Odpowiedzialność dewelopera za wady w mieszkaniu

Marcin Zadrożny - Aplikant adwokacki, HILLS LTS S.A.
Mieszkania deweloperskiePamiętaj, że na dom lub mieszkanie  kupione od dewelopera przysługuje (od daty jego odbioru) trzyletnia rękojmia. Jednak, gdy firma deweloperska  przekazuje mieszkanie lub dom w stanie surowym zamkniętym i sami je wykańczamy, to mamy roczną rękojmię.
Mieszkania deweloperskiePamiętaj, że na dom lub mieszkanie kupione od dewelopera przysługuje (od daty jego odbioru) trzyletnia rękojmia. Jednak, gdy firma deweloperska przekazuje mieszkanie lub dom w stanie surowym zamkniętym i sami je wykańczamy, to mamy roczną rękojmię. mk
Zakup mieszkania od dewelopera jest bardzo ważną i trudną decyzją życiową. Osoby młode rzadko kiedy są w stanie dokonać takiego zakupu za gotówkę. Dlatego najczęściej biorą kredyt hipoteczny, który następnie spłacają przez kilkanaście do nawet trzydziestu lat.

Decydując się na zakup nowego mieszkania każdy chciałby, żeby było ono idealne. Niestety, również w nowym mieszkaniu po pewnym czasie mogą ujawnić się wady, które nie były widoczne podczas protokolarnego odbioru mieszkania od dewelopera.

UOKiK informuje: Niedozwolone praktyki deweloperów

W przypadku, gdy wyjdą na jaw wady nieruchomości takie jak pęknięcia ścian, grzyb na ścianach, nieszczelne okna, nie domykające się drzwi, etc., właściciel nieruchomości może skorzystać między innymi z instytucji rękojmi, która uregulowana jest w kodeksie cywilnym (KC).

Rękojmia za wady fizyczne lokalu

Instytucja rękojmi za wady fizyczne uregulowana jest w art. 556 § 1 KC. „Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał kupujący albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym."

Wskazać przy tym należy, że dla oceny istnienia wady we wspomnianej postaci decydujące znaczenie ma subiektywne wyobrażenie kupującego (wyroki SN z 10 lipca 2002 r., II CKN 111/01 i z 27 listopada 2003 r., I CK 267/02). Zgodność więc produktu z normą polską sama przez się nie oznacza, że nie jest dotknięty on wadą fizyczną (uchwała SN z 30 grudnia 1988 r., III CZP 48/88 i wyrok SN z 20 maja 1997 r., II CKN 115/97).

Rękojmia na trzy lata i dłużej...

W przypadku mieszkania od dewelopera uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają dopiero po trzech latach. W odniesieniu do wad, które pojawiły się w mieszkaniu, bieg rękojmi rozpoczyna się od dnia odbioru lokalu, a więc od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.

Zgodnie z art. 568 § 2 upływ terminu trzech lat nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli deweloper wadę podstępnie zataił. Zarzut z tytułu rękojmi może być skutecznie podniesiony przez właściciela mieszkania również po upływie trzyletniego terminu, jeżeli zawiadomił dewelopera o wadzie przed upływem ustawowego terminu.

Wszelkie roszczenia z tytułu rękojmi należy zgłaszać bezpośrednio deweloperowi, ponieważ to on jest stroną umowy – czyli sprzedającym. Wielu właścicieli lokali popełnia błąd i wady lokalu z tytułu rękojmi zgłasza zarządowi wspólnoty mieszkaniowej, czy też zarządcy nieruchomości.

Z tytułu rękojmi właścicielowi wadliwego mieszkania przysługują szerokie uprawnienia:

  1. prawo odstąpienia od umowy (jednakże nie można od umowy odstąpić jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni wadliwą rzecz albo niezwłocznie wady usunie);
  2. żądanie obniżenia ceny mieszkania – obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad (art. 560 § 3 KC). Jeżeli natomiast sprzedawca dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, jakie poniósł kupujący (art. 560 § 4 KC);
  3. roszczenie o naprawienie szkody. Zgodnie z art. 566 § 1 K.c., jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący odstępuje od umowy albo żąda obniżenia ceny, może on żądać naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady, chyba że szkoda jest następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności. Z tym przepisem związany jest ogólny przepis dotyczący odpowiedzialności kontraktowej dłużnika, a mianowicie art. 471 K.c. – „dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi".

Po stwierdzeniu wad fizycznych lokalu należy zadbać o dowody, które przydadzą się w ewentualnym postępowaniu cywilnym. Jeżeli są to wady widoczne, należy wykonać dokumentację zdjęciową. Właściciel nieruchomości może również zlecić wykonanie odpowiedniej ekspertyzy rzeczoznawcy, który oceni i ewentualnie wyceni wady występujące w lokalu. Zaleca się również sporządzenie protokołu wad lokalu. W protokole powinien wziąć udział przedstawiciel dewelopera, a także przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy nieruchomości.

Kolejnym krokiem jest wystąpienie do dewelopera z odpowiednim żądaniem. Powinno ono mieć formę pisemną. W przypadku braku reakcji ze strony dewelopera, najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej i wystąpić na drogę postępowania cywilnego z nieuczciwym deweloperem.

Czy to możliwe? Deweloper ma prawo odmówić sprzedaży mieszkania bez garażu**?**

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom