Sprzedaż mieszkania - jak zrobić to szybko i z zyskiem

Marcin Krasoń, Home Broker
Mieszkanie na sprzedażZdjęcia bliskich lepiej zastąpić fotografiami pokazującymi krajobraz. Usuńmy również prywatne bibeloty, ponieważ te mogą zrobić złe wrażenie na oglądającym nieruchomość, a nawet wprowadzić go w zakłopotanie.
Mieszkanie na sprzedażZdjęcia bliskich lepiej zastąpić fotografiami pokazującymi krajobraz. Usuńmy również prywatne bibeloty, ponieważ te mogą zrobić złe wrażenie na oglądającym nieruchomość, a nawet wprowadzić go w zakłopotanie. mk
Wiele osób chcących sprzedać mieszkanie ma problem ze znalezieniem kupca. Potencjalni nabywcy przychodzą, oglądają i... odchodzą. Często winę za to ponosi niewłaściwe przygotowanie mieszkania do sprzedaży.

Jak przygotować mieszkanie przed pokazaniem go potencjalnym kupcom? Rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi home stagingu, która jest coraz bardziej popularna. Home staging można określić jako marketing nieruchomości. Jest to trudna sztuka. Przeciwnicy łączą ją z ukrywaniem wad danego mieszkania, ale bardziej chodzi tu o uwypuklenie zalet niż tuszowanie wad. To dokładnie tak jak przy sprzedawaniu samochodu: myjemy go i dokładnie sprzątamy przed wizytą oglądającego, by robił jak najlepsze wrażenie. W przypadku mieszkania chodzi o to samo: by wyglądało tak, aby oglądający po pierwsze poczuł się w nim komfortowo, a po drugie chciał w nim zamieszkać. Jest to swego rodzaju połączenie marketingu i psychologii ze sztuką aranżacji wnętrz.

Polecamy poradnik: Jak sprzedać lub wynająć mieszkanie – kilka niezawodnych sposobów

Celem podstawowym home stagingu jest maksymalizacja prawdopodobieństwa i ceny sprzedaży przy jak najmniejszych nakładach. Przy zbyt wysokim koszcie cała operacja nie miałaby sensu.

Porządek w mieszkaniu to podstawa

Podstawą w przygotowaniu mieszkania na sprzedaż jest jego posprzątanie. To oczywiste, ale wiele osób zaprasza potencjalnych kupców do mieszkania, w którym jest bałagan i z zażenowaniem tłumaczy się zabieganiem, czy nieposłusznymi dziećmi, które „właśnie porozrzucały te zabawki". Takie coś nie może mieć miejsca.

Uwaga! Niedopuszczalne jest, by w trakcie wizyty oglądającego w mieszkaniu był ktoś więcej niż sprzedający, to robi bardzo złe wrażenie.

Gdy umówiliśmy się na wizytę kupujących, powinniśmy posprzątać mieszkanie nie gorzej niż na święta Bożego Narodzenia. Ogólne przejechanie podłóg odkurzaczem niestety nie wystarczy. Oglądający mieszkanie nie powinien oglądać kurzu czy brudu. Posprzątać powinno się nie tylko przedpokój i salon, ale wszystkie pomieszczenia.

Kolejnym krokiem, który należy podjąć, jest usunięcie przedmiotów personalizujących nieruchomość. Chodzi o zdjęcia, plakaty, trofea oraz inne osobiste pamiątki i ozdoby. To, że my czujemy się z nimi dobrze nie znaczy, że tak samo będzie w przypadku kupującego. Widząc osobiste pamiątki wielu oglądających może czuć się wręcz skrępowanych. Dużo lepsze będą neutralne dekoracje – jeśli wystawiamy zdjęcia krajobrazów, a nie swoich bliskich.

Odpowiednie światło najlepszym sprzedawcą mieszkania

Często kluczem do tego, by mieszkanie wyglądało korzystnie jest światło. Czasem wystarczy pozbyć się zasłon czy grubych firan, rozjaśnić sufit i załatwione. Odświeżenie mieszkania może być jedynym prawdziwym kosztem w procesie przygotowania go do sprzedaży i w przypadku przeciętnego mieszkania nie powinien on przekroczyć 1500 złotych, choć oczywiście dokładna kwota zależy od jakości farb i fachowca, któremu to zlecimy. Samodzielnie wykonana praca nie dość, że będzie tańsza, to jeszcze przyniesie dużo satysfakcji.

Często ważnym elementem przygotowania nieruchomości do sprzedaży jest przemeblowanie. W połączeniu z odświeżeniem ścian i dodaniem kilku drobiazgów nadających pomieszczeniom klimatu jest to najczęściej cała operacja home stagingu.

Przeczytaj równieżHome staging – liczy się pierwsze wrażenie, jakie robi mieszkanie

Warto wiedzieć! Według Barbary Schwarz, amerykańskiej guru home stagingu, na przygotowanie mieszkania do sprzedaży trzeba zwykle wydać ok. 1 proc. wartości nieruchomości. Efektem jest cena rosnąca nawet o 10 proc., więc zainwestowane pieniądze zwracają się z kilkakrotnym przebiciem. Dodatkowo przeprowadzenie procesu przygotowania mieszkania do sprzedaży znacznie skraca czas potrzebny na znalezienie ostatecznego nabywcy (średnio o 40 proc.).

Ile kosztuje usługa home stagingu? To zależy. Celem działania jest wydobycie z mieszkania potencjału po to, by przy możliwie najniższych kosztach zmaksymalizować prawdopodobieństwo szybkiego znalezienia kupca, który zapłaci oczekiwaną kwotę. Sama konsultacja ze specjalistą od home stagingu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Wtedy jednak można liczyć jedynie na wizytę stagera i raport z listą rzeczy, które warto by zrobić. Wówczas właściciel mieszkania ma dwa wyjścia: albo zmian dokona samodzielnie, albo realizację zleci specjalistom.

Łączny koszt zależy od tego, ile pracy wymaga nasz loka. Jednak kwota potrzebna do przygotowania przeciętnego mieszkania do sprzedaży (łącznie z odświeżeniem ścian) bardzo rzadko przekracza kilka tysięcy złotych. W większości przypadków pieniądze ulokowane w przygotowanie mieszkania do sprzedaży zwracają się ze sprą nawiązką. Niektóre firmy w pakiecie oferują nawet wykonanie profesjonalnych zdjęć, które umieszczone w ogłoszeniu na pewno przyciągną uwagę. Jak ważne to jest można przekonać się przeglądając ogłoszenia w portalach internetowych. Nie brakuje zdjęć niewyraźnych, zbyt ciemnych czy fatalnie wykadrowanych. A to pierwsze, z czym styka się poszukujący mieszkania.

Polecamy poradnik: Jak wybrać najlepszą agencję nieruchomości 

Oglądający nieruchomość często skupiają się na jej wadach. Niektórzy wręcz za punkt honoru stawiają sobie znalezienie jak największej liczby niedociągnięć. Home staging ma odciągnąć ich uwagę od wad nieruchomości i skoncentrować ją na zaletach. Czasem złe dopasowanie mebli (co nie ma znaczenia, bo sprzedający i tak je zabiera) lub bałagan w mieszkaniu potrafią skutecznie odstraszyć nabywców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom