Polecamy patent na podlewanie roślin doniczkowych. Wypróbuj ten łatwy trik z wodą, a uszczęśliwisz rośliny i pozbędziesz białego osadu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Podlewanie przegotowaną wodą doceni większość roślin doniczkowych.
Podlewanie przegotowaną wodą doceni większość roślin doniczkowych. Katarzyna Laszczak
Podlewanie roślin doniczkowych wydaje się banalnie łatwe. To jedna z podstawowych rzeczy, o jakie musimy zadbać, jeśli uprawiamy rośliny. Okazuje się jednak, że często popełniamy jeden ważny błąd, który jest łatwy do wyeliminowania. Chodzi o wodę do podlewania. A wystarczy zadbać o banalnie łatwą rzecz. Dzięki temu kwiaty będą lepiej rosły, a w doniczce nie będzie pojawiać się biały osad.

Spis treści

Chcesz dobrze podlewać kwiaty? Weź pod uwagę ich wymagania

Podlewanie roślin doniczkowych wydaje się banalnie proste, jednak często popełniamy przy tym błędy, które dla roślin mogą być nawet zabójcze. Podstawową rzeczą jest sprawdzenie, jakie zapotrzebowanie na wodę ma dana roślina. Bo dla większości nadmiar wody jest tak samo szkodliwy, jak jej niedobór. A nawet bardziej, bo większość naszych roślin (choć nie wszystkie!) jest w stanie znieść czasowe przesuszenie, ale nie pożyje długo w ciągle mokrej ziemi. Dla niektórych, w szczególności sukulentów, to prosta droga do utraty rośliny. Jednak okazuje się, że ważne jest nie tylko to, jak często podlewamy rośliny, ale także – jaką wodą.

Jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe?

Wielkim błędem jest podlewanie roślin doniczkowych wodą prosto z kranu. Ta nie dość, że zawiera związki chloru, których rośliny nie lubią, to ma też nieodpowiednią temperaturę. Nasze kwiaty domowe są przyzwyczajone do pokojowej temperatury, w jakiej przebywają, a również temperatura podłoża w doniczce jest umiarkowana. Chlust zimnej wody z kranu powoduje szok termiczny, a roślina regularnie narażana na niego gorzej rośnie.
Najczęściej zaleca się więc, żeby rośliny podlewać wodą odstaną. Wystarczy od razu po jednym nawadnianiu napełnić konewkę i zostawić ją do kolejnego. Dzięki temu woda oczyści się ze związków chloru i nabierze pokojowej temperatury. To patent prosty i skuteczny, ale nie do końca. Mianowicie nie rozwiązuje problemu ważnego dla roślin, czyli zawartości wapnia w wodzie.

„Twarda” woda a podłoże dla roślin

Większość roślin, które uprawiamy w doniczkach lubi lekko kwaśne podłoże, a to wiąże się m.in. z niską zawartością wapnia. Są też rośliny, które nadmiaru tego pierwiastka szczególnie nie tolerują – należą do nich m.in. doniczkowe paprotki, ale też skrzydłokwiaty i anturium oraz storczyki i wiele innych. A właśnie związki wapnia występują w wodzie kranowej – często nazywamy ją „twardą”. To właśnie one odpowiadają za kamień osadzający się w czajnikach, bateriach czy innych sprzętach. Zmieniają także odczyn ziemi na bardziej zasadowy i utrudniają roślinom pobieranie składników odżywczych z podłoża. Część wytrąca się na powierzchni podłoża, w postaci brzydkiego białożółtego, twardego osadu oraz białych wykwitów na powierzchni ceramicznych doniczek (uwaga: nie mylmy osadu z pleśnią, która również może pojawić się w doniczkach).

Łatwy sposób na wodę do podlewania

Co zrobić, żeby nie „psuć” podłoża wapniem? Dobrym rozwiązaniem są filtry do wody, ale jeśli nie korzystamy z nich, nie musimy ponosić dodatkowych wydatków. Wystarczy bowiem… do podlewania roślin używać przegotowanej wody. Oczywiście musi być ostudzona do pokojowej temperatury. Jednak najczęściej wcale nie musimy specjalnie gotować wody dla kwiatów. Między jednym podlewaniem a drugim przeważnie mija kilka dni, a w tym czasie wielokrotnie gotujemy wodę. I często w czajniku zostaje nam jej resztka. Odlewajmy ją systematycznie do konewki i będziemy mieli idealną wodę do podlewania roślin doniczkowych.

Jakie zalety ma podlewanie kwiatów doniczkowych przegotowaną wodą?

Jeśli będziemy systematycznie podlewać rośliny doniczkowe przegotowaną wodą:

  • będą one lepiej rosły, ponieważ ich podłoże nie będzie zmieniać odczynu, a rośliny będą mogły z niego pobierać składniki mineralne (oczywiście pamiętajmy też o prawidłowym nawożeniu roślin),
  • na podłożu (oraz doniczce) nie będzie pojawiał się wapienny osad.

Dobrą alternatywą dla przegotowanej wody, jest też deszczówka. Jeśli ją zbieramy w ogrodzie, to spokojnie możemy również wykorzystać do podlewania roślin domowych. Niestety to rozwiązanie jest dostępne głównie od wiosny do jesieni.

Jakie rośliny podlewać przegotowaną wodą?

Podlewanie przegotowaną wodą w szczególności docenią storczyki (tu musimy pamiętać również o innych szczególnych wymaganiach tych roślin dotyczących nawadniania), ale też różne domowe paprotki (nefrolepisy, adiantum), popularne skrzydłokwiaty, anturium, modne maranty i kalatee, różne filodendrony, zielistki, doniczkowe azalie, sępolie (tzw. fiołki afrykańskie), krotony (trójskrzyny), peperomie, różne begonie. Słowem wszystkie te rośliny, w opisie których czytamy, że potrzebują lekko kwaśnego lub kwaśnego podłoża, czyli pH 4,5-6,5.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom