To będzie najtańszy w utrzymaniu dom w Polsce! Zobacz jak wygląda chwilę przed ukończeniem (ZDJĘCIA)

Lidia Cichocka
To będzie najtańszy w utrzymaniu dom w Polsce! Zobacz jak wygląda chwilę przed ukończeniem (ZDJĘCIA)Południową stronę dachu pokryły solary. Przed domem fundament oczka wodnego. Budowę prezentuje Ludomir Duda.
To będzie najtańszy w utrzymaniu dom w Polsce! Zobacz jak wygląda chwilę przed ukończeniem (ZDJĘCIA)Południową stronę dachu pokryły solary. Przed domem fundament oczka wodnego. Budowę prezentuje Ludomir Duda. Łukasz Zarzycki
Niezwykła, eksperymentalna budowa w Podzamczu Chęcińskim jest coraz bliżej ukończenia. Najpierw, już jesienią tego roku zamieszkają tu naukowcy. Cena – tylko 2 tysiące złotych za metr.

- Sam chciałbym tu mieszkać – mówi z dumą Ludomir Duda, autor koncepcji domu pasywnego, który powstaje w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc. To pierwszy budynek wznoszony w nowej technologii: ma być samowystarczalny jeśli chodzi o produkcję ciepła i prądu, ma także odzyskiwać wodę.
- Jesteśmy na etapie stanu surowego zamkniętego, w 80 procentach gotowe są wszystkie instalacje – mówi Duda. – Ja patrząc na to, co powstaje najbardziej dumny jestem z faktu, że ten dom jest tak funkcjonalny.

Zobacz też: Spalił dom próbując zabić pająka (WIDEO) 

Dom jak laboratorium

To ważne, bo co prawda eksperymentalny budynek ma pokazać, że wszystkie założenia techniczne się sprawdzają i jest to laboratorium, jednak w przyszłości ma być domem dla typowej 4-osobowej rodziny.

Kliknij, aby przejść do galerii zdjęć

- Dlatego zaprojektowaliśmy go tak, by jak najlepiej jej służył. Na 136 metrach znalazł się 50 metrowy salon z częścią kuchenną, gabinet i łazienka a na piętrze dwie duże sypialnie dla dzieci i trzecia dla rodziców. Przy łazience obok sypialni znajduje się pralnia sąsiadująca z tarasem. To bardzo wygodne, bo pranie można wywiesić na słońce. To także oszczędza energię – dodaje Duda.

Własne źródła energii i zielony dach na domu

Główna zaletą tego domu mają być niskie koszty eksploatacji: podstawowym źródłem energii są kolektory hybrydowe i niewielka turbina wiatrowa, ciepło odzyskiwane będzie w czasie chłodzenia ogniw fotowoltaicznych. Dom będzie produkować prąd i to w ilościach znacznie przekraczających zapotrzebowanie domowników, nadwyżka będzie odsprzedawana. Pod domem znajduje się 15 sond ciepła a solary położono na południowej stronie dachu. Część północna będzie zielona. W miesiącach, kiedy słońca jest mało solary zastąpi kominek z płaszczem wodnym. – Wystarczy w nim napalić raz na 4–5 dni – dodaje Ludomir Duda. - Dom jest bardzo szczelny.

Kliknij, aby przejść do galerii zdjęć

Już teraz przed domem widać zarys sporego oczka wodnego, które doświetli elewację. - Obecność wody to także wynik badań mówiących o tym, w jakim otoczeniu człowiek dobrze się czuje – wyjaśnia Duda. – Potrzebujemy zieleni i na działce wokół domu będzie jej dużo, lubimy też sąsiedztwo wody.

Naukowcy pierwszymi mieszkańcami 

Odbiór techniczny budynku rozpocznie się pod koniec sierpnia i jesienią wprowadzą się do niego naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy będą prowadzić badania. Osoby zainteresowane budową podobnych domów będą mogły go zwiedzać, by samemu przekonać się o zaletach i wadach nowoczesnych technologii.

Zobacz też: Mieszkanie za seks i inne przysługi czyli student szuka mieszkania 

Cena metra kwadratowego domu pasywnego ma wynosić 2 tysiące złotych, jednak budowa tego w Podzamczu jest znacznie droższa, całość kosztuje 1,2 miliona złotych. Część tej kwoty to wydatki na aparaturę pomiarową. Czy przy seryjnej produkcji uda się zejść do owych 2 tysięcy złotych? Ludomir Duda twierdzi, że tak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom