Gdzie mieszkają Polacy?
Jak zauważyli eksperci CBOS, w ciągu 15 lat od poprzedniego takiego badania o 10 pkt proc. zwiększył się odsetek osób mieszkających w domach, natomiast o 8 punktów ubyło respondentów zajmujących mieszkania spółdzielcze lokatorskie.
Z ankiety Centrum Badania Opinii Społecznej wynika też, że:
- 43 proc. Polaków mieszka w domach, a 25 proc. w mieszkaniach, które są własnością ich lub współmałżonka,
- 11 proc. mieszka w domach, a 8 proc. – w mieszkaniach, które należą do rodziców lub innych krewnych,
- 6 proc. zajmuje mieszkanie komunalne lub służbowe,
- 3 proc. użytkuje wynajęte mieszkanie lub dom,
- 2 proc. żyje w mieszkaniu spółdzielczym lokatorskim.
Zobacz także:
Jaki metraż mają mieszkania i domy?
Według sondażu średnia wielkość mieszkania lub domu zajmowanego przez jedno gospodarstwo domowe wynosi nieco ponad 90 m kw. Przy tym:
- 31 proc. ankietowanych dysponuje powierzchnią 110 m kw. lub większą,
- 19 proc. ma do dyspozycji metraż w granicach 30-50 m kw.,
- 22 proc. ma metraż w granicach 50-70 m kw.,
- 2 proc. respondentów ma do dyspozycji mniej niż 30 m kw.
Autorzy opracowania wskazali, że od poprzedniego badania w 2007 r. średni metraż przypadający na gospodarstwo domowe zwiększył się o około 15 m kw. Ubyło osób zajmujących powierzchnię od 30 do 70 m kw., a zauważalnie, o 13 pkt proc., przybyło tych, którzy mają do dyspozycji 110 m kw. lub więcej.
Sprawdź również:
Plany mieszkaniowe Polaków
Nie wszyscy są zadowoleni ze swojego obecnego lokum – według CBOS 29 proc. badanych ma zamiar przeprowadzić się do innego domu lub mieszkania, w tym 12 proc. chce zrobić to w ciągu najbliższych kilku lat.
Zamiar wyprowadzenia się z dotychczasowego mieszkania lub domu najczęściej deklarują badani mieszkający u rodziców lub innych krewnych, przy czym częściej są to ci zajmujący mieszkania niż domy, a ponadto ankietowani obecnie wynajmujący mieszkanie lub dom – wskazało CBOS. Najrzadziej o przeprowadzce myślą właściciele lub współwłaściciele domów.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (386) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL. Zrealizowane zostało w dniach od 30 maja do 9 czerwca 2022 r. na próbie liczącej 1050 osób, w tym 61,6 proc. metodą CAPI, 23,1 proc. – CATI i 15,2 proc. – CAWI. (PAP)
wkr/ mk/ arz
Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz
Źródło: