W domu jest taka wilgoć, że ubrania pokrywa pleśń

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pani Bożena pokazuje zniszczoną elewację budynku- ADM w Bydgoszczy nie kwapi się wyremontować budynku - mówi pani Bożena
Pani Bożena pokazuje zniszczoną elewację budynku- ADM w Bydgoszczy nie kwapi się wyremontować budynku - mówi pani Bożena Jarosław Pruss
Co pół roku remontują mieszkania. - Robimy to, chociaż Administracja Domów Miejskich nam nie pozwala. Inaczej nie moglibyśmy żyć w takich warunkach - mówią lokatorzy z Grunwaldzkiej 155 na bydgoskim Okolu.

– Pani spojrzy na moją kurtkę. Jest cała pokryta pleśnią – pokazuje pani Aldona.Mieszka w lokalu o powierzchni 34 metrów kwadratowych wraz z mężem, synkiem i niewidomą mamą.

Syn Kacper w wieku 7 lat ma astmę. Wszystko przez wilgoć w powietrzu, twierdzi jego mama. Matka pani Aldony unika wizyt u lekarza. – Wstyd mi iść do przychodni w śmierdzących zgnilizną ciuchach – przyznaje cichutko.

Warto wiedziećPleśni i grzyby w domach – zagrożenia i przyczyny pojawienia się 

Meble zgniły od nadmiaru wilgoci

Rzeczy cuchną, bo pleśń zakrada się do mebli, w których je przechowują. – Kupiliśmy nowe meble, bo tamte zgniły – rozkłada ręce pani Aldona.

Rodzina samego czynszu płaci 250 złotych, a idzie podwyżka opłat. Kobieta kupuje tabletki, które „wchłaniają" wilgoć. Jedna powinna wystarczyć na około 2 miesiące. Tak jest napisane na opakowaniu. – U nas zużywa się po 2 tygodniach – zaznacza lokatorka. – Każda tabletka do pochłaniania wilgoci kosztuje 25 złotych.

Mąż pani Aldony jest malarzem. Sam doprowadza lokum do porządku. Ostatnio remontował je w marcu. Na farby małżonkowie wydali 400 złotych. A już wychodzi grzyb.

Sąsiedzi mają podobny problem. „Remonty są, jak nasz chleb powszedni", żartują, chociaż do śmiechu im nie jest. – Jeszcze ściany przepuszczają zimno. W sezonie grzewczym na opał wydaliśmy 4 tysiące – wylicza pani Bożena.

Mieszkanie pani Anny jest też świeżo po remoncie, a już wychodzi paskudztwo ze ścian.

Dajcie zadłużone mieszkanie, a sami je wyremontujemy

– Chcieliśmy, żeby miasto dało nam zadłużone mieszkania albo takie do remontu – wspomina pani Bożena. – Odnowimy je. Jednak nie dostaliśmy zgody.

Polecamy poradnik: Jak usunąć grzyba i pleśń ze ściany

Nieruchomość przy Grunwaldzkiej 155 należy do Administracji Domów Miejskich. – ADM nie kwapi się wyremontować budynku. Nam też nie pozwala tego robić. Pracownicy ADM twierdzą, że nie warto odnawiać mieszkań.

Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM: – Znamy stan techniczny tych budynków. Rozważamy możliwość zaproponowania mieszkańcom innych mieszkań ze względu na ogromne nakłady finansowe, jakie musielibyśmy ponieść na remont.

Dodaje: – Niemniej, nasze ekipy pojadą tam na początku przyszłego tygodnia. Będą na bieżąco monitorować stan budynku.

Pozostaje mieć nadzieję, że ktoś przejmie się zaistniałą sytuacją i zadba o zdrowe warunki mieszkania dla lokatorów. 

Zobacz również: Rodzaje wilgoci i przyczyny jej występowania w domu 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie