Chcesz mieć piękne storczyki? Podlewaj je w ten sposób, a będą w świetnej formie. Sprawdź, jak i kiedy nawadniać te kwiaty

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Uprawiając storczyki, musimy pamiętać, że te rośliny mają specyficzne wymagania. Dotyczy to m.in. podlewania.
Uprawiając storczyki, musimy pamiętać, że te rośliny mają specyficzne wymagania. Dotyczy to m.in. podlewania. NJ L/unsplash.com
Storczyki to wyjątkowo urocze i popularne kwiaty doniczkowe. Bardzo często goszczą w naszych domach i bywa, że zapominamy, iż to egzotyczne rośliny, które mają bardzo specyficzne wymagania. Jedną z rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, jest podlewanie, bo storczyki nawadnia się inaczej niż „zwykłe” kwiaty. Sprawdź, jak podlewać storczyka i jak często to robić oraz czy stosowanie wody z cytryną to dobry pomysł.

Spis treści

Storczyki w domu, czyli falenopsisy

Storczyki, czyli orchidee mają tysiące gatunków, jednak w domu uprawia się tylko niektóre z nich. Najbardziej popularne i wyjątkowo piękne są storczyki o nazwie falenopsis (Phalaenopsis). Mają one także polską nazwę – ćmówka, ale nie jest ona używana, za to niekiedy mówi się na nie zdrobniale – falki.

Sprawdź: Jak uratować gnijącego storczyka. Instrukcja krok po kroku

Falenopsisy poza urodą wyróżnia dobre przystosowanie do warunków domowych i łatwość uprawy. Chętnie też kwitną. Jednak trzeba widzieć, że i one mają pewne specyficzne wymagania dotyczące uprawy i pielęgnacji, w tym podlewania. To wyjątkowo ważne, jeśli chcemy, żeby storczyk zdrowo rósł i pięknie kwitł. Radzimy, jak podlewać falenopsisy.

Polecamy też:

Jak podlewać storczyki?

Większość roślin podlewamy co kilka dni, sprawdzając uprzednio wilgotność podłoża. Jednak storczyki nie rosną w zwykłej ziemi. Ich podłoże to mieszanka m.in. kory, włókien i łupin kokosowych, mchu, torfu itp. W naturze falenopsisy rosną na drzewach, dlatego podłoże dla nich jest właśnie takie nietypowe. Ma jednak odpowiednią dla storczyków lekką, przepuszczalną strukturę oraz lekko kwaśny odczyn. Takie podłoże nie utrzymuje wody tak, jak typowa ziemia w doniczce, co również odpowiada wymaganiom storczyków. Dlatego też trzeba je odpowiednio podlewać.

Podlewanie storczyka krok po kroku

Storczyki najlepiej podlewać w tzw. kąpieli wodnej. Polega to na tym, że doniczkę ze storczykiem umieszcza się w misce z wodą. Doniczkę pozostawimy tak od ok. 20 minut do godziny. Jeśli storczyk stoi w osłonce i jest w niej miejsce, możemy wlać wodę bezpośrednio do niej.

Następnie należy umożliwić odpływ nadmiaru wody z doniczki. To bardzo ważne, inaczej korzenie zaczną gnić. Doniczkę należy wyjąć z miski lub osłonki i postawić np. na tacce albo suszarce do naczyń (zadbajmy o to, żeby ustawić doniczki stabilnie). Kiedy po co najmniej 30 minutach woda odcieknie, storczyki mogą wrócić na swoje miejsce, czyli do suchych osłonek.

Jak często podlewać storczyki?

To, jak często podlewać storczyki (i inne kwiaty), jest jednym z powszechnych problemów pielęgnacyjnych. I niestety, nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od warunków panujących w domu (wilgotności, temperatury), a także wielkości rośliny i doniczki. Ogólnie przyjmuje się, że storczyki podlewa się co 7-14 dni. Latem nieco częściej, zimą rzadziej. Jednak najlepszym wyznacznikiem tego, czy storczyk potrzebuje wody, jest kolor jego korzeni. Między innymi dlatego są one najczęściej sprzedawane w przezroczystych doniczkach. Jeśli korzenie są zielone – podlewać nie trzeba. Natomiast jeśli stają się szarawosrebrzyste – czas na kąpiel.

Uwaga: pamiętajmy, że z dwojga złego storczyka lepiej lekko przesuszyć niż nadmiernie podlewać.
Jeśli mamy taką możliwość, podlewajmy storczyki z rana lub przed południem. Dzięki temu roślina lepiej wykorzysta wodę (w nocy ma mniejsze zapotrzebowanie na nią i nie „napije” się tak dobrze), a pozostałości wody – zdążą odparować przed chłodniejszą nocą.

Nawet, jeśli nasza łazienka to nie salon kąpielowy, możemy mieć w niej rośliny doniczkowe. Sprawdź, które doskonale nadają się do łazienki. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Kwiaty doniczkowe do łazienki. Nie musisz mieć salonu kąpiel...

Uwaga na wodę do podlewania storczyków

Storczyki są wrażliwe na jakość wody, w szczególności nie lubią wody „twardej”, czyli z dużą zawartością wapnia. Systematyczne jej używanie zmieni odczyn podłoża, które powinno być lekko kwaśne. W konsekwencji roślina będzie miała problem z prawidłowym funkcjonowaniem.

Do podlewania storczyków można używać wody destylowanej lub z filtra do odwróconej osmozy. Lecz równie dobra jest woda z kranu, jednak pod pewnym warunkiem – musi być przegotowana i odstana. Jeśli mieszkamy w czystej okolicy, do podlewania storczyków możemy wykorzystać również deszczówkę.

Pamiętajmy, że woda do podlewania storczyków i innych kwiatów powinna mieć temperaturę pokojową.

Podpowiadamy: Jak prawidłowo podlewać inne kwiaty doniczkowe

Sok z cytryny dla storczyka?

Często można natrafić na rady, by do wody służącej do podlewania storczyka dodać kilka kropli soku z cytryny, co ma zakwasić podłoże. Jednak trzeba wiedzieć, że ta metoda nie jest sprawdzona – nie wiadomo, jak mocno zakwasza podłoże, ani na jaki czas. Ponadto, jeśli storczyk rośnie w podłożu przeznaczonym dla niego i nie zalewamy go wapienną wodą, dodatkowego zakwaszania wcale nie potrzebuje.

Przed jakąkolwiek próbą zmiany odczynu podłoża powinno się najpierw sprawdzić, jaki ma poziom kwasowości (czyli pH), bo można przesadzić i zaszkodzić roślinie. Oczywiście, możemy tej metody spróbować, ale pamiętajmy, że nie jest „cudowna” i stosujemy ją na własne ryzyko.

Jest dużo domowych środków i sposobów, które pomogą w pielęgnacji roślin. Ale niektóre mogą zaszkodzić. Sprawdź, jak zrobić domowe nawozy i opryski oraz na co zwrócić uwagę. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

„Dodaj kroplę tego, a rośliny rozkwitną”? Niekoniecznie. Oto...

Pamiętaj o zraszaniu storczyka

Storczyki należą do roślin, które potrzebują wilgoci w powietrzu. Dlatego warto regularnie zraszać je delikatną mgiełką. Zimą, jeśli w mieszkaniu jest chłodno, zrezygnujmy z tego zabiegu. Ale jeśli jest ciepło, a powietrze jest wysuszone przez kaloryfery, ustawmy w pobliżu storczyka nawilżacz powietrza (lub miskę z wodą, np. wypełnioną dekoracyjnymi kamykami czy szkiełkami). Do zraszania używajmy wody przegotowanej i róbmy to rano, żeby do wieczora liście wyschły. Liście storczyka warto też regularnie przecierać miękką, wilgotną szmatką.

Polecamy też:

Uwaga na stożek wzrostu storczyka

Zarówno w czasie podlewania, jak i zraszania uważajmy, żeby woda nie dostała się do tzw. stożka wzrostu, czyli do środka rozety liści. Zalegając tam, spowoduje jego gnicie, a to najczęściej początek końca storczyka. Jeśli dostanie się tam woda, osączmy ją delikatnie chusteczką higieniczną. Nie moczmy też pąków ani kwiatów.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom