Remont przełożył przez koronawirusa niemal co czwarty Polak. Czy pandemia wykończy firmy remontowe?

remont koronawirusPandemia zmusiła większość Polaków do zaciśnięcia pasa, również w kwestii planowanych remontów.
remont koronawirusPandemia zmusiła większość Polaków do zaciśnięcia pasa, również w kwestii planowanych remontów. 123RF.com
W zeszłym roku blisko połowa Polaków przeprowadziła remont. Z powodu koronawirusa z Wuhan rok 2020 zapowiada się jednak źle dla branży remontowej.

Remont mieszkania czy domu najczęściej przeprowadzamy w Polsce wiosną, jednak w 2020 r. koronawirus postawił wszystko na głowie. Jak pokazuje raport opublikowany przez Santander Consumer Bank, 23,6 proc. Polaków przełożyło już zaplanowane prace remontowe z powodu pandemii. To złe wieści dla firm remontowych, są jednak powody do ostrożnego optymizmu.

Remonty domów i mieszkań w czasach koronawirusa

Przeprowadzone przez Santander Consumer Bank badanie „Polaków portfel własny: wiosenne wyzwania" pokazało, jak silnie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wpłynęła na remonty w Polsce. Jeszcze w marcu co trzeci badany twierdził, że największym wyzwaniem finansowym wiosny będzie dla niego remont mieszkania lub domu. Miesiąc później sytuacja była już kompletnie inna – niemal co czwarty badany twierdził wówczas, że przekłada plany remontowe na później.

Na decyzję o przełożeniu remontu wpłynęły zarówno same trudności praktyczne związane z lockdownem, jak i obawy o zdrowie oraz domowy budżet. Te ostatnie nie powinny dziwić – jak wykazało w 2019 r. badanie Kantar Polska, średnia kwota wydawana na remont to blisko 20 tys. zł. Ponadto aż 47 proc. z nas zapłaciło w zeszłym roku za remont więcej, niż planowało.

Zobacz: Remont mieszkania w trakcie pandemii. Jak przeprowadzić go bezpiecznie?

Jeśli chodzi o to, na kiedy przekładane są wiosenne plany (w tym remont), większość ankietowanych wykazała się optymizmem:

  • 33,6 proc. – na drugą połowę 2020 r.,
  • 25,4 proc. – najwcześniej na wiosnę 2021 r.,
  • 25,4 proc. – na moment natychmiast po zakończeniu epidemii,
  • 10,7 proc. – nie przesuwa planów i realizuje je w pierwotnym terminie,
  • 4,9 proc. – całkowicie rezygnuje z wcześniejszych planów.

Jak podkreślono w raporcie, osoby deklarujące przełożenie swoich planów na moment tuż po zakończeniu epidemii najprawdopodobniej odłożyły remont na później głównie z uwagi na lockdown i związane z nim trudności (badanie przeprowadzono w kwietniu). Można się zatem domyślać, że wiele z tych osób zaczęło remontowanie mieszkania czy domu już w maju czy czerwcu. Nietypowo gorącym okresem w branży remontowej powinna być także w 2020 r. jesień i zima.

Remont przełożył przez koronawirusa niemal co czwarty Polak. Czy pandemia wykończy firmy remontowe?

Zakres przeprowadzanych przez Polaków prac remontowych. Źródło: Homebook.pl

Firmy remontowe nastawiają się na kiepski rok

Gdyby oceniać tylko po hałasach dobiegających zza ściany, wielu z nas przysięgłoby, że liczba remontów podczas lockdownu nie spadła, a wzrosła. Rzeczywistość była jednak inna. Jak wykazało opublikowane na początku czerwca badanie Instytutu BCMM – badania marketingowe, pandemia koronawirusa miała negatywny wpływ na działalność 76 proc. firm zajmujących się pracami wykończeniowymi (w tym remontami).

– Według najnowszej edycji raportu – „Nastroje wykonawców wnętrz 2020" – aż 53% badanych wykonawców specjalizujących się w pracach wykończeniowych wewnątrz budynków spodziewa się spadku przychodów firmy w 2020 roku w porównaniu do roku poprzedniego – czytamy w komunikacie prasowym.

Tylko 9 proc. badanych firm spodziewa się zysków wyższych niż w 2019 r., a 19,3 proc. – zysków takich samych jak w ubiegłym roku. Pozostali nie byli pewni, czego się spodziewać.

Sprawdź: Balkony podwieszane i markizy. Jakie formalności trzeba załatwić, by je zamontować?

Za największe problemy spowodowane pandemią wykonawcy wnętrz uznali odwoływanie lub wstrzymywanie prac przez klientów (90,2 proc.) oraz brak nowych zleceń i pogorszenie sytuacji na rynku (70,9 proc.). Blisko co czwarty skarżył się na trudności z zakupem materiałów budowlanych, a ponad 21 proc. badanych nie mogło się zaopatrzyć w środki ochrony osobistej dla swoich pracowników. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom