Planujesz sprzedaż mieszkania, domu lub działki? Uzbrój się w cierpliwość. Sprawdź, jak długo czeka się dziś na nabywcę

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Chętnych na zakup nieruchomości jest dziś niewielu, więc znalezienie kupca nieraz trwa długo.
Chętnych na zakup nieruchomości jest dziś niewielu, więc znalezienie kupca nieraz trwa długo. Jakub Steinborn/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Przy sprzedaży mieszkania, domu lub działki dla właściciela często liczy się czas. Niestety, z powodu wysokich cen i drogich kredytów ruch na rynku jest tak mały, że sprzedający nieruchomości muszą być cierpliwi – na kupca czeka się dziś przeciętnie od 6 miesięcy do roku. Oto wyliczenia ekspertów, którzy sprawdzili, jak długo trwa obecnie sprzedaż domu, a ile czasu zajmuje spieniężenie działki lub mieszkania. Podajemy też wyliczenia dotyczące szukania najemcy w przypadku wynajmu mieszkań.

Spis treści

Sprzedaż mieszkania? Przygotuj się na pół roku czekania

Eksperci portalu Nieruchomosci-online.pl zapytali o sprzedaż niemal 700 biur nieruchomości w całym kraju. Jak się okazuje, przy sprzedawaniu mieszkań trzeba uzbroić się w cierpliwość. Według większości pośredników:

  • sprzedaż kawalerki trwa dziś zwykle od 1 do 3 miesięcy,
  • sprzedaż mieszkania o większym metrażu trwa przeciętnie 3–6 miesięcy.

Zwraca uwagę zwłaszcza to, że potrzebne jest coraz więcej czasu na znalezienie kupca na większe lokum – jeszcze w 2021 r. duże mieszkania znikały z rynku w 1–3 miesiące. Przyczyn takiego stanu rzeczy można wskazać wiele.

– Wyniki badania wskazują, że ostatni rok – naznaczony podwyżkami stóp procentowych, spadkiem akcji kredytowej, inflacją i wojną w Ukrainie – przyniósł wydłużenie czasu sprzedaży. Szczególnie widoczne jest to w segmencie większych mieszkań, gdzie wydłużenie czasu życia oferty odczuło aż 81 proc. pośredników. W przypadku domów potwierdziło to 77 proc. agentów, a działek – 56 procent – podaje Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Na sprzedaż domu potrzeba od 6 miesięcy do roku

Jeszcze większą cierpliwością muszą wykazać się osoby sprzedające domy. Blisko połowa pośredników nieruchomości przyznała, że aby sprzedać taką nieruchomość, potrzeba dziś od pół roku do roku. Co więcej, aż 19 proc. agentów stwierdziło, że typowa sprzedaż domu zajmuje im więcej niż 12 miesięcy. Tymczasem jeszcze w ubiegłym roku mówiło tak tylko 6 proc. agentów. Widać więc wyraźne wydłużenie czasu sprzedaży – w 2021 r. przeciętny dom rzadko sprzedawał się dłużej niż w pół roku.

– W 2021 r. pośrednicy przyznawali, że najczęściej zamykali transakcje w czasie od 3 do 6 miesięcy (34 proc.) lub od 1 do 3 miesięcy (29 proc.) – podają eksperci Nieruchomosci-online.pl.

Jak przyznają analitycy, jednym z głównych powodów wydłużającej się sprzedaży jest niska zdolność kredytowa oraz wysokie raty kredytów hipotecznych. Dla kupujących oznacza to utrudniony dostęp do finansowania, a dla sprzedających – większe ryzyko i nieufność wobec nabywców.

– Widać już skutki decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Zmiany, które nastąpiły w dostępie do finansowania zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym, czujemy już od około kwartału. Domy, działki, a nawet niewielkie mieszkania na start czy inwestycyjne, które dotychczas sprzedawały się natychmiast, pozostają na rynku znacznie dłużej – komentuje Małgorzata Gajewska z biura NIERUCHOMOŚCI Gajewska we Wrocławiu.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Sprzedaż działki zwykle trwa dziś nawet rok

Jeśli chodzi o działki na sprzedaż, tu również oferty dłużej widnieją na portalach ogłoszeniowych zanim uda się sfinalizować transakcję. Jeszcze w 2021 r. większość pośredników (40 proc.) podawała, że przeciętna działka znika z rynku w 1–3 miesiące, a blisko jedna czwarta agentów potrzebowała na sprzedaż gruntu mniej niż miesiąca. Teraz 36 proc. pośredników przyznaje, że szukanie kupca na działkę trwa zwykle 3–6 miesięcy, a 35 proc. – że 6–12 miesięcy.

– Działkę w miesiąc sprzedają już tylko szczęśliwcy (3 proc.) – podsumowują eksperci.

Jak zauważają pośrednicy, sprzedaż nieruchomości wymaga dziś nie tylko więcej czasu, ale i starań ze strony agencji. Klienci znacznie częściej niż kiedyś wstrzymują się z decyzją lub nawet w ostatniej chwili rezygnują z zakupu, a do tego dokładnie analizują wszystkie koszty.

Na rynku najmu szukanie chętnych trwa niezwykle krótko

Kontrastowo wygląda sytuacja na rynku najmu, gdzie oferty wciąż znikają z rynku w zastraszającym tempie. To głównie efekt napływu uchodźców z Ukrainy, który spowodował gwałtowny wzrost popytu na mieszkania na wynajem. Choć sytuacja już nieco się unormowała, atrakcyjne mieszkania wciąż szybko znajdują lokatorów, tym bardziej, że obecnie trwa sezon na wynajem studencki.

– 82 proc. pośredników przyznaje, że znalezienie najemcy zajmuje im krócej niż miesiąc, a 14 proc., że od 1 do 3 miesięcy. Czas życia oferty jest nieco dłuższy w kategorii większych mieszkań na wynajem, ale i tu znalezienie chętnego nie jest problemem – podają eksperci.

Jak wynika z zebranych danych, znalezienie najemcy na większe mieszkanie to zwykle kwestia zaledwie miesiąca (67 proc. ankietowanych) lub maksymalnie 3 miesięcy (25 proc. ankietowanych).

Dodaj firmę
Logo firmy Najwyższa Izba Kontroli
Warszawa, ul. Filtrowa 57
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom