Skrzydłokwiat czy anturium? Te rośliny często mylimy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, a już nie popełnisz tego błędu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Skrzydłokwiat i anturium to lubiane i modne kwiaty doniczkowe, które często ze sobą mylimy.
Skrzydłokwiat i anturium to lubiane i modne kwiaty doniczkowe, które często ze sobą mylimy. 123rf.com, pixabay.com
Skrzydłokwiat i anturium należą do czołówki kwiatów doniczkowych. Rzeczywiście wyróżniają się egzotyczną urodą i pięknymi kwiatami, które mają podobną budowę. Dlatego często mylimy je. Ale wystarczy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, by uniknąć tego błędu. Sprawdź, jak odróżnić skrzydłokwiat i anturium oraz jak zadbać o te rośliny.

Spis treści

Różowy skrzydłokwiat? To anturium

Skrzydłokwiaty to obecnie jedne z najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych. Wyglądają pięknie, a do tego chętnie kwitną. Ich bujne, intensywnie zielone liście wprowadzają egzotyczny nastrój do salonu czy sypialni. Jednak czasem mówimy, że mamy różowy lub czerwony skrzydłokwiat. Czy to możliwe? Niestety nie. Skrzydłokwiaty mają wprawdzie sporo odmian (nie zawsze zwracamy na to uwagę, kupując je) i mogą różnić się rozmiarami czy ubarwieniem liści, ale kwitną zawsze na biało.

Natomiast kolorowe kwiaty o zbliżonej budowie wytwarza anturium. Ten kwiat jeszcze stosunkowo niedawno był wyjątkowo popularny jako cięty. Jednak ostatnio święci triumfy również jako roślina doniczkowa. Do uprawy i sprzedaży wprowadzono bowiem nowe odmiany, które doskonale radzą sobie w domowych warunkach.

Skrzydłokwiat a anturium. Jak odróżnić te rośliny?

Wprawdzie i skrzydłokwiaty, i anturium wyglądają i kwitną pięknie, jednak warto je odróżniać. Jedne i drugie należą do sporej rodziny roślin obrazkowatych i wytwarzają kwiaty tego samego typu. W naturze mają sporo gatunków oraz odmian, występujących w tropikalnych lasach głównie Ameryki Środkowej i Południowej (skrzydłokwiaty rosną też w Azji i Oceanii). Jednak do naszych domów trafiają tylko wyselekcjonowane odmiany. Jak odróżnić te rośliny? Można to zrobić, nawet gdy akurat nie kwitną.

Liście anturium najczęściej są sercowate, o błyszczącej powierzchni. Liście skrzydłokwiatu są lancetowate i cieńsze, z wyraźnym unerwieniem blaszki. Rośliny różnią się także pokrojem. Łodyga anturium systematycznie przyrasta, a liście wyrastają z niej w „piętrach” jedne nad drugimi. W praktyce oznacza to, że roślinie z czasem trzeba zapewnić podpory, bo może osiągnąć dobrze ponad 1,5 m wysokości (siła wzrostu zależy od odmiany). Z łodygi zwisają także korzenie powietrzne. W przypadku skrzydłokwiatu nie doczekamy się szczególnie wysokiej rośliny, za to będzie bardziej rozłożysta. Jego liście wyrastają z krótkiej łodygi i tworzą kępę.

Jak kwitnie skrzydłokwiat i anturium?

Obie rośliny mają dość podobne kwiaty, a właściwie kwiatostany. Składają się one z tzw. kolby, na której znajdują się maleńkie i niepozorne kwiaty. Pod nią znajduje się tzw. pochwa kwiatostanowa, przypominająca skrzydło. U skrzydłokwiatów jest ona biała lub przebarwiająca się na zielono. Ma jajowaty lub lancetowaty kształt, ze spiczastym zakończeniem. Tymczasem „skrzydło” anturium ma kształt sercowaty, jest znacznie grubsze i ma błyszczącą, jakby nawoskowaną powierzchnię. Ma też znacznie większy zakres kolorów, bo różne odcienie czerwieni, różu, może też być białe lub z zielonym przebarwieniem. U obu roślin kwiatostany są bardzo trwałe, a w dobrych warunkach rośliny wytwarzają je chętnie i o różnych porach roku.

Rośliny różnią się kształtem liści i kolorami kwiatów. Mają wprawdzie zbliżone wymagania, ale rosną w różny sposób. Anturium (z lewej) to najczęściej
Rośliny różnią się kształtem liści i kolorami kwiatów. Mają wprawdzie zbliżone wymagania, ale rosną w różny sposób. Anturium (z lewej) to najczęściej wysoka roślina, a skrzydłokwiat (z prawej) - rozłożysta. pixabay.com

Anturium i skrzydłokwiat: podstawy pielęgnacji

Obydwie rośliny mają zbliżone wymagania uprawowe. Anturia wprawdzie długo uchodziły za znacznie bardziej wymagające, ale to się zmieniło wraz z wprowadzeniem nowych odmian. Tym roślinom trzeba zapewnić rozproszone światło, pokojową temperaturę oraz wilgotne powietrze. Docenią regularne podlewanie, najlepiej przegotowaną wodą o pokojowej temperaturze. Podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Ważne też, by miało lekko kwaśny odczyn (taki ma właśnie typowa ziemia kwiatowa).

Warto również zadbać o czystość liści i regularnie wycierać je z kurzu delikatną, wilgotną szmatką. Rośliny będą nie tylko lepiej wyglądały, ale też czuły się i rosły, gdy kurz nie będzie zatykał ich aparatów szparkowych, którymi „oddychają”. Nie narażajmy ich na zimne przeciągi, a w sezonie zasilajmy je biohumusem lub rozcieńczonym nawozem do roślin kwitnących. Jeśli mamy anturium, zadbajmy o podpory dla niego! Niestety obie rośliny zawierają toksyczne substancje, więc uważajmy na bezpośredni kontakt z ich sokiem.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom