Kalatea Makoya. Roślina doniczkowa o „malowanych” liściach. Jest piękna, ale kapryśna. Sprawdź, jak ją pielęgnować

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kalatea Makoya ma piękne liście, które wyglądają jak pomalowane w ciemnozielony wzór.
Kalatea Makoya ma piękne liście, które wyglądają jak pomalowane w ciemnozielony wzór. KaeAnderson/unsplash.com
Kalatee to rośliny doniczkowe, które szturmem podbijają nasze domy i są bardzo modne. Mają sporo gatunków, a jednym z bardziej atrakcyjnych jest kalatea Makoya. Roślina ta, choć niewątpliwie piękna, jest też jednak wymagająca i trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki oraz pielęgnację. Radzimy, jak uprawiać Calathea makoyana i na co zwrócić uwagę.

Spis treści

Kalatea Makoya, czyli dość kapryśna roślina doniczkowa

Od kilku sezonów w sklepach ogrodniczych królują kalatee. To piękne rośliny doniczkowe, które mają sporo gatunków. Ich wybór jest więc całkiem spory. Różnią się przede wszystkim wielkością oraz kształtem i ubarwieniem liści, ale w pewnym stopniu także wymaganiami. Jednym z bardziej atrakcyjnych gatunków jest kalatea Makoya (Calathea makoyana, Goeppertia makoyana). Jednak to roślina, która wymaga dość starannej opieki i utrzymania odpowiednich warunków. Tolerancja dla błędów uprawowych nie jest jej mocną stroną, ale nic nie stoi na przeszkodzie by – przy odrobinie wysiłku z naszej strony – zdobiła nasz dom czy mieszkanie.

Polecamy też: Piękną kaleteę o liściach w kratkę. Jak uprawiać tę oryginalną roślinę?

Liście jak malowane. Jak wygląda calatea makoyana?

Ozdobą tej rośliny doniczkowej są liście, które w dobrych warunkach tworzą piękną, bujną kępę. Dość duże, owalne blaszki mają jasne zabarwienie, ale pokrywają je ciemnozielone wzory wyglądające jak maźnięcia pędzlem, które odchodzą na boki od głównego nerwu. Ciemnozielona jest także obwódka wokół liścia. Natomiast spód liści jest zabarwiony na bordowo i na takim tle prześwituje wzór z wierzchniej części. Kalatea makoyana jest rośliną średniej wielkości. Osiąga do 60-70 cm wysokości, ale nie rośnie zbyt szybko.

Liście jak pawi ogon

Dodatkową atrakcją jest to, że liście tej kalatei (i niektórych innych gatunków) poruszają się i możemy podziwiać zarówno ich wierzchnią, jak i spodnią stronę. Wieczorem liście unoszą się, prezentując dolną część, w ciągu dnia – rozkładają, pokazując tę górną. Ta cecha zapewniła kalateom przydomek „modlących się roślin” (wzniesione liście mają przypominać złożone dłonie), a dodatkowo ten gatunek po angielsku jest nazywany „peacock plant” (pawia roślina), bo rzeczywiście ruch liści i ich piękno może kojarzyć się z rozkładaniem pawiego ogona.

W ciągu dnia liście kalatei są rozpostarte na boki, ukazując wierzchnią część. Wieczorem podnoszą się i pokazują spodnią stronę, która jest zabarwiona
W ciągu dnia liście kalatei są rozpostarte na boki, ukazując wierzchnią część. Wieczorem podnoszą się i pokazują spodnią stronę, która jest zabarwiona na bordowo. Firn/GettyImages

Uprawa i pielęgnacja kalatei Makoya

Jeśli chcemy, by nasza kalatea Makoya pięknie rosła, musimy zapewnić jej odpowiednie miejsce. Musi być ono jasne, ale z rozproszonym światłem. Bezpośrednie promienie Słońca poparzą liście. Natomiast jeśli światła będzie za mało, liście stracą kolory, a roślina będzie wytwarzać ich niewiele. Dobrym miejscem będzie północne okno, natomiast jeśli nasze wychodzą na południe lub zachód, roślina powinna stać w pewnym od nich oddaleniu.

Kalatea Makoya przez cały rok powinna mieć pokojową temperaturę. Absolutnie nie można narażać jej na zimne przeciągi ani spadki temperatury poniżej 16 st. C.

Podlewanie kalatei

Kluczową kwestią jest nawadnianie rośliny. Niestety, Calathea makoyana nie lubi ani przesuszenia, ani zalania, natomiast jej podłoże powinno być wilgotne. Trzeba więc podlewać ją bardzo systematycznie, co dwa-trzy dni. Jedynie zimą, kiedy roślina wolniej rośniej, można ją nawadniać nieco rzadziej. Jeśli liście kalatei żółkną, najczęściej oznacza to, że jest nadmiernie podlewana.
Ważna jest też sama woda. Nie może ona zawierać związków chloru ani wapnia. W praktyce oznacza to, że do podlewania używamy wody przegotowanej, o pokojowej temperaturze.

Zadbaj o wilgotność powietrza dla kalatei

Kalatea Makoya należy do roślin, które muszą mieć dość wysoką wilgotność powietrza. Dlatego doniczkę z nią warto ustawić na szerszej podstawce, wypełnionej np. keramzytem oraz wodą. Chodzi o to, żeby roślina nie pobierała z podstawki wody, ale korzystała z jej parowania. Można ją także zraszać przegotowaną wodą o pokojowej temperaturze. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, liście kalatei Makoya zaczną brązowieć. Jeśli mamy łazienkę z oknem, to właśnie jej ozdobą może być nasza kalatea.

Podłoże dla kalatei Makoya i nawożenie

Ziemia dla kalatei Makoya musi być próchnicza, bogata w materię organiczną oraz przepuszczalna. Warto zainwestować w podłoże przeznaczone dla roślin o ozdobnych liściach lub dobrej jakości ziemię uniwersalną. Można do niej dodać perlitu lub piasku, co zapewni lepszą przepuszczalność. Te rośliny są wrażliwe na zasolenie podłoża, dlatego nie wolno przesadzić z nawożeniem. Można je zasilać biohumusem lub nawozem dla roślin o ozdobnych liściach (powinien zawierać zarówno azot, jak i fosfor oraz potas). Jednak w przypadku nawozów mineralnych stosujmy połowę zalecanej dawki i obserwujmy, jak roślina reaguje na te zabiegi.

Kalatea Makoya – nazwa

Nazwa gatunkowa tej rośliny pochodzi od nazwiska francuskiego ogrodnika Jacoba Makoya i została jej nadana w XIX wieku. Natomiast jej łacińska forma to Calathea makoyana.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom