Do pikli warto dodać marchew, cebulę, fasolkę, cukinię, zielone pomidory, czosnek czy koper. Trzeba też mieć przyprawy, jak np. pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, gorczycę albo curry. Najprostsze, a zarazem najszybsze przygotowanie pikli to posolenie warzyw, zalanie ich gorącą wodą z octem, cukrem i przyprawami, a na końcu umieszczenie w słoikach i zagotowanie. Oto nasze wybrane przepisy na pikle domowej roboty. Samo przygotowanie zajmie niecałą godzinę.
Polecamy naukę kiszenia i piklowania z Davidem Gaboriaud
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
POLECAMY: Kiszonki, marynaty i inne zdrowe przetwory na zimę
Pikle z marchwią
Składniki:
- 3 kg ogórków
- 2 cebule – może być żółta i czerwona albo 2 żółte
- 4 marchwie
- liście selera
- pęczek dużego kopru
- 5 szklanek wody
- 1 szklanka octu
- 1 szklanka cukru
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki pieprzu
Umyj i obierz ogórki. Pokrój wzdłuż na 4 części (paski), wytnij z nich gniazda z pestkami. Włóż ogórki do miski. Po posoleniu odłóż w chłodne, zaciemnione miejsce, najlepiej na całą dobę, a przynajmniej na 8 godzin. Po tym czasie przygotuj słoiki. Włóż połówkę cebuli pokrojoną w plastry, 1 marchew pokrojoną w kostkę lub plastry, 1 liść selera i łodyżkę kopru. Ogórki przełóż do słoików. Teraz czas na zalewę. Wymieszaj wodę, ocet, cukier i sól. Całość gotuj przez 7-8 minut pod przykrywką. Przygotowaną zalewę wlej do słoików z ogórkami i zakręć. Zagotuj słoiki w dużym garnku. Po ostygnięciu pikle przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Będą już dobre po około 3-4 dniach.
Zobacz przepis:Marynowana dynia
Pikle z cukinii
Składniki:
- 1 cukinia
- 1 cebula
- 2 łyżki soli
- 2 szklanki octu jabłkowego
- 1 szklanka cukru
- 3 łyżeczki nasion gorczycy (lub tzw. suchej musztardy)
- kilka ziarenek ziela angielskiego i liść laurowy
- pieprz do posypania
Obierz i pokrój cukinię w plastry. Razem z pokrojoną cebulą wsyp do miski. Posól i wymieszaj całość. Zalej lodowatą wodą, aż przykryje warzywa. Odstaw na około godzinę w temperaturze pokojowej, aż cukinia zrobi się miękka. Odlej z miski sok, który cukinia puści. Cukinię z cebulą przełóż do słoików. Dodaj pieprz, liść laurowy, ziele angielskie oraz gorczycę. Do osobnego garnka wlej wodę i ocet jabłkowy, dodając cukier i sól. Przegotuj i zalej nią warzywa w słoikach. Zakręć słoiki. Zagotuj wszystkie w większym garnku.
Możesz je sobie sprawić: Pomidory i ogórki z własnej szklarni
Pikle chrzanowe
- 2 kg ogórków
- 1 laska chrzanu
- pęczek dużego kopru
- 12 ząbków czosnku
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- kilka ziarenek pieprzu czarnego
- 3 szklanki wody
- 1,5 szklanki octu
- 1 cebula
- 2 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
Umyj, obierz i pokrój ogórki na podłużne ćwiartki, usuwając ich gniazda. Włóż pionowo do słoików. Chrzan też obierz i pokrój na paseczki (ewentualnie w kostki). Wetknij chrzan pomiędzy ogórki w słoiku, dodając czosnek, pieprz i gorczycę. Zagotowaną wodę z octem, cebulą, cukrem i solą przelej do słoików. Zakręć słoiki i wstaw do większego garnka, żeby wszystkie zagotować.
Pikle w zalewie musztardowej
- 1 kg ogórków
- pół szklanki octu
- 4 szklanki wody
- 1 szklanka cukru
- 3 łyżki soli
- 5 łyżek musztardy
- ziele angielskie
- liść laurowy
Obierz ogórki i pokrój na podłużne ćwiartki. Dodaj ziele angielskie i liście laurowe do każdego słoiczka. Wodę z octem wlej do garnka, dodając cukier, sól oraz musztardę. Całość zagotuj. Wlej gorącą zalewę do słoiczków. Słoiki zagotuj w dużym garnku.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?