Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian

ewk
Grzyb, który się rozwinął na ścianie za szafą w słabo wietrzonym pokojuGrzyb, który się rozwinął na ścianie za szafą w słabo wietrzonym pokoju i miejscu, które było zacienione.
Grzyb, który się rozwinął na ścianie za szafą w słabo wietrzonym pokojuGrzyb, który się rozwinął na ścianie za szafą w słabo wietrzonym pokoju i miejscu, które było zacienione. ewk
Grzyby i pleśnie na ścianach to nie tylko problem związany z estetyką wnętrz, w których przebywamy, ale przede wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia. Radzimy, co zrobić, by pozbyć się wykwitów ze ścian.

Walkę z grzybami pleśniowymi, które pojawiły się w naszym domu lub mieszkaniu, możemy podzielić na kilka etapów:

  • określenie przyczyn nadmiernej wilgoci (np.: zalanie, podsiąkanie kapilarne, zła wentylacja),
  • likwidacja przyczyny nadmiernej wilgoci,
  • osuszanie miejsca porażonego grzybem, 
  • likwidacja grzybni, 
  • zabezpieczenie ściany przed ponownym pojawieniem się grzyba.

Czytaj również: Pleśń i grzyby w domach – zagrożenia i przyczyny pojawienia się

Określenie przyczyny powstania grzyba na ścianie

Pierwszym krokiem w walce z grzybem na ścianie, czy suficie jest zdiagnozowanie przyczyny jego powstawania. Najczęściej przyczyny są łatwe do określenia, to m.in.: zalanie powodziowe, zalanie na skutek awarii instalacji czy usterek budowlanych (np. uszkodzone poszycie dachu, dziurawa rynna czy nieszczelny brodzik). Jeśli zlekceważymy istniejące w naszym domu usterki, to jest niemal pewne, że grzyb lub pleśń znów u nas zagoszczą. 

Jednak bywają też przypadki, że mamy wilgoć (co za tym idzie pleśń na ścianach), mimo że nie nastąpiły żadne z wcześniej wymienionych przypadków. Wówczas możemy mieć do czynienia z wilgocią kapilarną (podsiąkanie wilgoci od ziemi) lub wilgocią kondensacyjną, będąca skutkiem złej wentylacji pomieszczeń. Powodem pojawienia się zagrzybienia są również mostki termiczne, które powstają w narożach pomieszczeń przy ścianach szczytowych domu. Tam również jest podwyższona wilgotność, a wymiana powietrza jest zaburzona. W miejscach tych często dochodzi do niebezpiecznego z puntu widzenia fizyki budowli zjawiska przemarzania.

Dowiedz się: Jak uniknąć przemarzania ścian w domu

Likwidacja przyczyny zawilgocenia

W przypadku zalania na skutek awarii instalacji czy sieci (wodno-kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania) usunięcie przyczyn jest dość łatwe i w miarę szybkie. Podobnie jest z usunięciem przyczyn wilgoci kondensacyjnej. Doświadczenie podpowiada, że gorzej bywa, jeśli mamy do czynienia z zalaniem powodziowym lub spowodowanym usterkami budowlanymi. Ale dla naszego własnego dobra i dobra naszego mienia, powinniśmy „stanąć na głowie", żeby jak najszybciej samemu usunąć przyczyny lub zmusić innych do ich usunięcia.

Polecamy poradnik: Jak walczyć z wilgocią i grzybem w domu

Osuszanie powietrza w pomieszczeniach**

Po usunięciu przyczyn wilgoci musimy obniżyć poziom wilgoci w domu lub mieszkaniu. Poza zapewnieniem dobrej wentylacji (np. poprzez częste wietrzenie), dobrze jest też zastosować w tym okresie pochłaniacze lub osuszacze powietrza, które pomogą w szybszym pozbyciu się wilgoci.

Najzdrowsze powietrze w domu powinno mieć od 40 do 60% wilgotności. Nigdy więcej. Wilgoć się czuje, wilgoć nie znika sama, osadza się na ścianach, szybach,
Najzdrowsze powietrze w domu powinno mieć od 40 do 60% wilgotności. Nigdy więcej. Wilgoć się czuje, wilgoć nie znika sama, osadza się na ścianach, szybach, wnika w szczeliny i nie tak łatwo się jej pozbyć. Na przykład wilgoć z suszącego się prania nie znika w przestrzeni, ale wchłaniana jest przez cząsteczki powietrza. Podwyższenie temperatury w pomieszczeniu nie jest rozwiązaniem, bo wilgoć skropli się i będzie powoli parować. W takich sytuacjach niezastąpiony jest osuszacz powietrza. Fot. De'Longhi

Likwidacja grzybni

W tym etapie prac należy jak najdokładniej mechanicznie oczyścić podłoże porażone grzybem. Jeśli zmiany występują tylko na powierzchni tynku, usuwamy je delikatnie szczotką o sztywnym włosiu, na sucho lub mokro. Przy usuwaniu na mokro możemy używać samej wody lub dodać do niej detergentów. Zależy to od tego, jakich preparatów grzybobójczych użyjemy później do zaimpregnowania podłoża (należy sprawdzić instrukcję użycia).

Zobacz: Jak walczyć z grzybem na elewacji domu

W przypadku, kiedy grzybnia wniknęła głębiej w strukturę tynku, trzeba skuć tynk w miejscach jej występowania i w odległości metra od tego miejsca. Tak odsłonięte podłoże czyścimy szczotką i przemywamy czystą wodą. Osuszone powierzchnie dwu- lub trzykrotnie pokrywamy preparatem grzybobójczym. Po wyschnięciu możemy położyć nowy tynk i pomalować powierzchnię.

Należy pamiętać, że środki grzybobójcze są szkodliwe dla zdrowia i trzeba zabezpieczyć się podczas ich stosowania. Odgrzybianie najlepiej wykonywać w odzieży ochronnej, w rękawicach i okularach. Po zakończeniu prac pomieszczenie trzeba bezwzględnie dobrze przewietrzyć. Przy wyborze preparatu trzeba zwrócić uwagę na zalecenia producenta, ponieważ część środków chemicznych można stosować wyłącznie na zewnątrz.

Osoby, które nie chcą lub nie mogą z różnych względów zastosować komercyjnych środków grzybobójczych, mogą spróbować tzw. „domowych sposobów": czyszczenie ścian wodą z dodatkiem boraksu, wybielacza, octu lub soli.

– Do pomalowania ściany, na której wcześniej pojawiły się grzyb i/lub pleśń, powinniśmy użyć specjalnej farby z substancją grzybobójczą, która uniemożliwi rozwój pleśni. Może to być również farba ograniczająca wchłanianie wilgoci, taka jaką stosuje się do malowania ścian w kuchni, czy łazience – radzi Jacek Grabarczyk, ekspert z marketu budowlanego StukPuk.pl.  

Zabezpieczenie przed ponownym wystąpieniem grzyba

Jeśli tylko jest to możliwe należy zapewnić w pomieszczeniach jak największą ilość światła. Dla grzybów pleśniowych, tak jak dla większości grzybów bezpośrednie światło słoneczne jest szkodliwe.

Należy dbać o odpowiednią wymianę powietrza w mieszkaniu (domu), pamiętając o tym, że sprawna wentylacja jest też wrogiem grzybów.

To warto wiedzieć: Czym grozi zatkana kratka wentylacyjna? Skutkiem może być nie tylko wilgoć 

Możemy również zastosować, na co dzień, pochłaniacze wilgoci. Mogą być dobrym zabezpieczeniem przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci, szczególnie w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, takich jak: łazienka, kuchnia, piwnica, domki letniskowe, poddasze, garaże, itp. Ale doraźnie można je stosować również w pokojach. Unikniemy w ten sposób parowania okien, „pocenia się" ścian i przykrych zapachów stęchlizny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom