Na własne mieszkanie Polak musi przeznaczyć 86 miesięcznych pensji, a Belg tylko 38

Zbigniew Biskupski AIP
Oszczędzanie na zakup mieszkniaNa własne mieszkanie Polak musi przeznaczyć 86 miesięcznych pensji, a Belg tylko 38
Oszczędzanie na zakup mieszkniaNa własne mieszkanie Polak musi przeznaczyć 86 miesięcznych pensji, a Belg tylko 38 123RF
Ceny mieszkań w Polsce od czterech lat ulegają tylko minimalnym wahaniom. Metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie kosztuje średnio 1750 euro, w centralnych dzielnicach Londynu to prawie 14 100 euro, a w Paryżu ponad 10 200 euro.

Taki dane na temat cen nieruchomości podano w tegorocznym raporcie "Property Index. Overview of European Residential Markets", przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte.

Raport podsumowuje rynek nieruchomości największych miast w piętnastu krajach Unii Europejskiej, Rosji oraz Izraelu. Wśród najdroższych metropolii w analizowanych krajach, oceniając rynek mieszkań nowych, tuż za Londynem i Paryżem, znalazł się Tel Aviv z ceną ok. 6,5 tys. euro za metr kwadratowy. Z kolei najtańsze mieszkania można znaleźć w Porto (dla Portugalii dane dla rynku mieszkań starszych), gdzie metr kwadratowy kosztuje średnio 860 euro. Niskie ceny w Portugalii wynikają z nadal trudnej sytuacji sektora nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim.

Spośród stolic w naszym regionie najtaniej jest w Budapeszcie (1200 euro za mkw.) i w Warszawie (nieco ponad 1700 euro za mkw.). Dla porównania w Pradze koszt zakupu metra kwadratowego lokum wzrasta już do 2000 euro.

Dla Polski, raport pokazuje również ceny dla sześciu innych dużych miast: Krakowa (ok. 1500. euro za mkw.), Poznania (ok. 1500 euro za mkw.), Wrocławia (ok. 1400 euro za mkw.), Gdańska (ok.1400 euro za mkw.), Katowic (ok. 1200 euro za mkw.) oraz Łodzi (ok. 1100 euro za mkw.).

Wśród analizowanych miast, największy procentowy spadek cen w 2014 roku w stosunku rocznym odnotowano w Lizbonie (–14 proc.). Z kolei największy procentowy wzrost cen miał miejsce w Dublinie (+34 proc.), w centralnych dzielnicach Londynu (+32 proc.) oraz Madrycie (+24 proc.). Warszawa w tym zestawieniu dynamiki zmian odnotowała przyrost cen na poziomie ok. +3 proc.

Średnia cena metra kwadratowego dla całej Polski wynosiła w ubiegłym roku nieco ponad tysiąc euro. Wśród analizowanych krajów, taniej jest tylko w Rosji, na Węgrzech oraz w Portugalii. Najdrożej jest za to we Francji, Izraelu, Szwecji i Wielkiej Brytanii, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacićśrednio pięć razy więcej. W 2014 r. ceny polskich mieszkań w porównaniu z rokiem 2013 właściwie się nie zmieniły (wzrost na poziomie ok. 1 proc.). Na poziomie cen mieszkańśrodkowoeuropejskich kształtują się ceny w Hiszpanii i Portugalii.

– W 2014 roku w Polsce odnotowano rekordową, najwyższą od 2008 roku, sprzedaż mieszkań. Wynikało to z kilku przyczyn: po pierwsze stabilnych cen nieruchomości, niskich stóp procentowych, oraz coraz lepszej jakości nieruchomości proponowanych przez deweloperów. Jednocześnie tak wysoka aktywność kupujących wynikała z chęci uniknięcia kolejnych obostrzeń na rynku kredytów hipotecznych, które od stycznia 2015 roku wprowadziła Komisja Nadzoru Finansowego. Z tych powodów wielu kupujących zmobilizowało się do zawarcia transakcji jeszcze w 2014 roku – wyjaśnia Marta Kamionowska, z Deloitte.

W większości badanych krajów ceny mieszkań wzrosły. Największe wzrosty cen nowych nieruchomości odnotowano w Irlandii (o 31,7 proc.) oraz Izraelu (o 25,6 proc.). Z kolei największe spadki cen odnotowano w Rosji (o –16,6 proc.), co wiąże się głównie z ogólną sytuacją gospodarczą tego kraju i dużą deprecjacją rubla.

Najszybciej mieszkanie kupi Belg

Biorąc pod uwagę wysokość średniej rocznej pensji brutto w danym kraju, najszybciej na własne mieszkanie mogą sobie pozwolić Belgowie, których już po 38 miesiącach (3 lata i 2 m-ce) pracy byłoby stać na 70-metrowe lokum na rynku pierwotnym w Belgii. Mieszkańcy Izraela muszą swoją pensję brutto odkładać w całości przez 12 lat i 7 miesięcy lat (151 miesięcznych pensji). Polska znalazła się w grupie krajów (wraz z m. in. Włochami, Czechami, Węgrami i Francją), w której mieszkańców stać na własne lokum po ok. 6–8 latach nieprzerwanej pracy i odkładania wszystkich zarobków. W przypadku Polski byłoby to po siedmiu latach i 2 miesiącach. Należy pamiętać, że faktyczna siła nabywcza w zależności od obciążeń pensji brutto w różnych krajach może się różnić, jednak dla potrzeb tego badania przejęto założenie, które umożliwia porównanie krajów (średnich zarobków w danym kraju do średnich cen mieszkań). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom