Nawożenie roślin doniczkowych bez błędów. Zły nawóz może im zaszkodzić! Jak i kiedy zasilać rośliny domowe, żeby pięknie rosły?

Katarzyna Józefowicz
Rośliny trzeba nawozić, bo rosnąc wyczerpują składniki odżywcze zawarte w podłożu. Jednak nawóz trzeba dobrać do wymagań kwiatów, nie można go też stosować dowolnie.
Rośliny trzeba nawozić, bo rosnąc wyczerpują składniki odżywcze zawarte w podłożu. Jednak nawóz trzeba dobrać do wymagań kwiatów, nie można go też stosować dowolnie. KatkaPavlickova (unsplash.com)
Jeśli chcemy, żeby nasze rośliny doniczkowe pięknie rosły, miały dobrze wybarwione liście, albo wytwarzały kwiaty, musimy je odpowiednio nawozić. Tego nie można zaniedbać, ale trzeba też wiedzieć, że zasilając rośliny nieodpowiednio, można im zaszkodzić. Ważne jest dawkowanie nawozu - tu więcej nie znaczy lepiej! Ale trzeba go także dobrać do potrzeb poszczególnych roślin. Również nie każda pora roku jest dobra, by zasilać rośliny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, nawożąc rośliny doniczkowe, kiedy i jak to robić oraz jakie nawozy wybierać.

Spis treści

Uwaga na termin nawożenia roślin domowych

Pierwsza sprawa to termin nawożenia. Najwięcej składników odżywczych rośliny zużywają wtedy, gdy ich rozwój jest najintensywniejszy czyli wiosną i latem. Jesień i zima to z kolei czas spowolnienia wegetacji, a dla niektórych gatunków nawet okres spoczynku. Dlatego też rośliny najlepiej nawozić właśnie w czasie wegetacji, zaprzestając lub ograniczając ich dokarmianie w okresie jesienno-zimowym.

Polecamy też:

Wyjątki od reguły, czyli nawożenie roślin zimą

W okresie jesienno-zimowym możemy jedynie zastosować specjalne nawozy jesienno-zimowe do roślin domowych (np. Florovit), które pomogą im przetrwać w dobrej formie do wiosny.
Wtedy też możemy, a nawet powinniśmy dokarmiać rośliny kwitnące zimą, gdyż w porze kwitnienia zużywają sporo składników odżywczych.

Nawożenie roślin po przesadzeniu

Poważnym błędem w uprawie roślin jest też nawożenie ich zaraz po przesadzeniu. Młode, rozwijające się nowym pojemniku korzonki są bardzo delikatne i nawóz mógłby łatwo je uszkodzić, dlatego nawożenie należy rozpocząć najwcześniej miesiąc po przesadzaniu roślin.

Nawóz a potrzeby roślin

Kolejny błąd, jaki popełniamy podczas nawożenia, to stosownie jednego rodzaju nawozu w takiej samej dawce dla wszystkich gatunków. Może to doprowadzić do tego, że u kwitnących roślin będzie pojawiać się mniej kwiatów, liście barwnych odmian zaczną zielenieć, a rośliny o małych wymaganiach pokarmowych ucierpią z powodu przenawożenia.
Rośliny uprawiane w doniczkach pochodzą z różnych środowisk i mają różne walory ozdobne, dlatego mają też różne oczekiwania względem nawożenia:

  • gatunki kwitnące lub posiadające barwne liście oczekują nawozów o zwiększonej ilości potasu i fosforu, poprawiających kwitnienie i wybarwienie kolorowych liści,
  • rośliny o zielonych liściach, będą potrzebowały więcej azotu, odpowiadającego za wzrost części zielonych.

Roślinom przyda się też zestaw mikroelementów takich jak np. mangan, żelazo, molibden, miedź, bor. Wprawdzie ich udział w mieszance nawozowej jest zwykle niewielki, ale dla roślin są one bardzo ważne, dlatego starajmy się wybierać nawozy o zbilansowanym składzie.

Czytaj także:

Dobierz nawóz do danych roślin

Jeśli nie chcemy popełnić błędu w nawożeniu roślin, zamiast nawozu uniwersalnego, wybierzmy nawóz dedykowany konkretnym roślinom, którego skład jest dopasowany do ich potrzeb. Przykładowo nawozy dla roślin kwitnących (np. anturium, skrzydłokwiat, hippeastrum, kalanchoe, grudnik, gardenia, sępolia fiołkowa), zawierają więcej potasu i fosforu niż azotu i są bogate w zestaw niezbędnych mikroelementów. Takie nawozy będą też odpowiednie do roślin o kolorowych liściach.
Z kolei w nawozach dla roślin zielonych ozdobnych z liści (np. fatsja, fikus, monstera, filodendron, zamiokulkas, bluszcz), znajdziemy więcej azotu, a mniej fosforu i potasu.

Kwiaty doniczkowe popularne w PRL-u znów są modne. Zobacz, co warto mieć.

Te kwiaty domowe rządziły w czasach PRL-u. Dziś znów są na t...

Uwaga na dawkowanie nawozu

Stosując nawozy mineralne, możemy jednak wpaść w jeszcze jedną pułapkę i zastosować takie samo stężenie nawozu dla wszystkich roślin. Jest to kolejny błąd, gdyż nie wszystkie rośliny mają takie same potrzeby pokarmowe. Podstawową dawkę nawozu, zalecaną przez producenta, czasami trzeba obniżyć nawet o połowę, gdyż są gatunki które mają niewielkie wymagania pokarmowe i łatwo jest je przenawozić (np. fiołki afrykańskie, hoje).
Pewnym rozwiązaniem może być też zastosowanie nawozu naturalnego biohumus. Jego działanie jest wprawdzie znacznie wolniejsze niż działanie nawozów mineralnych, ale też nie niesie ze sobą ryzyka przenawożenia roślin. Biohumus wzbogaca też glebę w związki organiczne i sprzyja tworzeniu się w niej próchniczy.

Dowiedz się więcej:

Na nawożenie tych roślin uważaj szczególnie

Istnieją jednak też rośliny, które wymagają specjalnego traktowania np. paprocie, palmy, cytrusy, kaktusy, storczyki, tillandsie. Niektóre z nich mają niskie potrzeby pokarmowe i oczekują małej ilości składników odżywczych (np. kaktusy, palmy), inne natomiast cenią sobie nawożenie w postaci mgiełki nawozowej, gdyż substancje pokarmowe pobierają głównie przez liście (np. storczyki, tillandsie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom