Spis treści
Domy i mieszkania sprzedają się słabo. Pośrednicy podsumowują kwartał
Jak co kwartał portal Nieruchomosci-online.pl i eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zbadali nastroje panujące wśród pośredników i zapytali ich o prognozy na kolejne trzy miesiące. Nikogo raczej nie zaskoczy wieść, iż obecnie w środowisku agentów nieruchomości dominuje pesymizm.
Wysokie ceny mieszkań, drogie kredyty hipoteczne i ogólnie trudna sytuacja gospodarcza związana z inflacją zniechęciły wiele osób do zakupu. Według analiz firmy JLL w II kwartale br. na 6 największych rynkach w Polsce sprzedało się najmniej mieszkań od początku pandemii.
– Rynek już ochłonął po dwóch latach boomu w nieruchomościach. Obecnie wielu kupujących nie stać na sfinansowanie zakupu przy obniżonej zdolności kredytowej. Przekłada się to na dużo mniejsze zainteresowanie, które już odczuwają osoby wystawiające ogłoszenia. Brak kolejek do zakupu oznacza większe pole do negocjacji ceny. Kto będzie musiał sprzedać, może ulec presji – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Z kolei dane HRE Investments pokazują, że od lutego praktycznie nie zmieniła się liczba unikalnych ogłoszeń o sprzedaży mieszkań, co również świadczy o zastoju na rynku. Do tego samego wniosku można dojść, obserwując hamowanie w nowych inwestycjach – jak podaje Polski Związek Firm Deweloperskich, liczba budów rozpoczętych w tym roku jest o jedną czwartą mniejsza niż w analogicznym okresie 2021 r.