Rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce domu samowystarczalnego

Lidia Cichocka
Budowa domu autonomicznegoPierwszy etap budowy domu autonomicznego to instalowanie sond ciepła.
Budowa domu autonomicznegoPierwszy etap budowy domu autonomicznego to instalowanie sond ciepła. Aleksander Piekarski
W Podzamczu Chęcińskim koło Kielc rozpoczęła się budowa domu autonomicznego. Ma on być samowystarczalny, jeśli chodzi o produkcję ciepła i prądu. Budynek ma też odzyskiwać wodę.

 – Ten dom ma pokazać niedowiarkom, że coś czego się nie da naprawdę istnieje – mówi autor koncepcji domu autonomicznego Ludomir Duda.

Dowiedz się więcej: Co to jest dom autonomiczny

To on zaprosił nas do Podzamcza, by pochwalić się, że inwestycja, która nie mogła wystartować od dwóch lat wreszcie ruszyła.
– Firma Agat rozpoczęła budowę najważniejszej części domu: zasobnika ciepła – tłumaczy Duda. – Już zamontowano 4 z 15 sond ciepła. Wylanie samej płyty ze względu na zimę stoi pod znakiem zapytania, ale jeśli pogoda by nam sprzyjała w ciągu trzech miesięcy dom powinien być gotowy.

Byłby to pierwszy budynek wznoszony w nowej technologii. Eksperymentalny budynek ma pokazać, że wszystkie założenia się sprawdzają. Tak naprawdę będzie on laboratorium, w których naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej będą prowadzić badania, zaś zwykli ludzie zainteresowani budową podobnych domów będą mogli go zwiedzać.

– Główna zaletą domu mają być niskie koszty eksploatacji. – Głównym źródłem energii są kolektory hybrydowe, ciepło odzyskiwane będzie w czasie chłodzenia ogniw fotowoltaicznych. Dom ma być bardzo szczelny, elementy z których będzie składany będą powstawać bezpośrednio na placu budowy, dzięki czemu koszty mają być niskie a precyzja dopasowania elementów duża – mówi Duda.

Przeczytaj również:Jak wykorzystać wodę ściekową w domu

Wznoszony w Podzamczu dom ma być typowy dla 4-osobowej rodziny, na 190 metrach kwadratowych zmieszczą się trzy sypialnie, salon, gabinet, garaż, a przed domem jest niewielki staw kąpielowy.

Koszt budowy domu autonomicznego

Cena metra kwadratowego domu autonomicznego to 2 tysiące złotych. Jednak budowa tego konkretnego jest znacznie droższa, sięga blisko 1 miliona 200 tysięcy. Część tej kwoty to wydatki na aparaturę pomiarową. Czy w przypadku seryjnej produkcji uda się zejść do owych 2 tysięcy złotych za metr? Ludomir Duda przekonuje, że tak. Przyszli inwestorzy chcą jednak mieć pewność, więc czekają na ocenę zalet i wad domu a o nich będzie można przekonać się dopiero po jego wybudowaniu i oddaniu do użytku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom