuchać kolejnej lekcji i dowiedzieć się jaki wpływ na rozwój bloków i willi mieli starożytni Rzymianie.

- Nie każdy chce mieszkać w bloku, ale i nie każdego stać na willę. Czy jest zatem jakiś złoty środek, coś co zapewni skrawek ogródka, wygodne mieszkanie, ale i zachowa wysoki współczynnik gęstości zaludnienia? - zadaje pytanie architekt Radek Gajda, w kolejnej lekcji architektury.

Zobacz też: Windą do... nieba - czyli jak jeden wynalazek ułatwił życie ludzkości (WIDEO, ZDJĘCIA)

Zobacz wideo »

Radosław Gajda / youtube.pl

- Pierwszą prawdziwie miejską cywilizację stworzyli starożytni rzymianie. Ich miasta były bardzo podobne do naszych, miały lepsze i gorsze dzielnice mieszkaniowe, galerie, handlowe, aquaparki, reprezentacyjne gmachy publiczne, a nawet konflikt między ruchem pieszym, a kołowym - mówi żartobliwie architekt.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY ZOBACZYĆ WIĘCEJ

- Rzymianie byli narodem praktycznym, więc może wymyślili jakiś udany rodzaj domu, na którym można by było bazować również we współczesności? Niestety z wielkiego, starożytnego miasta, ponad milionowej metropolii zostało niewiele. Poza Rzymem, najlepiej zachowanym miastem są Pompeje. Wybuch wulkanu w 79 roku n.e pogrzebał je pod kilkumetrową warstwą popiołu, która zamroziła je w czasie na całe stulecia. Choć wyglądają jak ruiny to sprawne oko może wychwycić pewien powtarzający się schemat zabudowy. To jest właśnie typowy dom dobrego rzymianina - dom atrialny - dodaje.

Współczesność, a dom atrialny

Żeby zobaczyć jak mieszka się w typowym domu atrialnym, nie trzeba cofać się do czasów starożytnych. Na przełomie lat 60. i 70. naukowcy z Politechniki Warszawskiej postanowili zobaczyć jak dom w zabudowie atrialnej sprawdzi się w naszym klimacie. W efekcie ich badań, powstało eksperymentalne osiedle domów atrialnych na warszawskim osiedlu Sadyba. Współczesny dom atrialny, mimo wszystko, ze względu na klimat, powinien być zbudowany nieco inaczej. Z zewnątrz budynki wyglądają bardzo skromnie, to ukłon w kierunku skandynawskiej estetyki. Ich prawdziwe piękno kryje się jednak we wnętrzu__

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom