Begonia Masona to roślina doniczkowa o fantazyjnych liściach. Sprawdź, jak ją uprawiać w domu. To łatwe!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Liście begonii Masona mają fantazyjną fakturę i kolory. Pamiętajmy, by ich nie moczyć podczas podlewania, nie zraszać ani nie nabłyszczać.
Liście begonii Masona mają fantazyjną fakturę i kolory. Pamiętajmy, by ich nie moczyć podczas podlewania, nie zraszać ani nie nabłyszczać. junichi_arai/Getty Images
Begonie to piękne rośliny, które mają mnóstwo gatunków. Jednym z nich jest begonia Masona, którą uprawia się jako kwiat doniczkowy. Wygląda ona bardzo ciekawie, a nie jest trudna w pielęgnacji. Coraz częściej pojawia się także w sprzedaży i można ją nabyć bez większego trudu. Poznajcie begonię Masona i zasady jej uprawy.

Spis treści

Begonie można uprawiać i w ogrodzie, i na balkonie, i w domu. Trzeba tylko wybrać odpowiedni gatunek, a jest ich naprawdę sporo. W dodatku są bardzo zróżnicowane. Jedną z ciekawszych gatunków domowych, które uprawia się ze względu na dekoracyjne liście, jest begonia Masona.

Begonia Masona – co to za roślina i jak wygląda?

Begonia Masona (Begonia masoniana) prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Nie jest zbyt duża, bo dorasta do ok. 40-50 cm wielkości, można ją więc uprawiać także w średniej wielkości mieszkaniach. Jej ozdobą są fantazyjne liście. Mają one kształt zbliżony do sercowatego. Liście, jak u wszystkich begonii są niesymetryczne – inna nazwa tych roślin, czyli ukośnice, nawiązuje właśnie do tej cechy.

Ale kształt to dopiero początek, bo liście tej rośliny wyglądają, jak zbudowane z drobnych wypustek. Do tego pokryte są włoskami oraz mocno kontrastowymi wzorami. Na intensywnie zielonym tle widoczne są ciemnobrązowe lub bordowe przebarwienia biegnące wzdłuż głównych nerwów liści. U odmiany Mountain Explore dodatkowo występuje ciemne obrzeże wokół krawędzi blaszki. Liście osadzone są na brązowoczerwonych, włochatych ogonkach, które wyrastają licznie wprost z kłącza i wyglądają bardzo efektownie.

Ta begonia czasem tworzy też kwiaty, jednak w warunkach domowych zdarza się to rzadko. Nie ma jednak czego żałować, bo nie są szczególnie dekoracyjne.

Begonia Masona to roślina doniczkowa o fantazyjnych liściach. Sprawdź, jak ją uprawiać w domu. To łatwe!
Katarzyna Laszczak

Uprawa begonii Masona

Ta roślina nie jest specjalnie wymagająca i wystarczy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które mogą jej zaszkodzić. Przede wszystkim nie narażajmy jej na bezpośrednie, mocne słońce. Nie stawiajmy jej na parapecie południowego okna. Jeśli mamy właśnie takie, doniczkę z rośliną ustawmy w pewnym oddaleniu od niego. Natomiast, gdy nasze okna skierowane na północ, wschód lub zachód, możemy wykorzystać ich parapety. Z tym, że trzeba uważać na jeszcze jedną rzecz, a mianowicie zimne przeciągi. Begonia to roślina, która ich nie zniesie. Ponadto przez cały rok lubi pokojową temperaturę, która jedynie zimą może być nieco niższa (ale nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza).

Podlewanie begonii Masona oraz podłoże dla niej

Begonia Masona dobrze poczuje się w lekkim, przepuszczalnym podłożu, które powinno mieć lekko kwaśny odczyn (takie właśnie mają typowe gotowe podłoża do kwiatów). Pamiętajmy o warstwie drenażu oraz otworze odpływowym w doniczce. Należy ją podlewać w miarę regularnie, ale umiarkowanie, bo jej mięsiste korzenie szybko gniją, a zbyt wilgotne podłoże może też przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych. Tym samym grozi moczenie i zraszanie liści. Nie róbmy tego! Begonię Masona warto podlewać wcześniej przegotowaną wodą, bo nie lubi ona wapnia. Należy ją nawadniać, gdy górna warstwa podłoża przeschnie.

Przycinanie i nawożenie begonii

Ta begonia nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie przycina się jej, należy tylko usuwać liście, które zamarły, co oczywiście zdarza się w trakcie uprawy. W sezonie można ją zasilać, nawozami pozbawionymi wapnia, a przeznaczonymi dla roślin o ozdobnych liściach. Jednak warto stosować mniejsze dawki niż podane przez producenta, bo begonie są wrażliwe na zasolenie podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest także biohumus.

Przesadzanie begonii

Tych roślin nie trzeba często przesadzać, bo dobrze rosną w ciasnych doniczkach. Jednak kiedy ich bryła korzeniowa wypełni dotychczasowy pojemnik, przenosimy roślinę do doniczki tylko o rozmiar większy.

Begonia traci liście zimą? Sprawdź, co robić

Niekiedy zdarza się, że zimą begonia traci liście. Jeśli nie popełniliśmy rażących błędów, w postaci zalania lub mocnego przesuszenia rośliny, czy narażenia jej na zimno, może to oznaczać, że roślina zafundowała sobie okres odpoczynku. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie (dostarczamy tylko tyle wody, żeby podłoże całkiem nie przeschło) i spokojnie poczekać na nowe liście.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom